Hlavní navigace

Takhle bude vypadat LG G8. Přinese revoluční bezdotykové ovládání

Sdílet

Menší z korejských výrobců má takovou tradici, že ještě před představením nového vrcholného smartphonu dopředu prozradí název i některé z chystaných funkcí. Nejinak tomu bude letos. Novinka, která dorazí za dva týdny, ponese nepřekvapivý název LG G8 ThinQ.

Přesné specifikace zatím neznáme, ale magazín XDA Developers už „profláknul“ chystaný design (viz galerie). Samotné LG zase upozornilo na hlavní taháky, budou jimi nové bezdotykové ovládání a 3D skenování obličeje pro bezpečné přihlašování.

Za obojím stojí německá společnost Infineon, resp. její hloubkový snímač Real3. Ten vysílá neviditelné laserové paprsky (vlnová délka 940 nm) a měří dobu, za jak dlouho se po odražení vrátí zpět. Tzv. optický sonar není úplně novou technologií. V mobilech se tento konkrétní senzory objevil již dvakrát: v Lenovu Phab2 Pro a Asusu ZenFone AR. V obou případech ale byl na zadní straně a měl zlepšit zážitek v aplikacích pro rozšířenou realitu. LG jej jako první nasadí dopředu.

Real3 existuje v několika verzích, ta nejvyšší pracuje s rozlišením 100 000 bodů (352 × 288 px) a hloubku detekuje až 100× za sekundu. Díky rychlému skenování i jemnější 3D mapě obličeje by přihlašování mohlo být kvalitnější než na iPhonu X a novějších (ty používají jinou technologii a rozlišení je jen 30 000 bodů). LG může snímač zužitkovat i při focení selfieček, protože dokáže přesněji oddělit obličej od pozadí (které může rozstřít).

Největší otazník ale vzbuzuje ono výrobcem proklamované bezdotykové ovládání. Podobnou funkci známe již z minulosti, pracoval s ní například Samsung. Nikdy ale nebyla dobře použitelná, což ale mohlo být tím, že tehdy mobily využívaly jen obyčejný přední foťák.

KL hlasovani

S jemným hloubkovým snímačem ale LG může analyzovat různé typy gest, které jinak vyžadují dotyk displeje. K čemu by to mohlo být? To nám snad výrobce vysvětlí. Osobně mě napadá jen jeden scénář, kdy by se bezdotykové ovládání mohlo hodit. Při posunu textu na stránce nebo obrácení listů v e-knize, když zrovna nemůže použít prsty. Při vaření například budete mít umaštěné prsty, v zimě si zase displeje netykají s rukavicemi (až na výjimky). LG G8 by šlo ovládat i v palčácích.

PS: Obdobný snímač vyvinulo také Sony, které tvrdí, že již má dohodu s několika výrobci, jenž technologii brzy nasadí do svých smartphonů.

Byl pro vás článek přínosný?