Hlavní navigace

Minix chystá pasivní mini PC s čtyřjádry Pentium N3700 a Celeron N3150

31. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Firma Minix by vám mohla něco říkat, pokud jste sledovali oblast různých minipočítačů s čipy ARM s Androidem, obvykle zaměřených hlavně na roli multimediálního centra k televizi. Ovšem s čipy Atom generace Bay Trail se Minix vydal i na půdu standardních osobních počítačů. Na to chce nyní firma navázat a připravuje dva podobné krabičkoidní počítače, ovšem s novějšími 14nm procesory Braswell.

Novinky patří do řady Z stejně jako Minix Neo Z64 a mají být odhaleny na veletrhu IFA, firma je ale dopředu ukázala na svém Facebookovém profilu. Podle tam publikovaných informací budou založené na Pentiu N3700 nebo Celeronu N3150, tedy čtyřjádrových Braswellech (N3700 má takt 1,60–2,40 GHz a grafiku s 16 EU, N3150 běží na 1,60–2,08 GHz a jeho GPU má 12 EU) s TDP 6 W. Oba systémy by měly být pasivní, chlazené jen svým kovovým šasi. Za předpokladu, že se v zátěži nebudou přehřívat, by to nebylo špatné, podobné pasivní minipočítače totiž často mají jen pomalé 4W dvoujádro Celeron N3000.

Pasivní mini PC Minix řady Z s procesory Braswell

Krabička má vyvedené výstupy HDMI a mini DisplayPort, což vedlo Minix k tomu, aby je označil jako „4K minipočítače“. Ovšem s Braswellem by rozlišení 3840 × 2160 bodů mělo fungovat jen na 30 Hz, tedy nikoliv s plnou snímkovou frekvencí. Bylo by to tedy dost na přehrávání videa (pomocí hardwarových dekodérů), ale ne na desktopovou práci v 4K. Kromě toho bude osazen samostatný optický výstup S/PDIF i analogový výstup audia, Ethernet a trojice portů USB 3.0. Přístroje mají dvě odnímatelné antény pro Wi-Fi, zda bude podporováno Wi-Fi 802.11ac, ale firma zatím neprozradila.

Pasivní mini PC Minix řady Z s procesory Braswell
Pasivní mini PC Minix řady Z s procesory Braswell

Pasivní mini PC Minix řady Z s procesory Braswell Pasivní mini PC Minix řady Z s procesory Braswell Pasivní mini PC Minix řady Z s procesory Braswell

Systém by měl být prodáván i jako barebone a paměť by zřejmě mohla být nainstalována ve slotu, stejně jako úložiště. Na Facebooku má totiž firma snímek z CrystalDiskMarku běžícím na 256GB disku, pravděpodobně s rozhraním mSATA nebo M.2 (maximální rychlost čtení 485 MB/s). RAM má mít volitelně kapacitu 4 nebo 8 GB, zda je uvnitř jeden, nebo dva sloty, ale nevíme. Modely prodávané s úložištěm a pamětí mají mít opět „volitelně“ operační systém Windows 10 v 64bitové verzi. Co je zvláštní, je však absence slotu pro karty Micro SD na snímcích, pokud tedy není osazen uvnitř.

 

Ceny zatím výrobce neprozradil. Pro orientaci, model Neo Z64 s Windows 8.1 se u nás nyní dá pořídit od 3700 CZK (i když ceny jsou u obchodník leckde i vyšší). To je však model s Atomem Z3735F, 32GB úložištěm typu eMMC a 2 GB RAM napevno na desce. Verze s Braswellem tak asi budou celkově dražší, zejména v případě Pentia N3700.

Zdroj: Liliputing