Intel odhalil procesory Core 10. generace pro deskop: Comet Lake-S, nejrychlejší herní CPU

72

Dnešní den je očekávané datum, kdy Intel odhaluje své nové desktopové procesory: Core 10. generace neboli také „Comet Lake-S“, které sebou přináší také úplně novou desktopovou platformu LGA 1200 s deskami s čipsetem Z490/H470/B450/H410. Comet Lake je stále 14nm procesor vycházející technologicky z architektury Skylake, ale na stejnou platformu by zhruba za rok měly přijít také procesory Rocket Lake-S už s novou architekturou, pro které je tak Comet Lake určitým předchůdcem a mezistupněm. Mezitím přináší více jader a/nebo MT výkonu, než poskytovalo Coffee Lake, a také vyšší jednovláknový výkon, který by měli uvítat hráči. Sám Intel tuto novinku charakterizuje doslova jako nejrychlejší herní procesor.

 

Předchozí
Následující

Deset jader, HT u všech modelů a změněný Turbo Boost

Většina IP bloků v Comet Lake je zdá se převzatá z předchozích 14nm čipů. Platí to o jádrech CPU, která nicméně proti původnímu Skylake mají novější bezpečnostní opravy (ty by měly být na stejné úrovni, jakou má R0 stepping Coffee Lake Refresh, jenž bývá například v Core i9-9900KS), i o integrované grafice a také konektivitě. Comet Lake podporuje stále jenom PCI Express 3.0, integrované GPU má 24 EU (192 shaderů) architektury Gen9. Ovšem procesor má až deset jader, kterážto konfigurace bude i s HT (20 vlákny) použitá v modelech Core i9.

Značná změna je ale také u nižších modelů. Od Core i3 po Core i7 Intel aktivoval HT, takže CPU mají dvojnásobek vláken. To zvyšuje vícevláknový výkon, takže efekt se trošku blíží tomu, pokud by tato CPU dostala dejme tomu 1–2 jádra navíc (podle toho, kolik vláken přibylo), byť asi ne pro všechny úlohy. Toto je v průřezu nabídkou procesorů Comet Lake možná stejně důležitá (ne-li větší) novinka než ono desetijádro v nejvyšších modelech i9.

Intel 10th Gen Die
Snímek čipu Comet Lake-S s 10 jádry (Zdroj: Intel)

Parametry procesorů unikly už zkraje roku a nevyvolávají tak velké překvapení – od prosáknutí se zdá se nic nezměnilo, jak můžete vidět v tabulkách na třetí straně článku. Asi ale bude užitečné si nejdřív připomenout pár věcí. Podobně jako v notebookové verzi Comet Lake-H, která vyšla začátkem měsíce, totiž Intel zavádí změny ve fungování turba. Ty jsou trošku podobné tomu, jak se boost chová u Ryzenů 3000, i když implementace se asi dost liší. Například tak odteď dosažení špičkových taktů bude záviset na tom, jakou teplotu CPU má, a také už nebude nejvyšší avizovaný takt dosažitelný na všech jádrech – do mainstreamového desktopu tak u Intelu přichází s platformou LGA 1200 a Comet Lake-S poprvé koncept „preferovaných jader“.

Preferovaná jádra (Turbo Boost Max 3.0)

Cestičku preferovaných jader Intel prošlapal už v roce 2016 s procesory Broadwell-E, kde se tato věc poprvé objevila pod označením Turbo Boost Max 3.0. A to nese doposud i v procesorech Comet Lake-S, kde (poprvé v mainstreamové platformě) tuto věc používají procesory Core i9 a Core i7. Tato technologie spočívá v tom, že z výroby jsou na čipu označená dvě „kvalitnější“ jádra, která mohou dosáhnout lepší frekvence, typicky o 100 MHz vyšší, než ostatní. Je pak na operačním systému, aby na tato jádra přiřazoval úlohy, u kterých chce mít nejvyšší jednovláknový výkon.

