Unikly první Ryzeny 4000. Osmijádrové 7nm APU pro notebooky, 4,2 GHz, bez SMT?

Na internetu se objevily první Ryzeny 4000 pro notebooky: zřejmě osmijádro Ryzen 7 4700U a 45W Ryzeny 5 4600H, 4600HS a Ryzeny 7 4800H a 4800HS.

24

Letos AMD vypustilo 7nm procesory Ryzen, ale zatím jenom pro desktop a bez integrované grafiky, v noteboocích se tato technologie s lepší energetickou efektivitou zatím neobjevila. Ale patrně už by to mohlo brzo být napraveno. Minulý týden se totiž začaly najednou objevovat úniky těchto procesorů, které jednak zřejmě přinesou 7nm proces a jádra Zen 2 do notebooků, ale také zřejmě budou prvními zástupci řady procesorů Ryzen 4000. Vypadá to, že by mohlo už docela rychle následovat i jejich uvedení, takže by – byť třeba na papíře – mohly být odhalené už v lednu, kdy se koná veletrh CES 2020, jenž na podobné věci působí trochu jako hromosvod.

 

Osmijádrové Ryzeny „Renoir“ pro notebooky potvrzené?

Jako zřejmě asi úplně první úlovek Ryzenu 4000 v kalných znečištěných internetových vodách byl nalezen Ryzen 7 4700U, což podle označení prakticky určitě je model pro notebooky, snad s 15W TDP. Objevil se v databázi výsledků 3DMarku coby procesor s avizovanou základní frekvencí 2,0 GHz a maximálním turbem 4,2 GHz. To by tedy nebylo tak vysoké jako u některých desktopových modelů, nicméně to je dáno asi také celkovém zaměřením na větší úspornost. Je také možné, že nejde o nejvyšší model řady Ryzen 4000 a vyšší takty budou vyhrazené pro dražší verzi. Proti Ryzenům 2000U/3000U s jádry Zen 1 se výkon také zvedne díky lepšímu IPC architektury Zen 2.

Nejzajímavější je na tomto úniku ovšem počet jader. Spekuluje se o tom, že se 7nm procesem by AMD u těchto APU označených Renoir mohlo zvýšit počet jader ze čtyř a záznam ve 3DMarku je dokladem – tedy možná. Databáze totiž uvádí, že procesor má osm jader. Ovšem zároveň toto CPU bohužel má deaktivovaný SMT a tím pádem jenom osm vláken. Kvůli tomu nelze proto mít jistotu, že je jader skutečně osm. Ono by totiž mohlo jít o nějakou chybnou detekci kvůli tomu, že benchmark ještě tento procesor nezná. Nelze tedy vyloučit, že třeba čip není čtyřjádrový s aktivním SMT (osmi vlákny).

AMD Ryzen 7 4700U v 3DMarku VideoCardz
AMD Ryzen 7 4700U v 3DMarku (Zdroj: VideoCardz)
AMD Ryzen 7 4700U v 3DMarku specifikace VideoCardz
Specifikace pro Ryzen 7 4700U v 3DMarku (Zdroj: VideoCardz)

Nicméně u ostatních procesorů typicky tato položka „# of cores“ uvádí skutečně fyzická jádra, takže naděje na to, že Renoir je osmijádrové APU, je pořád celkem slušná. Kromě toho základní frekvenci 2,0 GHz měly už 14nm/12nm čtyřjádrové Ryzeny, takže byste čekali, že na 7 nm by bez zvýšení počtu jader měla být možná i kapku vyšší hodnota, a toto by tedy mohlo ukazovat na osm jader. Otázka je, proč je SMT vypnuté – mohlo by teoreticky jít jen o deaktivování v BIOSu. Pravděpodobnější je ale asi horší varianta: že AMD by asi mohlo tuto technologii po vzoru Intelu zablokovat a použít ji k odlišení („segmentaci“) mobilních modelů Ryzen 7 od Ryzenů 9 (které by pak měly 8 jader/16 vláken). Škoda.

Grafika je opravdu Vega

Procesor Ryzen 7 4700U má podle 3DMarku GPU architektury GFX902, tedy Vega. O tomto už předběžně víme nějakou dobu, protože to, že architektura grafiky nebude Navi, odhalily už před časem linuxové ovladače. Databáze neukazuje jméno integrovaného GPU, takže nevíme, kolik má jednotek (a ani na jaké frekvenci běží). O Renoiru vůbec zatím uniklo velmi málo, snad by ale měl podporovat paměti LPDDR4X nebo alespoň LPDDR4.

