Hlavní navigace

Microsoft má odlehčený Skype Lite pro mobily s Androidem. Ale jen pro Indii

22. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Pro Česko oficiálně není, ačkoli i nám by se hodil. Navíc, plnohodnotný Skype není zrovna rychlík, takže svižnější varianta by nám opět přišla vhod.

Dnešní mobilní aplikace mohou být náročné. Připadalo mi naprosto neuvěřitelné, že Facebook si v mém telefonu s Androidem zabíral klidně půl gigabajtu prostoru. (Zdá se mi, že se ale již zlepšil.) Náročné aplikace prostorově nebo datově přitom pro poskytovatele služeb znamenají problém v rozvojových oblastech. Tam je pravděpodobnější, že lidé budou používat levnější, tudíž méně výkonný hardware. A také že nebudou mít k dispozici rychlé či neomezené připojení. Proto vznikají speciální klienty určené pro tyto oblasti. Facebook vydal úsporný klient pro svou sociální síť i očesaný Messenger, který je přizpůsoben možnostem sítí 2G. Zvláštního odlehčeného klienta má např. také Google pro YouTube, přičemž umožňuje to, za co se na západě platí, a sice ukládat videa pro přehrávání bez připojení. S těmito odlehčenými aplikacemi se obvykle pojí slůvko Lite. Dlužno dodat, že ačkoli se tyto aplikace obvykle u nás používat oficiálně nedají, svou skupinu fanoušků a fanynek si získávají. Oproti plnotučným klientům nabízí jen základní funkce, což je pro někoho plus. Méně funkcí z určitého úhlu pohledu znamená méně rušivých prvků, méně zby

Skype bude také ve verzi Lite

Těžko překvapí, že se specifickým podmínkám rozvojových zemí chce přizpůsobit také Microsoft se svým Skypem. Oproti oficiálnímu těžkopádnému klasickému klientu se nový Skype Lite lépe vypořádá se sítěmi 2G a nestabilními připojeními. Podporuje Android 4.0.3 a novější, oficiálně zavítal jen do Indie. Opakuje se tudíž klasický scénář – v Česku jej oficiálně neseženete.

Kromě nižší datové náročnosti nabízí základní funkce. Nechybí volání, videohovory, ale též SMS nebo sdílení souborů a boti. Lze předpokládat, že tzv. ekonomické volání sníží kvalitu hovorů, jak moc, to ale nevíme. Podle The Verge aplikace váží 13 MB. Co dodat? V Česku bychom takový Skype také ocenili. Na řadě míst je k dispozici jen 2G, takže hovor v nižší kvalitě by pro nás byl lepší běž hovor žádný. Navíc nechceme plýtvat cennými daty, kterých dostáváme málo, že? Skype Lite umožňuje sledovat, kolik dat aplikace spotřebovala.

Skype Lite Skype Lite (Foto: Microsoft)