Prezentace k vydani procesoru Intel Comet Lake S 07
Comet Lake-S používají technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje na dvou nejkvalitnějších jádrech dosáhnout vyššího turbo boostu než na ostatních

Turbo závislé na teplotě (Thermal Velocity Boost)

Teplotně závislý maximální boost je převzatý z notebookoých procesorů Core 8., 9. a 10. generace (Coffee Lake-H a Comet Lake-H). Podobně jako v předchozím případě jde o využití toho, že za určitých podmínek lze frekvence vyškálovat o něco výš, zatímco za jiných ne. Tudíž běžné turbo by takový potenciál nemohlo využít, ale pokud se podmínka (zde teplota) ohlídá, je možné získat nějakou frekvenci navíc. U Comet Lake-S je Thermal Velocity Boost použitý u desetijádrových procesorů Core i9 a přidává 100 MHz navíc pro jak jednovláknové, tak pro all-core maximální turbo. Klíčem je, že teplota čipu musí být nižší než určitá hranice, která je v tomto případě stanovená na 70 stupňů (Celsia). Tento boost navíc bude tedy přínosem nejvíce pro krátkodobější náhlé zátěže. Když se CPU více zatíží a zahřeje se nad 70 stupňů (což se snáze stane při využití všech vláken), přestane být aktivní.

Paměti DDR4: oficiální podpora 2933 MHz s určitými výjimkami

To, že Intel nejspíš použil pro Comet Lake hardwarové bloky z předchozích CPU, se pravděpodobně týká i řadiče pamětí DDR4, jenž je jako obvykle dvoukanálový. Ovšem proběhla jistá evoluce, byť možná ani ne po stránce změn v návrhu, jako v ověření jeho schopností pro vyšší frekvence, než bylo garantováno dřív. Zatímco až po minulou 9. generaci Coffee Lake Refresh Intel oficiálně podporoval jen DDR-2666 (třebaže s profily XMP se RAM dala přetaktovat mnohem výš), Core i7 a Core i9 v řadě Comet Lake-S už oficiálně podporují i DDR4-2933.

Intel Comet Lake S novinky
Intel prezentuje novinky procesorů Comet Lake-S

Původně uniklé materiály uváděly, že to bude jen v případě osazení dvou modulů (jednoho na každý kanál). Ale nakonec je podpora DDR4-2933 platná i pro čtyři moduly DIMM. Je zde jenom malá podmínka: musí jít pro velké desktopové DIMMy. Pokud by se náhodou použila deska používající sloty SO-DIMM, tak takovéto moduly jsou podporovány jen dva (jeden na kanál). Čtyři by už musely jít níž na DDR4-2666. Takováto konfigurace by ale měla být velmi vzácná a jak už bylo řečeno, kde se v desktopu řeší výkon, tam nejspíš stejně bude použita RAM s továrním přetaktováním přes profil XMP.

Toto se týká Core i7 a i9, nižší modely podporují jen DDR4-2666. Platí to pro Core i5, Core i3 a také lowendová dvoujádra Pentium Gold a Celeron.

Procesor Intel Core i9 10900K ilustrace 1600
Procesor Intel Core i9-10900K

125W TDP u odemčených modelů

Další změna u procesorů Comet Lake-S proti minulosti je to, že odemčené modely řady K mají 125W TDP, zatímco dosud to bylo 95 W. Zamčené modely jsou nadále 65W. Toto ale neznamená maximální spotřebu – TDP je úroveň spotřeby při základním taktu. Pokud CPU boostuje, pak u Intelu TDP překročí, a to klidně i o velké desítky procent (u 65W modelů desetijader bychom se možná mohli dočkat i dvojnásobků a vyšších hodnot). Platforma LGA 1200 je připravená na vyšší proudy proti předchozí generaci, limit maximálního proudu byl zvýšen o 25 % a desky platformy Z490 budou zdá se typicky vybavené dosti zesílenými napájecími kaskádami.

Článek pokračuje na další straně novinkami v schopnostech přetaktování.

Předchozí
Následující

72 KOMENTÁŘE

  • Je to sice cena za 1000 kusů, ale to „RCP“ znamená recommended customer pricing, tj. doporučená koncová cena.
   Jinými slovy to je kolik Intel doporučuje aby procesor stál, ale reálně ho distributorovi prodá za míň, aby pro něj/eshop zbyla nějaká marže.

