Máme detaily k AMD B550. Pozor, procesory s jádry Zen 3 prý nepůjdou do desek B450/X470

85

Už když prve oznámilo Ryzeny 3 3100 a 3300X, současně AMD poprvé avizovalo vydání čipové sady B550 pro AM4 desky. Tehdy ovšem firma nesdělila žádné podrobnosti. To se změnilo nyní – 7. května publikovalo jeho specifikace (tedy jaké má schopnosti a výbavu), ale co je ještě zajímavější, bylo sděleno něco ke kompatibilitě se Zenem 3, kde to jsou zprávy spíš dost negativní.

 

Předchozí
Následující

Kompatibilita Zenu 3: vypadá to na zklamání pro majitele starších AM4 desek

Ona avizovaná špatná zpráva se netýká úplně čipsetu B550. AMD publikovalo tabulku kompatibility této platformy, v níž už je i příští generace Ryzenů s jádry Zen 3 a z tohoto dokumentu a poté i z přímého vyhlášení AMD na blogu vyplývá, že oficiálně Zen 3 budou podporovat pouze desky platformy X570 a B550, ale nic staršího.

Podle AMD platforma B550 bude podporovat oficiálně jen 7nm Ryzeny 3000 „Matisse“ a budoucí Ryzeny 4000 „Vermeer“, ale nic předtím – dokonce ani APU Picasso z loňska (Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G). Také 12nm CPU Ryzeny 2000 „Pinnacle Ridge“ nejsou podporovány. Čipset X570 přitom ještě tyto dvě rodiny oficiálně podporuje. Zde je třeba říci, že není řečeno, že by platforma byla reálné nekompatibilní. Takže je možné, že výrobci desek do BIOSů B550 modelů ještě podporu pro tyto starší procesory přidají. Tato tabulka podpory asi ukazuje jen to, co AMD po výrobcích požaduje jako minimum.

Prezentace cipove sady AMD B550 04
Tabulka kompatibility čipsetů AMD a procesorů včetně next-gen Ryeznů s jádry Zen 3

Žádný Zen 3 pro majitele X470/B450 desek (a starších)?

Tabulka je nepříjemná hlavně z hlediska kompatibility Zenu 3 (Ryzenů 4000 Vermeer) se staršími deskami. Ukazuje totiž, že Zen 3 není podporován na deskách X470, B450 a ani předchozích platformách. Sice tak platí slib, že socket AM4 bude zachován čtyři generace/až do roku 2020, ale kompatibilita nebude nebude zdaleka stoprocentní – nejnovější CPU nebudou fungovat v nejstarších deskách a naopak některé nové desky nebudou umět staré procesory. Toto omezování připisuje AMD omezeným velikostem paměťových čipů, v nichž mají desky BIOS – každá další rodiny totiž potřebuje vlastní kód navíc.

Pokud máte desku s čipsetem B450 nebo X470, tak asi ještě úplně nepanikařte, respektive s panikařením počkejte – zvlášť jde-li o model se 32MB čipem Flash. Už během vydání Ryzenů 3000 s jádry Zen 2 to chvíli vypadalo špatně pro změnu pro vlastníky desek na bázi B350 a X370, kde AMD oficiálně uvádělo, že podpora bude jenom „beta“ a selektivní. U desek s čipsetem A320 byla dokonce podpora oficiálně zcela neexistující, asi jako nyní ve slajdech pro B450/X470. Ovšem přesto to nakonec dopadlo tak, že i desky A320 minimálně v některých případech BIOSy přidávající podporu 7nm Ryzenů 3000 dostaly. Tehdy tedy šlo vyloženě jenom o vůli výrobce desky.

Kompatibilita CPU AMD Ryzen 3000 pri vydani v rcoe 2019
Kompatibilita CPU AMD Ryzen 3000, jak ji AMD avizovalo při vydáni v roce 2019

Výrobci desek by ještě podporu mohli přidat neoficiálně

Takže je myslím pořád nějaká šance, že výrobci desek opět podporu pro nové procesory s jádry Zen 3 přidají alespoň na desky s čipsetem B450 a X470, zvlášť vzhledem k tomu, že některé nejsou tak staré (třeba modely Max od MSI vydané až po Ryzenech 3000). Asi nižší šance ale budeme mít s deskami ještě obsahujícími čipsety původní řady 300. Tady to už bude o té dobré vůli ještě o to více, že jsou jejich paměti Flash pro BIOS často poloviční 16MB. Nějaké štěstí by se snad hypoteticky mohlo usmát na vlastníky nejdražších highendových modelů platformy X370, kde bývá podpora štědřejší, pro B350 a A320 desky už to vypadá hodně vzdáleně (pokud se některé modely pokračující podpory dočkají, bude to příjemné překvapení a klika).

