Procesory AMD mají podporovat DDR5 v generaci Rembrandt a Raphael. Ryzen 5000?

Na internet se dostaly informace o tom, v které generaci procesorů chce AMD nasadit paměti DDR5. Máme kódová jména, ale není jasné, jaké generaci patří.

32

Nedávno jsme se dozvěděli, že Intel zavede paměti DDR5 u 10nm procesorů Alder Lake-S, které tak u Něj budou zřejmě první generací s jejich podporou (protože u Tiger Lake byla prý zrušená). Vypadá to, že teď máme i informaci o tom, kdy na DDR5 přejde AMD. Respektive kde.

Tato zpráva se objevila poněkud mimoděk. Web GamersNexus vyrobil video zabývající se problematikou nedávno avizované nekompatibility procesorů AMD s architekturou Zen 3 s deskami staršími, než je platforma X570 a B550. A v něm se na okraj zmiňuje o tom, že AMD už musí kalkulovat i s tím, že éra pamětí DDR4 končí (a tím se snižuje atraktivita posledních generací platformy AM4), protože v roadmapě, které údajně přes své zdroje viděl, jsou už první procesory založené na DDR5.

Ryzeny generace Raphael a Rembrandt

Rembrandt Harmensz. van Rijn 051 Flora
Rembrandt – Flóra (1634; Zdroj: Wikimedia Commons)

Podle tohoto webu se první DDR5 generace Ryzenů kódově jmenují Rembrandt a Raphael – jde tedy opět o krycí jména založená na slavných umělcích (Rembrandt van Rijn, Raffael Santi). Zmínku můžete na videu slyšet v tomto bodě. Je řečeno, že informace je od insiderů v AMD a/nebo v partnerských firmách, ale bohužel už žádné větší podrobnosti. GamersNexus přímo nepublikoval nějaký snímek těchto roadmap, takže se o něj bohužel nemůžeme opřít při posuzování důvěryhodnosti.

Jedno z těchto jmen by mohlo být čisté CPU s až 16 nebo i více jádry, tedy nástupce výkonných procesorů Matisse a Vermeer (Ryzen 4000 s jádry Zen 3). Druhé by mohlo být APU, tedy čip s integrovanou grafikou pro notebooky a úsporné/OEM desktopy; spolu by asi mohly patřit do stejné generace.

Problém je, že nevíme jistě které. Nabízelo by se, že jde o Ryzeny 5000, tedy to, co přijde po Vermeeru a APU Renoir. Pak by jejich uvedení mohlo být koncem roku 2021 nebo v první polovině roku 2022. Jenže to nemůžeme vědět jistě. AMD by teoreticky mohlo DDR5 odložit o generaci, takže by tyto čipy musely být Ryzeny 6000 a před nimi by byli ještě nějací jiní malíři.

Pametovy modul DDR5 od Hynixu
Paměťový modul DDR5 od Hynixu

Tip: Co přinesou paměti DDR5? Zlepšení pro výkon, až 8400 MHz, možná i ECC pro všechny

DDR5 by mohla být už v Ryzenech 5000, ale jisté to nemáme

Tento únik nám tedy bohužel zatím nedává jistotu, že DDR5 přijde už v generaci procesorů koncem roku 2021/v H1 2022. Ovšem asi je tu naděje. GamersNexus totiž zmiňuje jen a pouze Rembrandt a Raphael, což se dá chápat tak, že mezi nimi a mezi Ryzeny 4000 (Vermeer a Renoir) už nic dalšího není. Následníky Vermeera a Renoiru totiž dosud neznáme, takže pokud by to byla ještě jiná jména než Rembrandt a Raphael, tak by to byla informace hodná sdělení. Ovšem toto je jen nepřímá interpretace a GamersNexus nepotvrdil, že budou Ryzeny 4000 na socketu AM4 s DDR4 poslední, takže kdo ví.

