Hlavní navigace

Microsoft vyjel na novou trať, úplně bez potíží ale nevycestoval [Shrnutí roku 2015]

30. 12. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Rok 2015 začal pro příznivce Sedmiček lehce nešťastně, neboť systém překonal jistý milník připomínající jejich stáří. Na druhou stranu, pět let je stále dlouhá doba. Teď vlastně už jen spíše čtyři roky. Již v lednu Microsoft oznámil, že chce svůj nový chystaný systém nabídnout jako bezplatný upgrade. Jinak to ani nešlo, Microsoft jsme zastihli v době, kdy se mu ve spotřebitelském sektoru s operačními systémy příliš nedařilo, a firma potřebovala dokázat, že na to má. Začalo to přísliby. Tak jsme se i dozvěděli, že bude nový prohlížeč podporovat doplňky, které jsme však v tomto roce nakonec nedostali.

Zažili jsme důležitý rok nejen pro Windows, ale i pro Office. Redmondští vykročili tak, že v lednu vydali kancelářský balík pro tablety s Androidem. Z továren mezitím pro změnu přestaly vyjíždět hmatatelné produkty, a sice poslední zástupce tabletů značky Lumie a zároveň poslední zařízení s Windows RT. Tím v podstatě skončila poslední kapitola tohoto mladého operačního systému. Svět na něj ale vzpomínat nebude.

Desítky budou formou upgradu na rok zdarma i pro uživatele Windows 7

Poslední štace Windows Phone

K posledním projevům došlo i na frontě nazvané Windows Phone. Pro vyvolené telefony Microsoft v prvních měsících roku připravil aktualizaci Windows Phone 8.1 Update 2, která systém dotáhla do dokonalé podoby. Poté už ale firma veškeré své snahy cílila na Windows 10 Mobile, jež byla ostatně zájemcům k dispozici na testování od prvních fází roku. Tento systém nás jako fanoušky dlaždic nenadchl.

Nebylo ale zbytí a Microsoft musel vykročit jiným směrem, směrem ke svému jednomu systému pro všechny platformy. Ten se stal novou nadějí v tom, že přitáhne uživatele a konečně se rozjede výroba aplikací. Do té doby nám situaci výmluvně dokázal např. Instagram, jenž sice pro Windows Phone vyšel, nicméně zůstal ve fázi beta a rok nebyl aktualizován. To měly Desítky zlomit.

" frameborder="0" height="315" width="560">

Starý Microsoft byl mladý duší

Než jsme se ale propracovali k vydání, stalo se několik dalších věcí. V dubnu Microsoft oslavil 40. narozeniny. V tomto průmyslu se tak jedná o skutečného dinosaura. Změnil však přístup, čímž omládl. Otevřel se, příkladem budiž propojení produktů Office s Dropboxem. Vydal se i na cestu sjednocení produktů pro podniky a spotřebitele. Firemní zákazníci tak zaznamenali proměnu komunikátoru Lync na Skype for Business.

S Desítkami definitivně odpadl Windows Media Center, dále Microsoft přikročil k tomu, že už bude mít jen jednu aktuální verzi Windows, takže žádné Jedenáctky nedorazí. S tím rovněž souvisí zrušení pravidelného aktualizačního cyklu ústící v jistý chaos, protože některé aktualizace vychází nahodile a docela často oproti dřívějším časům. To nejhlavnější se ale mělo stát v létě a předvojem bylo zahájení rezervace upgradů na Windows 10 v červnu.

Rezervace upgradu na Windows 10

Čekání na vydání Desítek nebylo nezajímavé. Webový Skype nás sice příliš nenadchl, ale pořád se jednalo o žádanou evoluci. Méně pozitivně až zmatečně působilo odstřelení dotykového Skypu pro Windows 8.1. Plnohodnotné náhrady se totiž Desítky, které v té době ani zatím nebyly venku, neměly ještě pár měsíců dočkat. Na jistotu firma šla s hloupými telefony, které ještě své místo na trhu mají. Aby nebyla nuda, v rámci zkoumání možností uvedla 84" Surface Hub.

 

Zemětřesení pokračovalo

Aby všech těch změn nebylo málo, pokračovala reorganizace, při níž z firmy vypadl Stephen Elop, jenž se do Microsoftu vrátil díky akvizici mobilní divize Nokie. S tou souvisí také změna ve strategii vydávání smartphonů. Nadella dal najevo, že se chystá jen několik nových Lumií, a pokud všechno selže, nebude se bát odstřihnout nevýdělečné byznysy. Nad Windows Phonem od té doby visí mrak temnější než jindy.