Na druhou stranu, AMD to teď s nepodporou může myslet vážněji než loni, takže situace s A320 se nemusí opakovat stejně. V blogu firmy se píše docela tvrdě, že „nemá žádné plány na podporu Zenu 3 na starších čipsetech.“ A například nálepka, kterou mají nést desky s čipsetem B550, obsahuje nápis „3rd Gen AMD Ryzen Desktop Ready“, ale pod tím je výslovně napsáno „Not Compatible with AMD Ryzen 5 3400G & AMD Ryzen 3 3200G“. Pak by bylo pikantní, pokud by výrobci desek na vlastní pěst podporu APU Picasso na desky přidali.

AMD B550 kompatibilita nalepka
Nálepka uvádějící (ne)kompatibilitu desek s čipsetem AMD B550

Zde tedy bude záležet na tom, do jaké míry na této pozici AMD záleží a jak proveditelné je pro výrobce desek jít mimo tyto oficiální mantinely jako loni u oněch desek řady 300. A také samozřejmě to, zda v tom budou vidět ekonomický smysl.

Mimochodem – nikde v této tabulce nejsou zmínky o APU Ryzenech 4000 (7nm čipech Renoir s jádry Zen a integrovanou grafikou). Na kterých platformách budou oficiálně podporovány, tedy zatím netušíme.

Čekáte po posledních informacích, že by desky B450/X470 mohly ještě dostat kompatibilitu se Zenem 3?

Socket AM4 po víc než čtyři generace?

Zajímavá je jinak kolem vypuštění čipsetu B550 ještě jedna informace. Na průvodním blogu má AMD zmíněno, že ještě není jasné, zda jsou Ryzeny 4000 poslední generace na socketu AM4, což se vzhledem k jeho plánované čtyřleté životnosti do roku 2020 čekalo. Podle AMD to ale závisí na tom, jak se sejdou statní faktory v počítačovém průmyslu, čímž se asi myslí hlavně to, kdy se začnou masově prodávat a používat paměti DDR5. AMD zřejmě chce s novým socketem AM5 počkat právě na ty.

Možná je tak stále otevřená cesta pro to, aby ještě Ryzeny 5000 šly do socketu AM4 – za té podmínky, že se DDR5 zdrží nebo ještě nebude vypadat dostatečně schůdně pro tuto platformu do konce roku 2021 nebo první poloviny roku 2022, kdy by hypoteticky mohly Ryzeny 5000 třeba vyjít (to ale pouze spekulujeme, může to být i později). Toto by pak bylo docela zajímavé pro vlastníky těch desek, které ještě půjdou upgradovat (třeba těch B550). Jde asi pořád spíš o méně pravděpodobnou možnost, nic s čím byste měli počítat, ale AMD tento blogpost pojmenovalo doslova „Vzrušující budoucnost socketu AM4“, což vyvolává jistá podezření.

Q: How long will Socket AM4 last from here?
A: This will depend on the schedule of industry I/O technologies. Such technology changes typically require adjustments to the pin count or layout of a processor package, which would necessitate a new socket. We have no specific details to share concerning this roadmap or timing right now, but we know it’s important to keep you updated—and we will.

Protože čipová sada AMD komunikuje s procesorem Ryzen přes standardní PCI Express, mělo by teoreticky být možné čipsety sCPU kombinovat poměrně volně, pokud se vyřeší všechna firmwarová a ovladačová infrastruktura okolo. V principu by tedy asi neměl být problém používat dál stejný socket AM4 a největší důvod pro jeho opuštění by asi opravdu byla DDR5 – byť teoreticky se se změnou RAM socket měnit nemusí – viz LGA 1151.

