Hlavní navigace

Mechanický Wi-Fi router od TP-Linku si sám naklopí antény do ideálního úhlu

4. 1. 2022

Sdílet

Zdroj: TP-Link

Kdo říkal, že jsou routery nuda? TP-Link na CESu představil Archer AXE200 Omni s mechanickými anténami. Podle síly signálu je sám nastaví do lepšího úhlu. Nabídne i vysoké rychlosti Wi-Fi a ethernetu.

Archer AXE200 Omni je třípásmový Wi-Fi router od TP-Linku, který výrobce avizoval již v listopadu. Na CESu jej teď představil v plné parádě a zřejmě půjde o docela drahou hračku. Kromě nadstandardní portové výbavy má totiž automaticky naklápěcí antény.

[video width="1000" height="1000" mp4="https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2022/01/video3.mp4"][/video]

Vedle běžné technologie beamforming (tvarování vln signálu pro silnější konektivitu) umí přímo naklopit čtveřici antén pomocí motorků. Každá se potom může dále otočit kolem své osy. U řady routerů s externími anténami lze naklopení udělat prostě rukou (a skoro nikdo to nedělá), tady budete sledovat malého robota. Chybí už jen možnost, aby si na místo s lepším signálem sám popojel (nebo odešel po anténách jako pavouk, roztočil je jako dron…).

Špičkové parametry

Portová výbava obsahuje dva ethernetové porty podporující rychlost 10 Gb/s a 2,5 Gb/s, k tomu pak dostanete i čtyři standardní gigabitové. Wi-Fi je standardu 802.11ax (6E) a vedle kmitočtů 2,4 a 5 GHz umí i 6 GHz. Při součtu by se dalo teoreticky dostat na 11 Gb/s, ale samotných 5 GHz zvládne nejvýše 4,8 Gb/s. Nechybí ani podpora technologie mesh (OneMesh). Měl by jej pohánět 2GHz procesor.

MM_AI

Zda se bude tento router prodávat i v Česku je dost nejisté, webové stránky výrobce tento produt pro náš jazyk skrývají. Navíc jde stále spíše o prototyp, byť některé zdroje píší o ceně 500 dolarů a dostupnosti někdy během tohoto roku.

zdroj: TP-Link

Byl pro vás článek přínosný?