   Proto tyhle ceny nakonec i celkem korespondují s tím, co uvidíte v obchodě, když se přepočte kurz a přidá DPH. I když ne nutně hned ze začátku, kdy reálné ceny občas bývají nadsazené.

   (A btw, AMD uvádí ceny stejným způsobem.)

 1. Je to marné, tuhle topnou sezónu už prošvihli.

  Jednojádrový výkon v Cinebench 15 o celých 1,37% vyšší, než loňský Ryzen, jen díky zvednutí turba o 100 MHz. S výsledky z Cinebench 20 se raději nepochlubí, tam je Ryzen zřejmě o chloupek lepší. O vícejádrovém výkonu raději pomlčet. No a spotřeba při zátěži 250-300 W mluví za vše.

 2. Tak se zdá, že Intel konečně po více než dvou letech opravil Meltdown. Letos už třetí nová revize.
  10C Comet Lake (používaný pro čipy 10C a 8C) – Q0
  6C Comet Lake (používaný pro čipy 6C, 4C a 2C) – G1
  8C Coffee Lake (používaný pro mobilní čipy) – R1

 3. Myslím, že AMDčkáře zákazníky (akcionáře už asi ne) by rozhodně měly potěšit ceny Intelu. Mohly by totiž dokopat AMD k tomu, aby snížila ceny těch nejprodávanějších Ryzenů, tedy šesti a osmijader (3600 a 3700X).

   • Ja jsem se po tech cenach nejlevnejsich 6C, 8C a 10c pidil. Nastrel jsem nasel na nejmenovanem webu.. 10400F – 4800,- 10700F – 9000,-kc a 10900F – 12900,-. Dalsi modely jsou pak vzhledem k Ryzenum cenove mimo misu. Mne treba zajimalo 10C, u ktereho jsem doufal, ze by mohlo dokopat AMD k uvolnei 3900 (bez X) do Retailu, ale pri tehle cene zustane jen u prani.
    Jinak 10400F vypada cenove povedene a mohl by byt zajimava volba. 10700F je drazsi nez dnesni 3700x, takze nic a 10900F je zbytecne i komentovat pri cene 3900X od 12,5+k.

   • Ty ceny jsou sice za odběr 1000 kusů, ale míň vám Intel stejně neprodá, takže nemá smysl řešit, za co jsou. Má smysl se dívat na stávající procesory, které mají ceny uváděné za stejných podmínek a zároveň známe jejich cenu u nás v maloobchodě.
    Třeba 9700F má Inteláckou cenu 298-310 dolarů, v CZC je za 8790. Tedy 10700F by mohl stát hodně podobně, když jeho Intelácká cena je 298 dolarů.
    A ano, 3700X bude stále konkurenceschopný, ale už na tom bude cenově stejně, zatímco teď soupeřil jen s i9-9900, která stála 13,5 tisíce. Proto si myslím, že AMD půjde s cenou dolů. A to by mělo zákazníky potěšit (tedy možná to naštve ty, co ho teď koupili za stávající cenu).

 4. No jsem zvědavý na prodejní ceny u nás a pak hlavně na výsledky při testech a jaké chlazení na to bude zapotřebí. Dostat cca 300+W na 70°C nebude snadné. Čili jaký bude vliv chlazení na výkon.

  Nejvíc mě budou zajímat výsledky u i5 vs R5.

    • Tak abych Vám odpověděl oběma pánové…

     „jakých 300 Watt?“ – Na tolik i na víc je dimenzované napájení a nejednou prosáklo, že to bude atakovat tyto hodnoty. Dále já nemam PC primárně na hraní her… V podstatě hry jsou u mě už na asi předposledním místě, takže vytěžuji CPU dost naplno. Až budu sedět v důchodu, tak možná budu zas jen pařit hry jako když mi bylo náct…
     „ze se ptas, zvani nesmysly jako obvykle“ tak tohle sedí od trolla, který je mnohokráte usvědčený ze lži a očerňování druhých. Když má ale něco ze svých keců doložit… tak drží hubu… Dyť už na PCT napadl i Maťka , že je jak DD 😀

     Takže pánové jste jako obvykle oba mimo. Ale já vm že fandům Intelu zstalo zaklínadlo v podobě hraní her…
     Naštěstí od některých nejsem zaslepený, a tak já se na ty Intely koukám se zájmem (nemám vyhraněnou značku). A pro to mě zajímají i5 a i3 takové počítače nejčastěji skládám (v této cenové relaci). Krom toho půjdou snáze uchladit.