Prezentace cipove sady AMD B550 01
Prezentace čipové sady AMD B550

Ovšem oněmi důvody pro změnu socketu by mohly být také změny v množství další konektivity, které z procesorového socketu je vyvedeno. Nyní je to oněch dvacet linek PCI Express (plus čtyři pro čipset), 4× USB a 2× SATA (které ale konzumuje linky PCIe). Je možné, že AMD bude chtít toto rozšířit, aby se třeba u desktopů mohl čipset eliminovat, jako je tomu u notebooků. To je možné udělat i nyní, ale většinou se to asi nepoužívá kvůli malému počtu portů USB a SATA vyvedených z CPU/APU. A posílení takové konektivity do procesoru by přirozeně vyžadovalo nový socket.

Zdroje: AMD (1, 2)

Galerie: Prezentace k vydání čipsetu AMD B550

Máme detaily k AMD B550. Pozor, procesory s jádry Zen 3 prý nepůjdou do desek B450/X470
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 15 hlasů
Předchozí
Následující

85 KOMENTÁŘE

 1. Navzdory vtipným detailům, jako 40nm čipset, který trochu sbírá vítr z plachet těm, co se Intelu smáli za to, že se vrátil k 22nm procesu pro výrobu některých svých čipsetů, nebo k tomu, jak kompatibilita nerespektuje marketingové označení APU (o generaci výš, než je ve skutečnosti), ten nový čipset vítám.
  Řeší totiž přesně ten problém, který měla spousta lidí včetně mě. Tedy, jestli Ryzen 3000 párovat se žravým a drahým X570 nebo jestli si k němu koupit čipset starý, který pro změnu nedokáže využít všechny vlastnosti nového procesoru. A pokud budou desky s ním stát stejně jako desky s B450, tak to bude znamenat úsporu více než 2 tisíc proti X570 a to už je slušné lákadlo.

   • No vypadá to tak.Když se podívám na Strix B550(e)f tak to vypadá že to bude pálka.
    AMD v tom dělá duláš,nejprve ,,unikají,, informace že to půjde.
    https://www.techpowerup.com/265850/amd-ryzen-4000-series-vermeer-cpus-to-be-compatible-with-b450-motherboards
    Potom že ne.A přitom stačilo třeba Desky s Pcie4 označit jako AM4+ a nové CPU také AM4+ a bylo by to jasné.

    Jinak je vtipné jak Vlko štěká.Co jiného může dělat když Intel mění chipsety jak ponožky a dává do nich hotové přímotopy:)

     • To není trapa nýbrž jenom konstatování faktu.Intel pokud neměnil patice tak měnil chipsety,s stejně jsou jejiho CPU takové jaké aktuálně jsou:)
      Nicméně, toto AMD minimálně ,,marketingově,, opět nezvládlo.Pokud opravdu nepůjde ZEN 3 do 4xx generace chipsetů musí to vědět docela dlouho a i výrobci desek toto musí vědět.Potom netuším proč vypouští infa že Zen 3 půjde osadit…
      Nemá s Zen 3 přijít již X6xx nový chipset? To by jako znamenalo že B budou vycházet o půl roku později? To snad ne…

      • však jo, to mohli už rovnou udělat AM5 a potáhnou pár let na něm …

 2. Tak nevím jestli to byl štastný krok takto oznámit a rozhodnout.Minimálně prodejci mají zásobu desek s B450/x470 a je otázka jestli půjdou na odbyt když je u nich podpora pro max.Ryzen 3000.
  Další otázka je jestli Ryzen 4000 bude o tolik výkonnější oproti 2/3xxx aby přiměl majitele stávajících desek ho koupit a koupit i novou desku s tím že AM5 není zas tak daleko…

   • Začínám v tom mít guláš 😀 Prvni 2 zprávy, že tu bude podpora s B450 a X470 a to i z ASUSu. Nyní zpráva, že ne. No uvidíme nechám se překvapit 😀 Jinak jak Tome píšeš přijde mi to jak na hlavu postavené. Že by se AMD inspirovalo u Intelu? 😀 A Intel zas u AMD, protže jsem čez, že patice 1700 má podporovat víc generací 😀 . Tedy snad to zas neojebou uměle biosy/čipsety…

     • Plně souhlasím B550 by měly jen jepičí život. Jak jsem psal uvidíme. Třeba bude platit to, že některé B450 a X470 podporu mít budou. Jak jsem psal jinde pokud ne tak si po tom co vyjde Ryzen 4xxx a klesne cena 3900X pořídím právě tento CPU… Vše ukáže čas 🙂

      JO psal jsem Ti SZ. A už se mi to nedaří dohledat.

