Hlavní navigace

Kdy vydá AMD procesory s jádry Zen 5? Sice v roce 2024, ale asi to bude už v první polovině

14. 6. 2022

Sdílet

Zdroj: AMD
To, že AMD bude mít novou architekturu Zen 5 až v roce 2024, sice zní špatně, ale reálně situace nebude až tak zlá, jak vypadá. Mezi generacemi asi nebude vzdálenost dva roky, ale jen 16–18 měsíců.

Minulý týden AMD ukázalo roadmapy procesorů (po dlouhé době, kdy veřejně plány neprezentovalo a byly jen pokoutní úniky). Tyto roadmapy ukazují, že procesory s architekturou Zen 5 mají vyjít až v roce 2024. To vyvolalo obavu, že by mohly vyjít až dva roky po Zenu 4. Ale zas tak dramatické to možná nebude. Podle uniklých informací by odstup mohl být spíš kratší jako mezi Zenem 2 a Zenem 3 – nebo takový aspoň byl plán.

Pokud pomineme serverové procesory, chystá AMD opět dva druhy procesorů s architekturou Zen 5 – jednak Ryzen 8000 „Granite Ridge“, což budou výkonné procesory pro desktopový socket AM5 a následníci dnešních CPU, jako jsou Ryzen 9 5900X a 5950X. Vedle toho budou ale existovat také procesory Ryzen 8000 „Strix Point“, což budou APU asi s menším počtem jader, ale výkonnějším GPU. Tyto procesory budou primárně určené pro notebooky, ale také by od nich asi mohla existovat desktopová verze pro socket AM5.

Architektura AMD Zen 5 dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 Architektura AMD Zen 5 má dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 vyjít až v roce 2024 (zdroj: AMD)

Více: AMD prozradilo roadmapy procesorů. Od základu nová architektura Zen 5 v roce 2024

Zen 5 pro notebooky okolo poloviny roku 2024

Leaker Greymon55 teď uvedl na Twitteru předběžný odhad toho, kdy by tyto procesory mohly vyjít. Podle jeho informací by to mohlo být spíš v první než v druhé polovině roku. Údajně získal od zdroje v některém z výrobců notebooků informaci, že druhý z obou procesorů, tedy Strix Point (ve verzi pro notebooky) měl původně vyjít na začátku roku 2024. Nicméně toto byla informace z loňského roku. A teď se prý zdá, že uvedení bylo posunuté někam doprostřed roku 2024.

Nyní po tomto zpoždění to tedy vypadá, že by APU Strix Point s jádry Zen 5 pro notebooky mělo vycházet až uprostřed roku 2024. Mohlo by to být na Computexu 2023 na přelomu května a června, protože tyto velké akce vydání nového hardwaru často přitahují jako hromosvod.

https://twitter.com/greymon55/status/1536188951827865600

AMD mobilní Ryzeny vydávalo vždy okolo prvního kvartálu (i když někdy to znamenalo spíš papírové uvedení s dostupností až na jaře) a každý rok přicházelo s novou generací, ačkoliv to neznamenalo vždy novou architekturu CPU. Ryzeny 3000 (Picasso) a 6000 (Rembrandt) měly kvůli načasování stejné jádro jako předchozí generace.

Kromě toho si také můžete při zpětném pohledu všimnout, že AMD vždy jako první uvedlo výkonnější desktopovou verzi architektury a až poté v dalším roce na jeho začátku se stejné jádro objevilo v notebookovém APU. Takto to bylo se Zenem 1, 2 i 3 a bude to tak i s generací Zen 4 (jeho mobilní verze Phoenix Point vyjde začátkem roku 2023). Proto je dost pravděpodobné, že i Zen 5 vyjde nejdřív v čipletové výkonné verzi s vysokým počtem jader pro desktop, což je Granite Ridge, a až jako druhé vyjdou notebookové procesory Strix Point.

