Hlavní navigace

Procesory Rocket Lake překvapí: takty boostu až 5,3–5,5 GHz, Intel může porazit Zen 3

14. 10. 2020

Sdílet

Zdroj: Intel
Momentálně budí pozornost nové Ryzeny 5000 od AMD, ale Intel na ně má hodně silnou odpověď. Jeho Rocket Lake je zase může porazit, tedy aspoň ve hrách a ST.

Minulý týden odhalilo AMD procesory Ryzen 5000. Ještě se pořád čeká na recenze, ale máme vyřešené otázky kolem toho, jaké jsou frekvence a zhruba IPC, takže obrázek už je celkem dobrý. Zájem se tedy může přesunout k příští nové architektuře, kterou je Rocket Lake od Intelu. O té víme, že by měla ať už částečně nebo úplně přejímat novou architekturu z 10nm jader Willow Cove (Tiger Lake) nebo Sunny Cove (Ice Lake), ale jinak byly tyto procesory zatím záhada.

Dlouho se nevědělo, zda třeba kvůli 14nm procesu nebudou jádra CPU mít problém dosáhnout dobrých frekvencí a není jasné, zda bude IPC podobné jako u Ice Lake a Tiger Lake, nebo nižší. Aspoň co do frekvencí by to ale podle posledních úniků či drbů mohlo být až překvapivě dobré, ne-li skvělé. Fandové AMD možná Rocket Lake hodně podceňují…

Rocket Lake: Core i9 s taktem až 5,5 GHz?

Twitterový leaker MebiuW, od kterého jsme tu měli různé informace týkající se AMD – například roadmapu, podle které bude Ryzen 6000 „Rembrandt“ 6nm APU – teď přinesl (nebo vynesl?) pro změnu něco právě k Rocket Lake.

Podle jeho tweetu by nejvyšší model, tedy možná Core i9-11900K, mohl frekvenčně překonávat nynější Comet Lake, přes použití nové architektury s vyšším IPC. Podle MebiuW totiž prý inženýrské vzorky (ES verze) mají turbo boost 5,3 GHz, tedy stejný jako dosavadní rekordman Core i9-10900K. ES procesory ovšem ještě neodpovídají specifikacemi finálním modelům, takže ve finále by to mohlo být ještě více, je tak možná frekvence třeba 5,4 GHz a možná i 5,5 GHz.

https://twitter.com/MebiuW/status/1315675442439843841

Je třeba podotknout, že jde o ES druhé generace, ne úplně o první várku. To, že QS vzorky a sériové modely poběží na ještě vyšším taktu, je možné, ale nikoliv úplně zaručené. Může se tedy stát i to, že už se maximální boost nezvýší. Ale minimálně těch 5,3 GHz by mělo být zaručených a popravdě možná víc ani není třeba. Díky výrazně vyššímu IPC by měl nárůst jednovláknového výkonu být i tak masivní (čímž myslíme možná i přes 20 %).

5,3GHz frekvence asi podobně jako u Comet Lake může být podmíněná teplotou a použitím preferovaných jader, zatímco ostatní zvládnou méně. Tedy technologiemi Turbo Boost Max 3.0 a Thermal Velocity Boost.

Tip: Unikly detaily CPU Intel Rocket Lake: nová jádra, víc linek PCIe, podpora AV1 a další

Core i7: téměř stejně dobré parametry?

Pro připomenutí: Core i9 budou v generaci Rocket Lake osmijádrová s šestnácti vlákny a 16MB L3 cache (L2 cache má 512 KB pro každé jádro). MebiuW uvádí také něco k modelům Core i7. Ty údajně nebudou seříznuty, pořád mají osm jader a 16 vláken a dokonce i L3 cache zůstává 16MB. Proti Core i9 by se proto mohly lišit jenom frekvencí – podle MebiuW by mohla dosahovat v maximálním boostu třeba „jen“ 5,0–5,2 GHz.

https://twitter.com/MebiuW/status/1315675891192668160

Core i7 generace Rocket Lake by proto mohlo být vysoce atraktivní procesor (minimálně pro hry, pro vícevláknové aplikace asi bude energetická efektivita 14nm čipu výkon limitovat). Podle MebiuW by totiž asi měl stát méně něž 400 $. A navíc bude možnost ho spárovat s levnější deskou na čipsetu B560, kde jak už uniklo dříve, má být nově možné taktovat paměti (CPU ne, ale u toho by mělo k OC zase stačit zvýšení limitu spotřeby).

Tip: Zamčené procesory Comet Lake se dají přetaktovat, i na deskách B460 a H470. Jak to funguje?

Pokud se toto potvrdí, tak bude Rocket Lake zřejmě v jednovláknovém výkonu velmi vysoko – jeho IPC může být stejné a možná i vyšší než u Zenu 3 a ještě by CPU mělo 400–600 MHz taktu k dobru. Spolu s nižší latencí RAM by si tedy Intel mohl zase vzít zpátky vedení v herním výkonu, o které by ho mohly v listopadu Ryzeny 5000 připravit. Nevýhodou bude samozřejmě asi spotřeba v zátěži všech jader kvůli 14nm procesu (pokud bude boost dlouhodobě povolovat překročení TDP, pokud bude turbo časově limitované, pak zase dojde ke snížení výkonu).

OC všech jader na 5,0 GHz prý snadný

Separátně se objevily informace od leakera ITCooker, podle nějž procesory Rocket Lake lze přetaktovat na 5,0 GHz na všech jádrech (což nevylučuje, že některé kusy mohou jít i o něco výš), takže zajímavé by mohlo být i na deskách Z490/Z590. I když je možné, že dosažitelný OC na všech jádrech bude nižší, než jaký je maximální boost pro jednovláknové aplikace.

MMF23

Pro připomenutí: procesory Rocket Lake by měly být vydány v březnu 2021. Příští rok na jaře by tedy měl být v PC procesorech architektury x86 nastat být na obou stranách bariéry hodně velký pokrok proti situaci letos, vypadá to, že konkurenční prostředí opravu nakoplo tempo pokroku.

Galerie: Uniklé informace k desktopovým procesorům Intel Rocket Lake pro socket LGA 1200

Zdroje: MebiuW (1, 2), ITCooker

Byl pro vás článek přínosný?