      • Hele, na HWUnboxed maji info, ze AMD v soucasnosti neplanuje ani povolit update BIOSu pro support B450/470, pokud jej vyrobci budou chtit sami uvest – nedaji vyrobcum desek potrebny kod.
       https://youtu.be/av2hUxKypkE?t=195

       Koukam, ze kluci/devcata v AMD zacinaji byt podobne nenazrani jako Intel .. doufam, ze se spusti poradny Shitstorm :))

      • Doufám, že jim to dají lidi sežrat 😀 Protože počítám, že to bude to samé co bylo u Intelu mezi 7 a 8 generací… Desky by to zvládly, ale…
       AMD asi zkouší co mu projde 😀

      • Neprijde mi to korektni a taky doufam, ze jim to daji sezrat 🙂

      • tombombino:
       O nenažranosti to asi nebude. Už jsem to tu jednou řešil. Podle mě na tom ani intel ani AMD nevydělají více, když vydají nové desky pro nové CPU. Protože podle mě, kolik se prodá CPU, tolik se prodá desek. Takže když si půjdu koupit 4xxx CPU do své x470 desky, tak ve finále svůj R5 3600 prodám a ten někdo stejně musí jít a koupit si desku.

      • Jako jo, to co rikas je taky pravda, byt ne kazdy to CPU zase zpetne proda. Tim chci rict, ze to nebude uplne 1:1.
       Tak jinak..jdou nejjednodussi cestou, podle mne proti uzivatelum. Zatim to vysvetlili jen limitovanou velikosti pameti a desce. Tohle podle mne nesedi a da se to resit tim, ze se vyhazeji starsi CPU. Samozrejme je to na riziko uzivatele. Krome toho existuji boardy i s vetsi pameti, takze se to cele jevi jako vymluva.

      • Jj. 100% to nebude 1:1. Ale velký rozdíl v tom nebude.
       Pro uživatele je to samozřejmě nepříjemné.
       Ono to vyházení zase taky nebude tak jednoduché. Muselo by se řešit nové označení těch desek, byl by v tom hroznej zmatek.
       Já si myslím, že to došlo do stádia toho, že to prostě některé desky neumí, stejně jako PCIe 4.0, tak to prostě zarazili kompletně pro jistotu.

      • AMD do jiste miry chapu, ale v roli uzivatele mne to opravdu neuspokojuje 🙂
       Chapal bych, kdyby tuhle ne-kompatibilitu zvlaste u 4xx chipsetu avizovali dopredu. Ale AMD bylo sticha a spousta uzivatelu i novinaru mela za to, ze to AMD nejak ‚splichti‘. Staci kouknout na diskusi pod HWunboxed, kterou jsem linkoval vyse…cca 2300 prispevku a stale pribyva..Krome toho je tu stale argument, ze manistream rada 550 desek nebyla vubec k dispozici, takze si clovek musel koupit 450ku.

      • JJ. V tom je přesně problém. „Budeme podporovat CPU vydané do roku 2020“ No a teď je najednou problém. Pokud toto tak plánovali už tehdy, tak už tehdy mohli říct výrobcům desek: Dejte tam větší paměť.. Jako taky mě to štve. Ale hlavně jsem přemýšlel, co ti, co koupili C6H za ty super love. Ti musí být mega nasraní

      • Mám Asus C7H 32MB bios a po rozbalení má 32,0 MB (33 558 528 bajtů) takže full a myslím, že aj pcie4 by zvládla na prvom x16 a m2. A mimochodom, môj starý 1700 som nepredal, mám ho v šuplíku keby náhodou ako aj GT610 🙂

      • Řeknu to takhle 🙂 Pokud to půjde určitě u nich koupím Ryzen 4xxx pokud ne, tak s 1700 a 3600 vydržím ještě dlouho 🙂 Na tu 3900X/3950X tolik nespěchám a koupím to až to bude za velmi velmi výhodnou cenu 🙂 Ano zanedlouho (až prodám Intel) Budu kupovat Ryzen 3 1200 12nm, ale na tom tolik nevydělaj…
       A třeba tak nebudu uvažovat sám… Lidi s X470 a B450 si nebudou kupovat B550 a nový Ryzen 4xxx. Ze stejného důvodu, jsem nepotřeboval kupovat nové a nové Intely…

      • KOCHREN:
       Přesně tak. Taky bych to možná vyměnil za 4xxx. Ale takto na to prdím a počkám si na zbrusu nové generace CPU od obou výrobců a nové desky k nim. Pak udělám eventuelně upgrade.