Raffael Tri gracie
Raffael: Tři grácie (1504-1505; Zdroj: Wikimedia Commons)

V roadmapě je u Rembrandta a Raphaela údajně zmíněna jen podpora pamětí DDR5 a nic o tom, že by současně byla podporovaná i DDR4. Toto by zmenšilo čip, ale znesnadnilo přechod mezi platformami AM4 a AM5 oproti situaci s Phenomy II a APU Carrizo/Bristol Ridge, které měly duální řadič a díky tomu překlenuly dva různé sockety. Ovšem je možné, že čip reálně toto umět bude a AMD ho jenom pojmenuje různě pro každou platformu.

Jméno Rembrandt se objevilo už na přelomu roku, tehdy se mělo za to, že má jít o APU – pokud by toto byla pravda, pak by asi Raphael byl výkonným CPU. Ovšem klidně to asi může být i naopak. Pro kódové označení Raphael (ani Raffael/Rafael) zatím žádné jiné zmínky nejsou. Každopádně tyto informace zatím musíme brát s rezervou, protože kolovaly už i zmínky o čipech Van Gogh a Cezanne, přičemž oba se dokonce považovaly za APU a byl by trošku problém to všechno do roadmapy nacpat.

Roadmapa desktopových procesorů AMD, 2018 až 2020. (Zdroj: Informática Cero, březen 2018). Nic novějšího bohužel od té doby neuniklo

Také musíme počítat s tím, že některá označení mohou být duplicitní – například pro embedded a běžnou verzi stejného čipu. Nezbývá než doufat, že zase někdy unikne přímo grafická roadmapa a dostaneme lepší zarámování budoucích generací procesorů.

Parametry DDR5 dle Hynixu

Galerie: Detaily technologie operačních pamětí DDR5

Zdroj: GamersNexus (YouTube)

Procesory AMD mají podporovat DDR5 v generaci Rembrandt a Raphael. Ryzen 5000?
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.92%) 13 hlas/ů

32 KOMENTÁŘE

 1. Ak správne chápem chipletovú architektúru a I/O chip, tak AMD môže použiť I/O chip s DDR5 radičom a ak použije piny pre DDR4 na pripojenie DDR5 RAM alebo má dosť voľných pinov na procesore, tak ani nemusí meniť socket, len doska bude mať sloty na DDR5 RAM. Fyzicky to môže byť rovnaký AM4 socket ale logicky bude vyžadovať DDR5 RAM. Zen 4 môže byť aj s DDR4 a aj s DDR5, lebo RAM radič je na I/O chipe. Alebo I/O chip s DDR5 použije najprv pre nové Threadrippery a Ryzeny budú mať zatiaľ DDR4 RAM.

 2. No konečne tu máme 4.epizódu verejnosťou ohromne oceňovaný seriál o prefíkanej dvojke Magor a Trtko.
  Dnešný diel má názov “ Magor a Trtko reklamujú počítač “ Tak sa pohodlne usadte, práve začína :

  V predošlom príbehu sme boli svedkami nákupu počítača vysoko odborne erudovanej dvojice kámošov Magora a Trtka, samozrejme prefíkaná dvojka kúpila počítač osadený procesorom AMD a ako ináč grafiku Radeonku. Samotný tento fakt svedčí o mimoriadnych schopnostiach menovanej dvojice ajťákov. Počítač postavený na takto kvalitných komponentoch štandartne prežije niekoľko generácií, avšak naša prešpekulovaná dvojica má smolu, teda výnimku potvrdzujúcu pravidlo.
  Skrátka počítač im blbne, preto veľmi prešibane vytočia servis.

  Haló, servis, chcel by som nahlásiť poruchu počítača – huláka do aparátu Magor…
  Ano, tu servis, popíšte závadu…

  No počítač je strašne pomalý – rečie Trtko…
  hm, hm, to neni normální, to neni normální, odpovedá servis…

  A často mrzne a nejde zapnúť – prizvukuje Magor..
  hm, hm, to neni normální, to neni normální….