      • Jestě ne 🙂 Ale poslední Intel se už doma chystá na cesty 🙂 Nakonec ale do ložnice půjde Ryzen 1200 12nm. Ta i3 už mě nebaví… Dost často jsem na 100% CPU a je to znát… Do ložnice ale nepotřebuji dělo, takže nakonec bude ta 1200 stačit.

     • ach jo, jsem mimo … ty prosecory jsou presentovány jako herní, tak jsem asi zmateně předpokládal, že bys ho používal ke hraní … pro činnost kterou uvádíš, jsou lepší alternativy, než herní Intel a stejně ty bláboly o 350 wattech+ nesedí … projdi si spotřebu u Intelů ale i AMD u neherních činností, samozřejmě nemám na mysli Prime95 … já jsem možná mimo, ty ale nepíšeš pravdu …

      • Já někde píši o čísle 350W? Ano nebo ne? Co vím tak jsem psal, že jsou od výrobců desek údaje, že to má atakovat 300W+ . Víš když už na mě reaguješ tak si aspoň přečti co jsem napsal (na to reaguj) a ne co jsi četl někde jinde… Jinak věřím, že pokud se někdo pokusí o OC tak to klidně bude 350W i víc…

       Aha Intel je uvádí jako herní pro to, že tam má navrch a proto je všichni budou používat jen na hraní. Dobrá demagogie 😀

       Jinak věř tomu, že nejen Prime95 dokáže CPU vytížit na max… Programem Prime95 testuji stabilitu poskládaných PC… (tzv. zahoření)

       Takže kdo nepíše pravdu?
       Jinak zopakuji co jsem již napsal jinde… i zde. Zajímá mě jak půjdou tyto procersory chladit . Doufám, že i5 a i3 bez potíží uchladí Fera3. Z 8700K vím dobře, že při dlouhodobém zatížení jsou frekvence o dost nižší. A to přes to, že je použit chladič Noctua a PC je umístěno v klimatizované místnosti.
       https://kochren.rajce.idnes.cz/i7_8700K/1399346072

      • ty okecáš i vlastní smrt … opravdu nemám náladu a chuť plácat si s tebou tady o slovíčkách … pokud někdo napíše 300+, klidně to může být i 350 a Intel není určitě jediný, který tohle „umí“ … demagogie je tvoje přednost …

      • Gogo Ty jsi fakt dobrý dřistal 😀
       Argumenty nemáš… nic nemáš podložené… vkládáš mi tzv. do úst co jsem nevyslovil, ale já sem demagog 😀 Pobavil jsi 😀 Opět zas a znova. Když po Tobě tedy chci abys něco podložil a doložil, tak mě akorát obviníš z demagogie… a Ty nemáš chuť plácat… Dyť ty tu plácáš často blbosti a páté přes deváté 😀
       Ale nebudu zlý mnohdy s tím co napíšeš i souhlasím to zase jo. A taky to napíšu.

       Jinak co vím tak únik byl přes 300W a bylo to mám dojem 303W ? (mám gojem že to bylo do 310W) Pokud zkusíš OC tak Je možné že se dostaneš k 350 a možná i výš. Prostě sis někde zas přečet co kde někdo plácnul a snažil ses to hodit mi na krk… Tak to aspoň přiznej jako chlap…

      • čím víc smajlíků, tím víc blábolení … alespoň u tebe to platí na 100% … z čeho se to tady snažíš vykecat, blábolisto? O některý z těch procesorů evidentně zájem nemáš, jediné, o co se snažíš, je všechnu snahu Intelu poblít … co by podle tebe měl Intel dělat, když mu bouchlo 10nm? Přenechat trh AMD? Možná tvé přání … u Intelu tak hloupí nejsou … na jedné straně někoho buzeruješ, že produkt na trhu ještě není, na druhé straně víš o tom produktu úplně všechno včetně 300 watt + … s tím chlapem na závěr jsi to zabil kompletně 😀 … s tímhle já problém opravdu nemám … ty „úniku“ … pokud se tohle ukáže při reálných testech dostupných kusů, klidně se ti tady budu omlouvat do aleluja …