Mobilní verze APU Raven Ridge v pouzdru BGA

Současně možná vyjde 45W řada H

O tom, že odhalení těchto procesorů/APU by mohlo být hodně blízko, možná svědčí, že prakticky hned se objevily další úniky, tentokrát již několika notebooků od Asusu s mobilními Ryzeny 4000, kterých se dopustil obchod LambdaTek. Šlo o osm různých verzí notebooku, která je vybaven různými Ryzeny 4000, ovšem řady H, nikoliv řady U. Toto by tedy měly být procesory se 45W TDP a vyšším výkonem. Parametry bohužel položky v katalogu obchodu neodhalily, ale máme hned čtyři jména modelů: Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H a dále Ryzen 5 4600HSRyzen 7 4800HS. Čím se odlišují modely „HS“ od běžných „H“, je zatím neznámé, precedent pro toto značení nemáme. Leda že by snad šlo o inspiraci označením Intel Core i9-9900KS – pak by asi mohlo jít o nějakou o trošku výkonnější verzi normálního modelu.

AMD Ryzen 4800H v eshopu LambdaTek
Notebook s procesorem AMD Ryzen 4800H v eshopu LambdaTek

Podle některých zdrojů by prý mohlo vyjít ještě APU Ryzen 9 4900H, které by pak snad mohlo mít osm jader a SMT (16 vláken). Toto ale už nemáme reálně doložené, takže zatím ještě počítejte jen s modely Ryzen 5 a 7. Nicméně úniky 45W modelů řady H asi znamenají, že tyto výkonnější procesory půjdou na trh současně s úspornými 15W modely. Jak už bylo řečeno, je dost pravděpodobné, že AMD jejich premiéru uskuteční na CES 2020 hned začátkem ledna. Na stejné akci loni vypustilo mobilní Ryzeny 3000U/3000H.

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

Unikly první Ryzeny 4000. Osmijádrové 7nm APU pro notebooky, 4,2 GHz, bez SMT?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.69%) 13 hlasů

24 KOMENTÁŘE

  • Zapnuté SMT samozrejme zvyšuje spotrebu.
   Vypnutím SMT na Ryzen 9 3900x sa znížila spotreba PC o 26W v Cinebench.
   https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-9-3900x-smt-off-vs-intel-9900k/images/power-multithread.png
   Výkon zapnutím SMT sa ti zvýši len v prípade, že máš aplikáciu, ktorá využije viac vlákien ako je počet jadier, v opačnom prípade ti môže spôsobiť pokles výkonu. V prípade, že Ryzen 7 4700U je skutočne 8 jadro s vypnutým SMT, tak ja budem spokojný. Bude to výkonnejšie ako 4 jadro so zapnutým SMT v testoch ako napríklad Cinebench. Ťažko si viem predstaviť niekoho, kto by využíval tenký laptop s 15W APU na náročnú prácu, kde by využil viac ako 8 vlákien CPU. Na také určenie je desktop CPU alebo 45W CPU do notebookov, ktoré budú mať vyšší výkon ako toto.

   • 26W na celé sestavě s 12 jádrovým CPU. Po odečtení okolních věcí, které mají také vliv na spotřebu to jsou cca 2W na jádro. Což potvrzuhe spotřeba v ST. https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-9-3900x-smt-off-vs-intel-9900k/images/power-singlethread.png To je hodně dobrá bilance za teoreticky zdvojnásobení výkonu. Ale to je opravdu jen teoretické. V běžném provozu (internet, office, hry) to má opačný efekt. Problém jsou 2W v klidu, to je hodně. Ale to bude tím že to je desktop. V noteboku toto snad vyřeší.

    • Moc to řešíte, ale ze špatné strany. Každá instrukce, kterou vykonáte, má nějakou spotřebu, a je skoro jedno, v jakém jádře ji vykonáte. Když vám pojedou dvě vlákna v jednom jádře a každé bude využívat jiné jednotky toho jádra, bude výkon teoreticky dvojnásobný a stejně tak spotřeba. A stejné to bude, když tatáž dvě vlákna budou vykonávána dvěma různými jádry.
     U toho SMT tedy platí, že čím výkonu navíc přinese, tím přinese i větší spotřebu.

      • Těch 301 W ale není spotřeba CPU, že?
       A i v tom CPU jsou i jiné části, které běží a mají nějakou spotřebu bez ohledu na to, které instrukce vykonávají.