  A monitor je často celý modrý – pridáva Magor…
  hm, hm, to neni normální, to neni normální…

  Aký máte vlastne procesor a grafickú kartu ? Nasmeruje otázku servis.
  Predsa AMD procesor aj kartu – svorne odpovedajú Magor i Trtko…

  hm, hm, to je normální, to je normální…

     • tomboDDino, jezus, ty si popletko :
      a/ celý čas sa bavíme o desktop CPU a ty strelíš link na notebooky
      b/ najvyšší level Intel 10.gen v grafoch neni
      c/ kup si notebook s Ryzenom a nainastaluj Catalinu, huh, predsa si tvrdil, že Ryzentosh bude výkonový ďábel…hi-hi…

      • „najvyšší level Intel 10.gen v grafoch neni“
       .. 😀
       Jaky by to debilku mel byt..cpu hori s tdp 90+w ?
       „celý čas sa bavíme o desktop CPU a ty strelíš link na notebooky“
       .. ja nevim jak ty debilku, ale ja se bavim o soucasnych mobilnich chipech pod clankem, ktery se zabyva budouci generaci mobilnich chipu AMD.

    • Aha ho, Reumatická noha aznoha so svojim tretím účtom sa prihlásila…
     Kristovo ľavé oko, co to zas točí za sprostosti, že “ in teľací “ …huh…tebe už šibe na kompletku…
     Nepindat, nechlastat francovku, velikú nohu mágat v sude …makej….

    • No do kelu. Toto ste tu nemali písať. Vladarkovi už z toho naozaj jebe. Včera mal zlú náladu a dnes to rovnaké. Tá liečba v maďarsku nie je lacná. A viete sami, že keď mu dôjdu argumenty, tak začne okolo seba kopať a prskať ako pomätený kocúr.
     Neviem neviem brat, ale asi budú potrebné silnejšie lieky.

    • založit si účty jen proto, abyste trollili trolla, to chce notnou dávku debility … chvíli je to sranda, časem docela otravné … pokud nemáte na to, abyste psali pod svým normálním účtem, možná by mohla zasáhnout redakce … jaký je smysl toho, že pod jedním magorem reaguje dalších x magorů totálně od věci?

  • No uff se mi ulevilo 🙂 Paráda. Speciálně věřím deskám ASUS, které tu podporu budou mít dobře odladěnou. Ostatně jak jsem psal a JO i dohledal o podpoře se opravdu směrem z ASUSu mluvilo od začátku. Tak jsem rád že to platí.

   Jinak ještě se vrátím k tomu tu bylo v minulých článcích. Neměl jsem čas se přidat, ale plně bych se podepsal pod:
   https://www.cnews.cz/unik-intel-procesory-alder-lake-podpora-pameti-ddr5-turbo-spotreby-rocket-lake/#comment-227443
   https://www.cnews.cz/unik-intel-procesory-alder-lake-podpora-pameti-ddr5-turbo-spotreby-rocket-lake/#comment-227461

   Je opravdu komické, jak se když se jedná a jednalo o AMD řešil každičký W navíc. A najednou je to v pořádku 😀 Tohle mě opravdu dokáže pobavit 🙂 Jen bych zas rád varoval druhou stranu ať si moc neutahuje z Intelu neb se může opakovat situace kdy si AMD dělalo prdel z Fermi od nVidie 😀 viz https://youtu.be/2QkyfGJgcwQ Později se jim to vrátilo. Některým anti AMD fanatikům nyní evidentně praskají žilky a těžce snáší úspěch této firmy, a to přes to, že z toho mají taky prospěch. Pokrytecké je, když to dokonce zapřou a nebo bagatelizují.

   K mvladarovi… Mno je to jen troll a jeho záměrem je provokovat. Někoho mi to připomíná… A ještě bych dodal, že bych řekl, že to vůbec není Slovák… Jinak vůči takovým lidem a jim podobným se dá vystupovat jediným způsobem. Zavírat jim zobáky vlastními důkazy… Vůči dalším se dá operovat jednoduše…vyzvat je ať svá tvrzení doloží… Tyhle zkušenosti tu mám s vícero jedinci… Nikdy nic nedoložili, jen pak stupňovali hloupě osobní napadání. A chová li se někdo jako gruch a buran, tak pak se nemůže divit, že z něj mám akorát prdel a nesahá mi ani po kotníky. Prostě takhle se nechová inteligentní člověk…

   • „Ostatně jak jsem psal a JO i dohledal o podpoře se opravdu směrem z ASUSu mluvilo od začátku.“

    No pozor, Asus jako firma nic takového neuváděl, pokud vím. Říkal to jenom člověk, co u nich pracuje, ale asi je to jenom jeho názor (tak to bylo i podané), je třeba to nepřeceňovat, protože to rozhodnutí se dělá nejspíš o dost výš a on o tom ani nemusí být komplet informovaný.