      • 😀 Gogo Gogo 😀
       Víš proč ty smajlíky? Protože mě bavíš tím blábolením 😀
       Krom jiného Já opravdu o 350W nbikde ani nekvák… Ale ty se v zápětí na mě snažíš hodit další věk kterou jen nedělal a neřekl…
       Můžeš mi někde doložit že jsem dělal co tvrdíš? „na jedné straně někoho buzeruješ, že produkt na trhu ještě není, na druhé straně víš o tom produktu úplně všechno včetně 300 watt +“ Jako fakt někteří zde jste dobří bajkaři 🙂 . Víte v čem ale máte problém? Že se řídíte heslem podle sebe soudím Tebe. Já jen zmínil oněch 300W+, a to jestě pro to. že o tom psali všude a mají to být informace od výrobců desek. Že se Ti to nelíbí za to já Ti nemůžu.
       Na rozdíl od Tebe jsem už poskládal mnoho počítačů s procesory Intel. Takže se zase nesnaž do mě vkládat svý chování. Na rozdíl od Tebe já se zajímám o produkty obou firem. Jen se Ti tedy omlouvám, že zmiňuji, že Procesor, který bude baštit i 300W+ je na mě dost a do toho bych nešel. A to není o značce, ale o provozních vlastnostech. Jinak zopakuji i5 a i3 mě zajímají.
       A dobrý pokus o úhybný manévr Gogo 😉 . A teď bys tu krom toho poučování jiných a dřistání mohl vložit něco, čím bys doložil a podložil svá tvrrzení.

      • No abych řekl pravdu, tak tento spor moc nechápu. KOCHREN zde napsal “ Dostat cca 300+W na 70°C nebude snadné“ Ta spotřeba asi nebude daleko od pravdy. Jinak od gogo „projdi si spotřebu u Intelů ale i AMD u neherních činností“… No já ti nevím. V idle má Intel tu spotřebu nižší. Ale když se to hodí do zátěže (nemusí být herní), tak tam jde ten intel dost nahoru. Mě třeba šla I7 8700 v extrému na 151W. Nicméně pokud člověk hraje na spotřebu, potažmo chlazení, tak se prostě mrkne na testy. A pravdou je, že co se týče spotřeby, tak tam se Intel logicky nemůže s AMD rovnat. 14 vs 7nm. Nicméně 10. generace Intelu je opět posun. Hlavně cenou. 9900k (10700K) vypadá, že bude cca kolem 10k.

      • Hele já abych ukázal pravdu jsem tu doložil jak se věci mají… Dokonce jsem využil program, který si vyžádal mvladar. Takže když tady trousíš moudra… Mohl bys taky něco doložit? Líbí se mi totiž jak tu mnozí píší teorii a vyberou si co se jim líbí, ale co takhle to nějak podložit?

       PS: mužu jak bude někdy čas udělat měření jak to ve skutečnosti je.

      • kecálku, nemám pro tebe slova, blábol si co chceš … příště tě už pošlu do prdele …

      • To klidně můžeš… když nemáš argumentty uchyluješ se k takovým praktikám však jsi tím známý…

       A v čem že mám vlastně přesně kecat? 😀 Nedával jsem tu důkaz a ještě na testu který si vybral mvladar? 😀 Zkus to zapřít 😉

      • ty jsi taky známý tím, že pokud se snažíš něco ukecat, nonstop atakuješ oponenta, posmíváš se, blábolíš dvě na tři a tváříš se jako „bůh pravdy“ … přitom ne jednou z diskuze vyplynulo, že jsi ukázkový chrapoun, zlý člověk …. ve svém okolí tím budeš známý zcela určitě … kolo bych o tebe neopřel, slizoune …

      • No říkal jsem si zda budu reagovat nebo ne, ale na závěr…
       Opravdu si prvni zameť před svým prahem, protože se tu neustále do ostatních navážíš právě Ty…

       Já už fakt nevím proč tu mají někteří jedinci tendence vsouvat své mindráky a chování do druhých… Přitom jsi nedoložil a nepodložil nic… Jen stupňuješ urážení a napadání… Vím že Tebe a Tobě podobné neskutečně sere, že na mě nic nemáte… To ale není můj problém…