V prvním vyřazovacím kole to schytaly mapy a reklamy, dále byly propuštěny tisíce lidí (nejen) z Nokie. V červenci Microsoft dokončil toužebně vyhlížený kancelářský balík Office 2016, ale jen pro OS X. Verze pro Windows vyšla až na podzim. Office pro Windows ovšem aktualizaci nepotřebovala tak nutně. Největší novinkou byla spolupráce více lidí na jednom dokumentu. V létě aspoň vyšla primárně dotyková varianta Office pro Windows 10.

" frameborder="0" height="315" width="560">

Přišla Windows 10

Nejdůležitějším dnem v roce byl pro fanoušky Microsoftu bezesporu 29. červenec. To totiž vyšly Desítky pro osobní počítače a větší tablety a majitelé stávajících zařízení mohli postupně začít bezplatně upgradovat. Připomínám, že co se prodeje v obchodech týče, začal Microsoft prvně v historii svůj systém prodávat i na flash discích.

Bohužel jsme došli k závěru, že Windows 10 ještě nejsou připravena, vytratily se z nich některé důležité funkce. Recenzi jsme z důvodu pozměněného cyklu vydání odložili, ale ani s odstupem jsme systém nemohli s čistým svědomím doporučit. Raději jsme se rozhodli počkat, až bude vše odladěno a funkce doplněny. Nakonec se ukázalo, že úplným spasením nebylo ani druhé vydání Desítek v listopadu. Počkáme si na rok 2016.

Aktualizace je již k dispozici prostřednictvím služby Windows Update

S Desítkami sice firma lidově řečeno nestíhala, ale situace byla ještě horší v případě mobilních Windows 10. Ta nevyšla na podzim, ale až koncem roku, a to ještě spíše vynuceně pouze na nových Lumiích. Doslova za minutu dvanáct vyšlo sestavení, které bylo rychlé a poměrně stabilní, ale ani to není natolik uspokojivé, aby nedělalo vrásky čerstvým majitelům drahých Lumií 950. Ty by za dané peníze měly nabízet spolehlivější chod.

Stávající majitelé mobilů s Windows Phone původně měli mobilní systém začít dostávat ještě letos, ale nakonec byla distribuce  přesunuta na začátek roku nadcházejícího. Ani recenzenti Lumií z rodiny 950 neměli z nedokončeného systému přehnanou radost. Delší čekání se nám vyplatí.

Smartphony, tablet a notebook od Microsoftu

Jak bylo naznačeno, podzim se nesl hlavně ve víru nového hardwaru. Microsoft předvedl nové našlapané Lumie pro hladovějících fanoušky, další Surface a překvapivě také laptop Surface Book, jenž si někteří přáli. První generace není dokonalá a problémy plynou spíše ze softwarové části, nicméně jedná se o velice zajímavé zařízení. O to jsme zvědavější, jak se povede druhá generace.

Bing se stal konečně ziskovým. Aby firma netratila jinde, musela ustoupit od jednoho ze svých slibů. Z pohledu firmy rozhodnutí osekat bezplatný OneDrive a ustoupit od příslibu neomezeného prostoru u předplatitelů Office 365 bylo zcela pochopitelné, ovšem uživatelům se tento krok logicky nelíbil. Proto nakonec Microsoft umožnil požádat o zachování vyšší kapacity bezplatného OneDrivu.

" frameborder="0" height="315" width="560">

V případě OneDrivu můžeme mluvit také o selhání v komunikaci, což byl ostatně dlouhodobý problém. Microsoft byl v roce 2015 velmi tajnůstkářský až v některých ohledech netransparentní. Což byl problém zejména v souvislosti s tím, jak se zajížděl nový vývojový cyklus Windows. Doufejme, že vývoj Desítek bude méně problémový, jak se vývojáři adaptují na nové podmínky.

KL hlasovani

Rok pro Microsoft skončil pozitivně minimálně v tom, že jakmile vyšly aktualizace pro Lumie 950, byly dostupné pro většinu uživatelů. Patrně se podařilo pohnout s operátory a Windows budou vždycky aktuální bez průtahů. To je docela velké vítězství. Navíc se také až na konci roku podařilo sjednotit sestavení na počítačích a smartphonech.

Zatím posledním známým číslem je 110 milionů uživatelů Windows 10, za něž se Redmondští stydět nemusí. Jsme pořád na začátku a cítíme počáteční problémy, takže jsme vlastně docela rádi, že je tenhle rok za námi. Nadcházející měsíce budou ještě zajímavější.

Byl pro vás článek přínosný?