Hlavní navigace

Intel uvádí procesory Xeon W: Až 18 jader, 512 GB RAM a ECC pro pracovní stanice

30. 8. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Už před delším časem z Intelu někudy vytekla informace o připravovaných procesorech „Skylake-W“. Ty měly být variantou serverových čipů Skylake-SP mířenou pro použití v pracovních stanicích. Respektive jde spíše o variantu highendových desktopových čipů Skylake-X, které Intel vypustil v červnu. Také Skylake-W používá socket LGA 2066 a konfigurace procesorů budou zřejmě podobné Skylake-X. Ovšem s „profi“ funkcemi a čipsetem. Tento týden Intel tyto procesory pro náročné pracovní nasazení oficiálně vypouští na trh, spolu se všemi jejich parametry.  

LGA 2066 pro profi sféru

Skylake-W navazuje na dřívější řady Xeonů E5-1600 pro pracovní stanice, ovšem toto značení bude opuštěno. Čipy budou místo toho značené Xeon W – například Xeon W-2195. Používají místo socketu LGA 3647 platformu LGA 2066, tedy stejné pouzdro jako desktopová Core „série X“ (Kaby Lake-X, Skylake-X), ale zatím nemáme zprávy o tom, že by mezi nimi mohla být nějaká kompatibilita. Pro Xeony W totiž má Intel speciální čipovou sadu C422. Xeony W budou pravděpodobně desku s tímto čipsetem vyžadovat a v desktopových modelech na bázi X299 fungovat asi nebudou.

Xeony W se budou od Core i9 a Core i7 nejviditelněji lišit u pamětí: na rozdíl od highendového desktopu aktivoval Intel podporu ECC, oficiálně je jinak podporovaná stejná frekvence 2666 MHz. Řadič zároveň umožňuje použít registrované moduly (RDIMM, LRDIMM) s vyšší kapacitou, takže s Xeonem W bude možno osadit až 512 GB RAM (Skylake-X s pouze neregistrovanými DIMMy umí maximálně 128 GB). Procesory podporují jen jednosocketovou konfiguraci, takže toto je maximální kapacita pro platformu Skylake-W. Podle popisu platformy jinak má řadič PCI Express 3.0 podporovat až 48 linek PCIe 3.0, zatímco u Skylake-X uvádí jen 44. Jak bude toto sladěno s použitím stejného socketu, není jisté.

Procesor Xeon W (Skylake-W) Procesor Xeon W (Skylake-W)

Skylake-W alias Xeon W bude dostupný ve variantách se čtyřmi, šesti, osmi, deseti, 14 a 18 jádry. Maximum tedy bude stejné jako u spotřebitelské verze, modely se ale poněkud liší. Zdá se také, že čtyřjádrové verze se budou lišit od Kaby Lake-X. Jsou podle všeho založené na stejném křemíku jako vícejádra, takže sdílejí propojení mesh a novou architekturu L2 a L3 cache a samozřejmě také plnou konektivitu. Tyto modely mají stejnou kapacitu L3 cache, jako šestijádra – 8,25 MB. TDP čtyřjader je jen 120 W, ostatní modely mají stanoveno 140 W, včetně osmnáctijádra. Spotřeba by tedy měla být nižší než u top Skylake-X, které mají 165W TDP – tedy pokud bude hodnota respektována, což u highendové desktopové verze není vždy skutečností. Přehled modelů je zde v tabulce:

Modely procesorů Intel Xeon W (Skylake-W) Modely procesorů Intel Xeon W (Skylake-W)

Všechny Xeony W mají umět AVX-512. Intel v prospektech mluví o „AVX-512 s až dvěma FMA“ a ono „až“ budí dojem, že některé modely opět ponesou jen poloviční výpočetní kapacitu, s kterou má AVX-512 spíš funkci kompatibility. Ovšem podle jiného slajdu s rozpisem modelů mají všechny procesory „2 512-bit FMA“, což by znamenalo, že AVX-512 je vždy s plným výkonem a ani nižší modely nemají deaktivovánu druhou jednotku FMA jako Core i7-7800X a i7-7820X.

Čipset C422

Pro připojení čipové sady je opět použito rozhraní DMI3, jehož kapacita odpovídá PCI Express 3.0 ×4. Můstek C422 je zřejmě založený na stejném křemíku jako X299, ale lišit se bude určitými enterprise funkcemi (například vPro/AMT v čipsetu). Z čipsetu je vyvedeno až 24 linek PCI Express 3.0, sdílejících ale jako obvykle konektivitu s USB 3.0 a SATA. Portů USB 3.0 může být až 10, portů SATA až osm a čipset nabízí i jedno 1Gb/s rozhraní Ethernet, ovšem v řadě případů by už na deskách asi již měly být i 10Gb/s přídavné adaptéry, případně duální síťovky.

MM_AI

Schéma platformy LGA 2066/C422 Schéma platformy LGA 2066/C422

Skylake-W nemá funkci Turbo Boost 3.0, kdy má CPU z výroby označená „preferovaná jádra“, na nichž může nasadit vyšší než standardní turbo pro jednovláknové úlohy. Xeony W nabídnou jen běžné Turbo 2.0. To je ale u několika modelů 4,5 GHz, tedy stejně vysoké, jako Turbo 3.0 u Skylake-X. Kromě této změny také Xeony W pravděpodobně nebudou mít otevřené násobiče pro přetaktování.

Deska pro procesory Xeon W se socketem LGA 2066 (Zdroj: Gigabyte) Deska pro procesory Xeon W se socketem LGA 2066 (Zdroj: Gigabyte)

Nynější uvedení Xeonů W je zatím jen papírové. Intel neuvádí, kdy čipy budou k mání, ani všechny informace. Verze se 14 a 18 jádry mají být na trhu dostupné až v příštím kvartále (říjnu až prosinci), což je podobné jako u jejich obdoby v rodině Skylake-X. Ceny jsou vyšší než u spotřebitelských verzí, což není příliš překvapivé vzhledem k příplatkovým profi funkcím jako je ECC nebo podpora enterprise funkcí.

Byl pro vás článek přínosný?