       „přitom ne jednou z diskuze vyplynulo, že jsi ukázkový chrapoun, zlý člověk“ Můžeš mi doložit kde? Nejsem jako Ty známý tím, že napadáš a uráží ostatní. Ostatně pro to jsi taky měl na PCT tolik mínusů, že si člověk muset ty Tvé nenávistné komenty rozbalovat, aby viděl cos tam zplodil…. Vždyť jsi se mnohokrát předvedl i zde. Opravdu si nemyslím , že ti má být tolik kolik uvádíš. Připadá mi jako nesmysl, aby byl v tom věku člověk tolik nevyzrálý… Tohle se dá pochopit u puboše ne u staršího člověka.

       Jinak chrapoun jsem no 😀 V noci chápu to je fakt 😀

 5. To je teda drsny:

  Posun vykonu i9-10900K = i9-9900K + 20%.

  Pridani jader i9-10900K = i9-9900K + 20%.

  Vykon na jadro i9-10900K = i9-9900K.

  Nevim jak vam, ale mne to prijde jako totalni tragedie, nemit mezigeneracni posun vykonu na jadro vubec zadny.

  • Tak je to porad stejny Skylake…Intel v soucasnosti jednoduse nic lepsiho nema..
   Ale aspon cenove se castecne trochu znormalnil, akorat co budou rikat ti, co si koupili 9900k za 500$ a ted to stejne bude stat 375$..fanousci Intelu na takove veci nejsou vubec zvyknuti 😛

   • Kdo si koupil 9900K za 500 dolarů, evidentně na peníze nekouká, takže je mu to jedno. Navíc předpokládám, že Intel se zachová jako vždycky a s cenou 9900K a ostatních Coffee Lake dolů nepůjde.

    • „Intel se zachová jako vždycky a s cenou 9900K a ostatních Coffee Lake dolů nepůjde.“
     .. to by mne kdybych vlastnil nejaky 9400, 9600k docela stvalo, protoze 9900k by byl upgrade, ktery by mohl podstatne prodlouzit zivotnost compu a nestal by majlant. Neco jako kdyz si nekdo koupitl treba 1400/1500x a poridi si za bura 2700x (3600). Tohle jsou veci co se mi na AMD hodne libi. Pristup k zakaznikovy je zatim uplne jinde, nez ma Intel.

     • Ovšem to zcela opomíjíte ten druhý pohled, který říká, že když si někdo pořídil před 9 lety i7-2600K (za dejme tomu 6 tisíc), tak ji dneska v pohodě prodá za 2 tisíce (spíš za víc). To se vám u procesorů, které dává výrobce do výprodeje, asi nestane.

      • Tohleto šmelení s obsoletním hardwarem jsem nikdy nechápal. Z 2600K jsem si udělal tesťák, ale nepochopím, že by to někdo chtěl dnes koupit za dvojku, když za 2,5 litru je po všech stránkách lepší Ryzen 1600AF? Notabene, když se pro tyhle staříčky už prakticky nedá sehnat taktovací deska (je to úzkoprofil i na aukčních serverech, natož nová).

      • Ja bych tyhle stary kramy taky nekupoval, pokud se daji za stejne prachy sehnat novejsi. To je jak s Iphony z druhe ruky..mne to prijde jak sektarska uchylka za ty penize…

      • Jinak v pohode, at si kazdy z toho vybere co je mu blizsi. Mne teda je zatim AMD svym pristupem podstatne sympatictejsi.

      • Já bych ty staré krámy taky nekupoval. Ovšem stejně tak bych neupgradoval procesor, takže co se děje s cenami neaktuální generace, je mi celkem jedno. Spíš jsem chtěl ukázat, že každá mince má dvě strany a pozitiva si může najít každý na jiné.
       Teď v létě bych si rád postavil po letech nový počítač, aktuálně bych si vybral asi osmijádro, takže by mě samozřejmě potěšilo, kdyby šla cena 3700X dolů. Ale i tak to vypadá, že to bude můj nejdražší procesor v životě. Zatím nejdražší, co jsem si do svého počítače koupil, bylo Pentium MMX 200 MHz za asi 6,5 tisíce v roce 1996.

