Hlavní navigace

Jim Keller nešel z AMD do Samsungu, dělá pro Teslu na inteligentních autech

30. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

V diskuzích okolo budoucnosti AMD a architektury Zen loni v září obrazně řečeno vybuchla bomba, když firma oznámila, že z ní po nějakých třech letech náhle odchází Jim Keller, vedoucí vývoje procesorů. V tohoto inženýra podílejícího se na architekturách K7 a K8 nebo čipech P. A. Semi a Apple byly totiž vkládány velké naděje. Po několika měsících se nyní Keller objevil na nové pozici v dalším působišti, a to docela překvapivém.

Ještě v loňském roce se objevily zprávy, dle nichž se Kaller přestěhoval do Samsungu, což by asi znamenalo, že byl korejským koncernem přetažen či přeplacen. Tento drb byl vcelku věrohodný, jelikož takovýmto stylem AMD o mnoho vývojářů procesorových jader přišlo (Samsung má příhodně vývojové centrum taktéž v texaském Austinu). Ovšem prakticky záhy se z jiných stran objevily hlasy, že informace není pravdivá, a jejich verze se teď potvrzuje. Podle zprávy z tohoto týdne si totiž Jim Keller našel působiště v jiném podniku se zvučným jménem: americkém výrobci elektromobilů Tesla Motors.


Jim Keller (2005)

To je docela zajímavé, protože za předpokladu, že Tesla nechce začít navrhovat své vlastní čipy (vyjádření firmy tak údajně nenasvědčují), asi Keller nebude pracovat na CPU jako v minulosti. Podle webu Electrek, který zprávu přinesl, nastupuje Keller do Tesly na místo s titulem Vice President of Autopilot Hardware Engineering. Bude tedy mít pod sebou tu část společnosti pracující na počítačových systémech pro orientaci automobilu, vyhodnocování dat z kamer a senzorů a samočinné řízení. Stane se tak mimo jiné protivníkem té části Nvidie, jež je zodpovědná za hardwarovou jednotku Drive PX 2, mající podobný účel.

 

Podle dostupných informací je Keller v Tesle od tohoto měsíce, nepřestoupil tedy rovnou z AMD (kde skončil už v září 2015). Automobilka v listopadu avizovala, že chce pro řídící software Autopilot získat tým „hardcore“ inženýrů a Keller je zřejmě součástí tohoto plánu. Měl by dokonce v Tesle mít některé bývalé kolegy, firma totiž prý přetáhla další lidi, pracující předtím v Applu – který auta s umělou inteligencí podle některých zpráv také vyvíjí.

Tesla uvolnila všechny patenty jako open source

KL24

Práce na samořídících autech možná potvrzuje teorie o tom, že Keller neodešel z AMD kvůli neshodám, selhání nebo z podobných příčin nevěštících nic dobrého, jako spíš proto, že rád mění místo a pracovní náplň za něco čerstvého. Chytrá auta jsou odvětvím, které má potenciál být obrovskou změnou a oborem téměř vonícím Sci-Fi (i když ne tolik, jako auta létající). Rozhodnutí by tedy mohlo být i srdeční záležitostí danou touhou dělat po konvenčních procesorech na něčem „velkém“.

Zdroj: Electrek

Byl pro vás článek přínosný?