Hlavní navigace

Microsoft se vyjádřil ke sledování uživatelů ve Windows 10. Nemusíte se prý bát

29. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Trvalo to přes dva měsíce od vydání Windows 10, ale Microsoft se konečně rozhodl vyjádřit ke kauze „sledování uživatelů“. Šéf vývoje Windows Terry Myerson na firemním blogu potvrdil, že bezpečnost uživatelů je u nich na prvním místě. Windows 10 na jednu stranu sbírají data, která pomáhají systém vylepšovat, na druhou stranu může uživatel nastavit, co všechno na sebe prozradí.

Projděte nastavení soukromí a vypněte, co vám vadí
Projděte nastavení soukromí a vypněte, co vám vadí

Komunikace mezi počítačem a servery Microsoftu je šifrovaná, k tomu se firma opírá o tři pilíře.

Veškerá data jsou anonymizovaná. Systém posílá na servery anonymní ID, informaci o typu počítače a důvodu pádu aplikace. Nijak se nevyužívá uživatelský obsah ani jeho soubory, Microsoft ani nesbírá informace, které by mohly uživatele identifikovat, jako jméno nebo e-mail. Odesílání těchto telemetrických dat je možné vypnout pouze u enterprise edicí Windows, přestože Microsoft důsledně doporučuje ponechat výchozí nastavení.

Jako příklad užitku telemetrie uvádí nedávné problémy s grafickými ovladači od AMD (byť firmu konkrétně nezmiňuje). Drivery ve Windows 10 způsobovaly nechtěné restarty počítače. Microsoft na to díky datům i uživatelským reportům přišel, nahlásil problém AMD a to vydalo opravu. Microsoft ji nabídl Insiderům, díky nimž zjistil, že chyba byla vyřešena. Od identifikace problému až do jeho vyřešení uplynulo jen 48 hodin.

 

Personalizaci dat lze vypnout. Přímo v nastavení soukromí ve Windows 10 (viz screenshot) jsou kontroverzní položky, díky kterým může Microsoft například zjistit, co píšete na klávesnici. Těchto dat využívá u smartphonů nebo tabletů pro vylepšování softwarové klávesnice. Zjišťuje nejčastěji psaná slova a ta pak doporučuje v našeptávači. Cortana a spol. si zase vytvářejí jakýsi virtuální profil uživatele, podle kterého mu pak doporučují obsah šitý na míru.

Microsoft si nečte vaše e-maily ani chaty. Tady Myerson trochu přehání. Každý e-mailový server má přístup k hlavičce i tělu zprávy (pokud není šifrované). Microsoft tím ale naznačuje, že nevyužívá textu v e-mailu pro doporučování reklamy, čímž naráží na Google a jeho kontextové bannery v Gmailu. Ani ve Skypu nebo jiných komunikačních kanálech Microsoft neskenuje text za účelem poskytování reklamy. (Ale přístup k těm komunikacím pochopitelně má.)

CS24

Firma tak potvrdila to, co zjistil i Jiří Bartoš při nezávislém auditu Windows 10. Pokud vypnete personalizaci, systém žádná citlivá soukromá data nikam neposílá. Zatím to nikdo nevyvrátil a nenašel důkaz, že by Microsoft slídil víc, než sám tvrdí.

Zdroj: Microsoft

Byl pro vás článek přínosný?