      • „Já bych ty staré krámy taky nekupoval. “
       .. ja taky ne 😉
       Ja nemam celkem (vyjma desek) proti starsim „second hand“ komponentam. Sam takhle ‚predavam‘ komponenty dal. Ale v pripade koupe to musi mit i patricne snizenou cenovku, aby se kompenzovalo stari platformy a celkove risk, ktery s tim jde ruku v ruce.

 6. 1. Spotreba – Intel má vyššiu v burne, AMD v malej záťaži, stačí u viacjadrového Ryzenu otvoriť prehliadač a teplota lieta podľa slov majiteľov na 50-60 stupňov.
  2. Výkon – Káčkové modely Intelu poslednej generácie /včetne HEDT/ sa dajú krásne taktovať, Ryzen maximálne s PBO inak ide málojadrový výkon do kopru.
  3. Pretočenie RAM – u Intelu +4GHz s naladením sekundárneho/terciálneho časovania a latenciou pod 40ns úplne v pohode.
  4. Intel sa dá pretočiť s automatickým negatívnym offsetom násobiča v 100% záťaži. To znamená, že v pohode u osem jadra 7 jadier na +5GHz a osme jadro trebárs na 4.8GHz + pri spustení AVX NA 4.6GHz. Potom je výkon v hrách a všetkých aplikáciách benefitujúcich z vysokej frekvencie bezkonkurenčný.

  • S tou spotřebou v klidu, či při nízkém zatížení souhlas, tady je Intel lepší.
   K přetaktování – Káčkové modely této nové generace jednou na hranici svých možností. Prakticky přetaktování káčkových modelů ztrácí smysl. U AMD má OC smysl alespoň u Ryzen 5, Ryzen 3.

   • Jenom technicka… Spotreba v Idle nebo lehke zatezi (pokud neni extremne rozdilna) nema pro desktop smysl resit. Rekl bych, ze je to jeden z poslednich parametru, jak se rozhodovat , kdyz uz vsechno ostatni nezabere.
    Dnesni desktopy si nema smysl porizovat pro nenarocne ulohy ala web-office-filmy, jelikoz poridim noteookove 14“ placky od 10+k a s plnohodnotnyma 4c/8t od 15+k. Ma to vlastni display a zere to pri „nic nedelani“ narozdil comba desktopu + monitorem (70-100W) doslova jen par wattu.

 7. Zostava súčasnosti pre absolutne špičkový výkon v hrách a multimédiách:
  – CPU – i9-10900K OC 2core 5.4GHz 4core 5.3GHz 6core 5.2GHz 8core 5.1GHz 10core 5.0GHz /-HT/
  – RAM – dvojslotová 4600MHz / 40ns
  – GPU – nVidia RTX 2080Ti + Afterburner +2GHz na jadre
  – SSD – systémový Intel Optane 900/905p

  • Možná byste si měl nejprve ujasnit, co znamená slovo současnost (súčasnosť).
   Ta vaše sestava totiž má v současnosti nulový herní výkon, protože se neprodává.
   A až přijde doba, kdy ji seženete, dám vám ještě jedno doporučení. Když chcete vyždímat ze systému maximum, musíte mít minimálně dvě SSDčka Intel Optane. Jedno na systém a jedno na tu hru. A obě samozřejmě v té největší kapacitě, protože jak známo, čím vyšší kapacita, tím rychlejší.

   • No ona i ta jeste „nenastala soucasnost“ v podani Vladarka ma svoje masarky, zvlaste co se tyce multimedii ala semi-profesionalni upravy videi, ktere tady vyse jmenovany tak rad pouziva. Kdyz clovek sleduje vetsi youtube kanaly, tak dost jich preslo prave z Intelu (navzdory odam Vladara na pouziti QS) na bud 3950X nebo jeste dal na TRka. Namatkove treba HWUnboxed, Linustechtips a dalsi. Nemene podstatna vec, ktera se Vladarovy nebude opet hodit do kramu je skutencost, ze v Adope se konecne dokopal k tomu, ze Premiere bude podporovat HW encoding i pro konkurencni enkodery NV NVENC a AMD VCE. Takze porizovat si nejaky i7-i9 z duvodu QS ztraci temer uplne smysl, alespon obecne (vyjimka potvrzuje pravdilo) a takovy 3950X bude v kombinaci s nejakou grafikou casto lepsi volba, nez max 10C Intel, i pri pouziti HW encodingu. SW encoding tam je to jasne, tam je Intel s mene jadry slabsi volba, tak jako tak.

