Hlavní navigace

Mobilní APU Ryzeny 7000 prý budou „Phoenix“. Možná budou podporovat PCI Express 5.0

22. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
Máme první stopy 5nm Ryzenů s integrovaným GPU, tedy čipů APU. Mělo by jít o Ryzeny 7000U/H pro notebooky a 7000G pro desktopový socket AM5, už se Zenem 4.

AMD už vydalo desktopové procesory s jádry Zen 3, formálně byly uvedené i APU Cezanne pro notebooky a brzo by asi měly být odhalené i Epycy „Milan“ s architekturou Zen 3. Pomalu je tedy čas vyhlížet novou architekturu Zen 4. Už se objevily informace, že by Zen 4 měl přijít v roce 2022 v desktopových 5nm procesorech Raphael a v serverové verzi „Genoa“, ale nic o APU a mobilních procesorech.

Teď už ale zdá se máme i první zmínky o takové mobilní verzi Zenu 4 – ta by zřejmě mohla přijít hned po APU Rembrandt, což mají být 6nm procesory kombinující Zen 3 a integrovanou grafiku architektury RDNA 2.

APU Phoenix

Informace o tomto čipu, který by asi mohl být prvním 5nm APU od AMD (i když výrobní proces není zatím nikde sdělený a pouze ho dedukujeme), přinesl Patrich Schur, jeden z leakerů působících na Twitteru, jenž zdá se má různé interní info. Asi prostřednictvím nějakého výrobce desek nebo z podobných zdrojů.

Schur na Twitteru zmínil dva nové procesory: RPL, což by měl být ten Raphael s jádry Zen 4 pro desktop. U toho se už před časem uvádělo, že bude používat paměti DDR5 a Schur k tomu přidává potvrzení, že má již používat socket AM5, jak se očekávalo.

Zajímavá je druhá položka, nazvaná „PHX“, což je pro nás novinka. Prý jde o procesor – pravděpodobně APU s integrovanou grafikou – s kódovým označením Phoenix. To nezapadá do nyní používaného schématu, kdy jsou jako kódová označení vybírána jména různých slavných malířů, ale je možné, že se ho AMD chystá opustit.

https://twitter.com/patrickschur_/status/1362202815641313281

Schur bohužel neuvádí k procesoru nic bližšího, máme jen jedno vodítko, podle kterého si myslíme, že jde o APU: zatímco Raphael má používat socket AM5 (takže půjde do desktopu), má Phoenix mít pouzdro „FP8“. A takto jsou značená BGA pouzdra mobilních Ryzenů. Cezanne a Renoir používaly pouzdro FP6, takže se můžeme domnívat, že 6nm Rembrandt bude mít pouzdro FP7. Phoenix bude tedy asi jeho následník v další generaci, pravděpodobně už založený na architektuře Zen 4, který bude již mít zase nové pouzdro.

AMD Ryzen 4000 APU Renoir pro notebooky zdroj AMD 1600 AMD Ryzen 4000, APU Renoir pro notebooky v pouzdru BGA typu FP6 (Zdroj: AMD)

Už Rembrandt má podporovat paměti LPDDR5 a DDR5, takže není na první pohled jasné, proč by hned potom následující APU mělo potřebovat zase nové pouzdro a přerušovat kompatibilitu. Nabízí se jeden důvod: Rembrandt bude podporovat pro připojení GPU a SSD pořád jenom PCI Express 4.0. Phoenix by možná už mohl mít řadič pro PCI Express 5.0 (což Intel chystá u mobilních Alder Lake možná již letos). To by nové pouzdro vysvětlovalo.

Mobilní procesory Ryzen teď AMD uvádí s roční prodlevou, takže je pravděpodobné, že Rembrandt by mohl vyjít jako mobilní Ryzen 6000U/H v lednu až únoru 2022, přesně rok po nyní vydaných Cezanne. Z toho vyplývá, že Phoenix by asi šel na trh zase po roce, takže na začátku roku 2023, jako Ryzen 7000U/H. Do té doby by tedy Intelovým čipům Alder Lake v noteboocích pořád konkurovaly Rembrandty s jádry Zen 3.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz. Označení Dragon Crest berte s rezervou, nesedí do schématu a není jasné, zda platí. Phoenix by zřejmě měl být napravo od APU Rembrandt... (Zdroj: MebiuW, kompilace VideoCardz)

Ačkoliv pořád mluvíme o BGA provedení a pouzdru FP8, je pravděpodobné, že toto APU bude opět vyráběno i v desktopové verzi pro stolní počítače. Pravděpodobně bude používat socket AM5 a paměti DDR5, takže do dnešní platformy AM4 už nepůjde. Ale to ani Rembrandt, jenž by také již měl být pro socket AM5 a paměti DDR5. Desktopová APU Rembrandt (Ryzen 6000G?) by mohla vyjít v létě 2022 a desktopový Phoenix pak jako Ryzen 7000G v létě 2023, ale to jenom hádáme na základě předpokladu, že vše půjde zhruba po roce.

Galerie: Úniky k APU Cezanne (AMD Ryzen 5000), Van Gogh, Lucienne a Rembrandt (Ryzen 6000)

Zdroj: Patrick Schur