    Třeba v tom videu GamersNexusu se naopak říkalo, že Asus z výrobců desek byl nejvíc pro uříznutí podpory, naopak za udělání podpory Zenu 3 na B450/X470 nejvíc orodovalo MSI (asi proto, že teprve loni v létě udělali novou řadu desek zatímco ostatní výrobci ne, takže by se jim tohle nevyplatilo). ASRock a Gigabyte byli prý někde mezi (tj. asi přizpůsobili by se nějak oběma variantám?).

    • OK já to tak bral, že když je to od něj, tak že to tak bude. To je pravda 🙂
     Nejvíc tu podporu podcenilo MSI museli pak vydávat MAX edice. Nicméně to byly dobré desky a než se dost zvedla cena, tak jsem je používal.
     Co vím tak desky ASUS aspoň ty ROG a vyšší edice měly podporu ZEN2 mezi prvními (můžu se mýlit). Až později to byly desky Gigabyte. A celkem mě v tom zklamal Asrock od kterého mám jinak naprosto dokonalou desku Fatal1ty X370 Professional Gaming. Tady ta podpora byla velmi, velmi laxní. :-/

     • Ja mam B450 MSI Mortara a byt jsem upgrade na 4xxx radu neplanoval, tak preci jen to zacina u mne vzbuzovat pozornost :))
      Loni jsem na 3xxx nakonec neupgradoval a za 3900x se mi nechteji vyhaovat penize. 4k hype mne uz celkem pustil, tak bych mozna vystacil s ‚levnejsim‘ 4kovym 8jadrem, pokud bude vykon takovy jak se o nem pise 🙂

      • 4K hype mě úplně minul, stejně jako 3D televizory a pod 🙂
       Jinak jj právě zajímám se o 8/16 jako náhradu za Ryzen 1700 🙂 To už bude dobrý skok 🙂 Jsem celkem náročný uživatel, ale na doma fakt podle mě stačí 8/16. Až na výpočty, a náročnou (ne domácí práci) je 12/24 a výš… V záložním PC 3600 taky stačí a na Office + internet ( a třeba minecraft 😀 ) mi bude ta nová verze Ryzen 1200 na 12nm stačit.

      • Inzenyrske vzorky byvaji min taktovane jak finalni CPU, ale zustali na puvodnim 7nm, tak moc velke navyseni necekam. Tak do 5GHz na turbu. Mozna i 5GHz.

      • to by neměl být původní 7nm, ale 7+, snad na euv … to by mohl být podstatný rozdíl …
       co se týče toho pokrytectví, o kterém jsi psal … to je úplně stejné na obou stranách … co tehdy jedna strana kritizovala, ta druhá to popírala, bagatelizovala … to samé se děje teď, jen s dávkou revanšismu „co vy nám, to my vám i s úroky“ … ta spotřeba se mi taky nelíbí, proto, i když jsem čekal, do Intelu letos nepůjdu a je docela možné (8:2), že si pořídím zen 3 …

      • gogo1963 20.5.2020 at 6:32
       Nic proti, ale anti AMD fans byli o dost agresivnější a nahnali tak soustu lidí na DD stránky a pod. Ale jo máš pravdu, že si oba tábory (zvláště někteří jedinci) nebrali servítky. Tady byl hlavní třeba Maudit. Ten fakt řešil každičký W a hvízdo byl jeho nohsled.

       No co jsem čet, tak právě měli zůstat na ne EUV 7nm… čili ve velké MHz zázraky nevěřím. Tak do max 5GHz v turbu. Ostatně někdy je lepší mít o pár MHz míň a mít lepší provozní vlastnosti.

       Koukal jsem na první recenze. Ten top model je fakt za hranou ale nižší modely jsou už fajn a 10400F má prakticky stejnou cenu s Rř 3600 což je super. Rozhodně se mu nebudu vyhýbat při stavění PC sestav.