    • No ono taky Coffee Lake, Whiskey Lake a minimálně mobilní Comet Lake mají pořád enkodér/dekodér z generace Kaby Lake (2016), kvůlitomu, jak je to pořád to zmražené IP.
     Takže je možné, že i Comet Lake-S má tuhle postarší verzi a tudíž pokud by to chtěl na hardwarové enködování, tak by si fakt měl počkat na to Rocket Lake nebo notebook s Tiger Lake. Nebo si teď pořídit Intelí samostatnou grafiku, pokud budou pro desktop k mání a budou mít enkodér z Tiger Lake.

     • Samozrejme 🙂
      Ja jsem se o kvalite tehle verze QS ani nezminoval, protoze to podle mne nema smysl… Vladar placa jednu hovezinu za druhou.
      Jinak k tomu TigerLake/Renoir…ja jsem u te zminovane verze QS na svem 8550 ze srandy zkousel pro enkoding H265(4k). Ono to zase takova pecka ani na tech plackach neni..ten 15W TDP limit to CPU pri zatizeni enkoderu zacne dost dusit, takze Vam spadnou celkove frekvence dolu..dokonce nejvic, jako jsem kdy na nem pozoroval. Takze s tim editovanim vdiea a enkodingem na ULV CPU i pri pouziti HW akceleratoru, bych byl opatrny..

      • Ty troubo jeden aspon nelzi..ten kdo tady neustale otravoval s tim jak je QS uzasna a nepostradatelna featura je akorat pablb s prezdivkou mvladar. Rychle jsi ale nejak „prehodnotil“ svoje postaveni v momente, kdy vyslo najevo, ze s podoporou dalsich HW enkoderu je tato verze QS tak rikajic na dva prdy. To stejne plati dneska i pro intelovsky i7 a i9..v ramci enkodingu neni duvod jit do nich namisto 3900x/3950x, ktere ti poskytuji stejny nebo lepsi vykon i v kombinaci napr. s NVENC.

      • V tom pripade bych ti vladarko doporucil, at si zajdes zase za sestrickou, ze ti dana medikace uz vyprsela..treba z tebe vypadne aspon jeden prispevek, ktery neni postaveny uplne na hlavu.

    • K těm komponentám, co nejsou dostupné, si ještě přidejte základní desku.
     Jinak s tím SSD to samozřejmě byla nadsázka. Když rešíte každé promile výkonu, tak jsem vám chtěl ukázat, že stačí investovat dalších 100 tisíc a získáte ho.

     • Dá sa zložit zostava i s podstatne nižším rozpočtom ako v prípade spomínanej ultra :
      – výborný výkon – Cométa 8core OC podľa ultra + RTX 2080
      No a tí skromnejší sa uspokoja s priemerným výkonom Ryzen + Radeonka.

   • Tak vydržel jsem 4 roky na i7 4790K + 980Ti než jsem přešel na tohle tak doufám že za třeba ty další 4 roky už bude i pořádný důvod na upgrade v podobě právě DDR5 RAM a PCI-Express 4.0/5.0 kde je snad dají už i do grafik aby nejeli jen na verzi 3.0

    • Ja som v lete prechádzal na 9700K a 32GB ram plus doska. zvyšok som mal zo starého PC a to 1080 Ti čo som zohnal za fantastickú cenu a ešte aj v záruke, a prechádzal som z I5 4440 a 16GB Ram. Takže ja mám tiež na zatiaľ dosť (počítam tak na 4 roky minimálne) a keď vyjde niečo čo sa oplatí tak potom bude upgrade.

  • Je to neoficiální/neověřené, ale v prodeji to snad má být od 27. května. Pokud se něco nezmění/nebyl to omyl.
   Recenze by snad mohly být 13. května – opět, neoficiální šeptanda, takže zase nezaručeno.