Hlavní navigace

Jarní aktualizace pro ZPS X přináší štětcový filtr a lepší automatické úpravy

22. 3. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Zoner loni přešel z plných licencí na předplatné, ale současně zrychlil vývoj. Nové funkce dostanete čtyřikrát do roka a dnes vychází druhý upgrade, neboli jarní aktualizace.

První zimní upgrade přinesl vylepšení práce s vrstvami a některé nové funkce (například kruhový filtr), přesto šlo z velké části o navrácení funkcí, které fungovaly už ve verzi 18. Nyní již přichází samé novinky a vylepšení. Změn se dočkal modul Vyvolat určený pro nedestruktivní upravování fotografií, ale také Editor a Správce.

Vyvolat: štětcový filtr

V modulu Vyvolat přibyl štětcový filtr, kterým do obrázku doslova kreslíte úpravu expozice, barevnosti nebo ostrosti. Už nemusí jít o geometrické objekty (typicky obloha nebo obličej), na které jde lépe použít přechodový či kruhový filtr, teď lze vybrat jakýkoliv prvek z fotografie. Měnit velikost štětce lze přes Shift, s Altem pak výběr zase odmazáváte.

screenshot-2017-03-21-17-02-19 Štětcovým filtrem vyberu prvek na fotografii..
screenshot-2017-03-21-17-02-02 ..a třeba jej zesvětlím

Podobného výsledku jste mohli dosáhnout už dříve, ale pouze výběrovým štětcem (a poté aplikováním dalších funkcí) v modulu Editor, čili destruktivními úpravami a hlavně ne takto komfortně a přirozeně. Ideální je ale upravovat většinu fotografií v nedestruktivním modulu Vyvolat, Editor slouží hlavně k detailní práci s vrstvami a nevratným zásahům do fotky.

zoner

Editor: komfortní výběr a ořezávání

Ve zmíněném Editoru došlo k přidání funkce pro přesnější výběr. V podstatě s ním lze nahradit nebo doplnit méně přesné magnetické laso. Použijte třeba polygonové laso nebo výběrový štětec a zpřesněním výběru pomocí tří posuvníků (poloměr, kontrast a vyhlazení) dojde automaticky k téměř dokonalému výběru. Dobře je to vidět na vlasech, srsti nebo listí.

screenshot-2017-03-21-17-16-40 Na fotce vyberu hlavu a i když to zde s nešikovností přeháním, trefit se do vlasů není jednoduché
screenshot-2017-03-21-17-16-50 Potažením šoupátek pro zpřesnění výběru dojde přesně k tomu, co jsem požadoval

Celkem jednoduše tak můžete třeba měnit pozadí, respektive vložit objekty do jiných fotografií a výsledek vypadá konečně k světu.

Automatické úpravy: přiznejte se, tohle používáte stejně nejčastěji

Velkého zlepšení se dočkala funkce automatické úpravy fotografie. Pro úplné laiky vlastně jediná funkce, jak si vylepšit fotografii na jedno kliknutí. Na první pohled se jen vrátila na své výsostné místo na liště (Zoner ji v minulé verzi zahrabal hlouběji do menu), z pohledu funkčnosti ale nyní ovlivňuje mnohem více parametrů a výsledek je u většiny fotek docela pěkný. Vyvážení bílé ale nemění.

screenshot-2017-03-22-10-23-16 Stisknete Auto (tlačítko) a posuvníky expozice a barvy se samy upraví. Pokud se vám to nelíbí, můžete s nimi pak šoupnout ještě jinam

Po aplikaci hned na posuvnících uvidíte, které parametry expozice či barevnosti se změnily a můžete je následně ještě upravit. V minulé verzi šlo tuto funkci použít opakovaně až do hrozných barev, nyní si tlačítko Auto stojí za svým.

Správce: přidání tracklogů, posílání přes Facebook

Další vylepšení zahrnují přidání tracklogů – když váš fotoaparát neumí GPS, můžete ZPS předhodit vaši trasu ve formátu gpx a ten podle času k jednotlivým fotkám přiřadí GPS souřadnice za vás. Tuto funkci najdete v modulu Správce.

news-2017-spring-04

ZPS nově umožňuje sdílet fotografie přes Facebook a Messenger. Kvůli omezení API Facebooku nahraje fotografii na Zoneramu do neveřejné části a pošle odkaz. Po určité době se fotografie smaže (nejde o archiv, ale o nasdílení), ovšem tento čas můžete prodloužit či odkazy mazat sami.

Zoner také chystá nový koncept svého webu Milujemefotografii.cz, kde předplatitelé ZPS X budou mít přístup k VIP článkům a návodům. Další větší (letní) upgrade by měl nastat zase za čtvrt roku.