Hlavní navigace

V Japonsku startuje první televizní vysílání v rozlišení 8K

29. 11. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zatímco v českých IPTV se pomalu objevují první kanály ve 4K, v zemi vycházejícího slunce od 1. prosince začne vysílat první stanice v 8K. Japonská televize NHK odstartuje tzv. Super Hi-Vision s rozlišením 7680 × 4320 px, čtyřikrát více než ve 4K, šestnáctkrát více než u Full HD.

Testovací kanál BS8K bude vysílat 12 hodin denně a má být přípravou na olympiádu v roce 2020, kterou bude hostit Tokio a jejíž přenosy se budou natáčet právě v tomto rozlišení. Vysílací parametry (datový tok, použité formáty) BS8K zatím neznáme. Televize ale bude dostupná v pozemních, satelitních, kabelových i internetových sítích.

Audio 22.2 Takhle vypadá audio ve 24 kanálech. Reproduktory se nacházejí ve třech úrovních (zdroj: NHK)

Standardně bude vysílat s 60 snímky za sekundu, do budoucna se ale počítá i s dvojnásobkem. Samozřejmostí je HDR a rozšířený barevný prostor (nejen 10-, ale také 12bitový). Zvuk bude až ve 24 kanálech (22.2).

MMF23

TIP: Samsung srazil cenu 8K televizoru. Má ale takové rozlišení vůbec smysl?

A co chce NHK vysílat? Záběry z vesmíru, které již NASA připravuje v superultramega rozlišení, různé dokumenty, koncerty Vídeňské filharmonie, ale také remasterované filmy. Jako první přijde na řadu Kubrickova 2001: Vesmírná odysea, která byla znovu digitalizována ze 70mm filmů, příští rok dorazí i My Fair Lady. Dostupnost bude spíš omezená, protože jen málo nových věcí se točí přímo v 8K a starší filmy natočené na „pětatřicítku“ se digitalizují ve 4K.

Byl pro vás článek přínosný?