    • Rozdiel v spotrebe je stále 26W v Cinebench.
     Reálny prínos SMT v cinbench R20 Multi je len 31% podľa testu na techpowerup.
     Takže tá bilancia nie je až tak super.
     Tých 2W v idle sa nezbavia ani v notebookoch, lebo SMT je aktivované a tým pádom
     na jednom jadre stále bežia dve vlákna namiesto jedného aj keď záťaž v idle je minimálna.

     • Grafy z desktopu se na NTB přenášet nedají.
      Ale skuste si tu situaci představit na 1C/4T procesoru. Tak bude baterka živit jedno jádro, které zpracuje 4 úkoly. To přece musí vyjít lépe než 4C/4T.
      Mám za to že cache je velký žrout, větší než jádro samotné. Pak záleží jestli se vypíná spolu s jádrem a nebo je společná pro všechny jádra. Reálný přínos je spíš záporný. Marketing to jistě uvítá. Na 8 jádrech to zvedne TDP o 16W a papírové parametry jsou rázem dvojnásobné. Samozřejmě na 15W CPU to je špatný poměr.

      • Chcem tým povedať, že aj v notebooku bude spotreba cpu horšia v idle, keď bude mať cpu zapnuté SMT.
       Aktivovanie(deaktivovanie) SMT nezvýši(nezníži) spotrebu o 2W na jadro, ale je to v závislosti od TDP procesora.
       Ryzen 9 3950X má TDP 105W a PPT 142W(celé cpu) a pri tomto procesore bol rozdiel 26W, ale napríklad pri procesore s 15W TDP to bude samozrejme výrazne menej, ja by som typoval 3-4W.

 1. Meanwhile… AMD stock $45, dnes prodán ten brejk $35, o kterým tu všichni tvrdili, že je už nemožnej, protože jsou už prý akcie AMD přepálený. 😀 25% profit, držel bych asi o něco dál, ale nemám čas přes svátky sledovat tweety Trumpety, kterej manipuluje trhem nahoru dolů. 🙂

  Aznohh 8.8.2019 at 21:33
  „Jak prolomí hranici $35 tak to bude rychlej fičák k $45-$50.“
  https://www.cnews.cz/amd-epyc-7002-druhe-generace-rome-7nm-zen-2-uvedeni-porazka-intelu#comment-215467

   • Myslíš to, že půjde V KRIZI na $20 ? Na tom samozřejmě trvám… 😀 Na velké shorty Intelu i AMD se už moc těším…
    Jistě víš, že jsem předchozí short Intelu dávno ukončil na break-even (jak je nyní vidět, tak zcela správně).

 2. Děkuji za doplnění informací. To jsem nevěděl že SMT bere energii, je to sice z celé sestavy, takže to nemusí mít na svědomí jen SMT. RAMky mají víc práce, takže větší spotřebu. Ale hlavně nesouhlasím s tím že SMT se aktivuje až jsou vytížena všechny fyzická jádra. Pod Linuxem možná. Ten debilní scheduler od M$ mi v klidu pošle dvě různé ST aplikace na jedno jádro. Přišel jsem na to když jsem se divil proč mám najednou poloviční výkon. A on ESET kontroloval něco na pozadí v době kdy jela ST zátěž. V tu chvíli se šetří hodně energie. Když místo dvou jader běží jen jedno. Bohužel toto chování je čistě náhodné. Když jsem se snažil tuto situaci zopakovat, tak to šlo jen pomocí afinity.

 3. „Kvůli tomu nelze proto mít jistotu, že je jader skutečně osm. “
  .. ja bych rekl, ze se celkem s jistotou tvrdit da, ze je to 8C a ne 4C+SMT. Kdyz se kouknete na vysledek „Photo“ a „Digital Content“ creation, ktere jako jedine v tem testovacim setu vyuzivaji opravdu potencial vice jader, tak ty hodnoty jsou treba oproti 8550U skoro 2x a to se moc jak jadry nahnat neda, jedine, ze by v zatezi drzel opravdu vysoke frekvence, ale to pro 15W neni asi uplne pravdepodobne.
  Photo 3600 (8550U) -> 7400 (4700U)
  Digital 3300 (8550U) -> 5000 (4700U)

  Zajimave je celkem nizke score u Apps score. Prvne jsem myslel, ze je to treba pomalejsim diskem, ale spis to vypada na nizsi ST nebo lehky MT vykon -> nizsi turbo. Problem biosu nebo mozna i MS scheduleru.