Roadmapa procesorů AMD Ryzen pro notebooky dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 Roadmapa procesorů AMD Ryzen pro notebooky dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Greymon55 proto uvádí, že podle staré informace, podle níž vydání mobilního Zenu 5 Strix Point mělo být na začátku roku 2024, by se zdálo, že původní termín pro vydání desktopového Zenu 5 Granite Ridge mohl být ještě na konci roku 2023, než ho AMD přesunulo na rok 2024, jak ukazuje aktuální veřejná roadmapa.

Pokud by totiž Zen 5 byl od začátku plánovaný až někam dál do roku 2024, AMD by nejspíš mobilní APU Ryzeny 8000 vyvinulo ještě s jádry Zen 4, jako to udělalo s generacemi Picasso a Rembrandt. Firma evidentně dbá na to, aby každý rok měla novou generaci mobilních procesorů, a pokud se jádro CPU opozdí, vsune místo něj do roadmapy notebookových APU refreshovou generaci.

Roadmapa procesorů AMD Ryzen a Ryzen Threadripper pro desktop a pracovní stanice dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 Roadmapa procesorů AMD Ryzen a Ryzen Threadripper pro desktop a pracovní stanice dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Desktopový Zen 5 vypadá na vydání v první polovině roku

Pokud má desktopová verze Granite Ridge stále předcházet mobilní Zen 5, pak by to znamenalo, že vyjde již někdy v první polovině roku 2024. Dokonce by to možná mohlo být v prvním čtvrtletí. Nakonec by tedy desktopové Ryzeny 8000 s jádry Zen 5 nemusely přijít na trh o tolik později, než když se předpokládalo jejich vydání koncem roku 2023. Mohl by to být rozdíl jenom třeba 3–4 měsíce. Protože generace Ryzen 7000 s jádry Zen 4 má vyjít na podzim, následoval by v případě, že měl Greymon55 pravdu, Zen 5 už po nějakých 16–18 měsících. To by docela přesně odpovídalo precedentu v podobě Zenu 3 – i ten vyšel přesně 16 měsíců po Zenu 2 (bavíme-li se o těch výkonnějších verzích pro desktop, které vycházejí první). Zhruba stejné 4 měsíce by také mohl být náskok, který bude mít Intel se svou vlastní novou generací procesorů Meteor Lake. Ty vyjdou patrně na podzim 2023 a ze začátku tedy proti nim AMD bude mít jenom starší Zen 4, ale to naštěstí pro AMD nebude platit po celé roční působení Meteor Lake na trhu.

Pokud se toto potvrdí, dopadlo by to ještě relativně optimisticky v tom smyslu, že se na Zen 5 nebude čekat až do samého konce roku 2024 (jako když Zen 3 vyšel v listopadu). Samozřejmě je to za předpokladu, že tyto Ryzeny 8000 (Granite Ridge) nepostihne další zpoždění.

Je asi i určitá šance, že AMD plánovalo u Zenu 5 obrátit strategii a vydat nejdřív onu mobilní verzi, takže pak by úvaha, že Granite Ridge vyjde před Strix Pointem, selhala. Ovšem není to asi moc pravděpodobné. AMD má své důvody, proč vydává desktopové verze jako první – vývoj nové architektury, její ověření a vychytání chyb je totiž snadnější u těchto procesorů. Mobilní APU obnášejí komplexitu navíc ve formě pokročilejšího integrovaného GPU a specifických notebookových funkcí. Proto je výhodnější novou architekturu odladit na jednodušší desktopové verzi (od jejíchž čipletů je pak odvozena i serverová verze) a až s určitým zpožděním ji integrovat do procesoru pro notebooky. Nicméně, pokud by prvním Zenem 5 na trhu mělo být APU Strix Point, pak jeho termín údajně uprostřed roku 2024 taky nebude úplně hrozný.

Zdroje: Greymon55 (1, 2)