      • Kochren: přesně. Navíc AMD a dokonce ani výrobce desek nic netlačí k vynucování upgradů desek, protože zákazníků mají podle mě dost – lidí, co přechází od Intelu je moc (tj. desky se prodávají – viz link níže), a byli by sami proti sobě, kdyby to dělali naschvál.

       slíbený link (je to samozřejmě marketing, takže důvěřuju jen lehce):
       https://www.alza.cz/zakladni-desky/18842832.htm
       z 10 desek je 9 pro AMD. AIB musí šílet nadšením, protože změna platformy znamená automaticky prodej nových desek.

   • A proč? Chápu, že B350/X370 tu podporu mít nemusí, ale B450 a X470 proč ne. X570 umí víc jak předchozí generace a jsou vybavenější. Proto nechápu proč by to měl být plivanec.
    U X370 a B350 můžou být potíže s nedostatkem velikosti BIOSu, ale i s napájením. Už ne všechny tyto desky zvládaly Ryzen 3000.

      • PCIe4 volba je u některých desek stále aktivní – viz můj příspěvek níže.

       Celé je to o tom, že to (asi) funguje, ale nikdo tu funkci negarantuje.

 3. LoL, kupovať novu dosku pre upgrade treba len pre Intel 😀
  Tak tu to máme, AMD sa už naučilo ako ryžovať svoje červené ovce 😛

  Demeentor, šúlek-knox a tyrytxnter už ronia zlzy . Ale na a garáži.cz dede o tom nič nenapíše, to by bola totiž zrada.

    • Ja nikde nevyplakavam. Ja pisu co si myslim a je mi v podstate jedno, jestli je to AMD nebo Intel i presto, ze AMD drzim palce. Diky jim se CPU trh po letech stagnace dal do pohybu a nabizeji(li) podstatne lepsi produkty s pomerem vykon/cena, coz mne jako uzivatele zajima a krome toho, cim vetsi korporace, tim se zpravidla snazi uzivatele podojit vic, coz nemam rad.
     Mozna si nastuduj co znamena v anglictine „damage control“, protoze jeho clanek nic takoveho principielne nedela. Pouze konstatuje a nabizi moznou variantu, ktera se nabizi. To by jsi ale asi chapal, protoze jinak by jsi nepsal detske prispevky..

     • Sučiak je rovnaký troller ako ddebilko, robia to tak naschval, aby na tie zašmudlané weby niekto vôbec chodil, bodka.

      A to by obaja mali teraz skorej informovať ludí aby nekupovali staré dosky (čipsety) bez možnosti budúceho upgradu na zen3 ako si možno myslia.
      Inak dobre sa to píše, chápem prečo ste to papouškovali pořád dokola 😀

      • „Sučiak je rovnaký troller ako ddebilko, robia to tak naschval, aby na tie zašmudlané weby niekto vôbec chodil, bodka.“
       .. na to se da napsat akorat tak … LOL a jen dokresluje to, ze vidis veci velmi cerno-bile jako male dite, ktere neni schopno od sebe rozlisit 1 a 2.
       „obaja mali teraz skorej informovať ludí aby nekupovali staré dosky (čipsety)“
       .. nevim jestli to delas naschval, aby jsi vypadal jeste vice detsky a nebo jsi skutecne tak natvrdly, kdyz na tvem „souckovem“ webu mas clanek, ktery tohle presne informuje.
       „Inak dobre sa to píše, chápem prečo ste to papouškovali pořád dokola “
       .. tady te vete rozumis asi jen ty se svym rozpolezenim

      • rozdíl proti Intelu je ten, že do těch starších desek můžeš klidně místo čtyřjádra osadit šesnáctijádro …

    • Ja vim Simicku, ze ti moje komentare nedelaji dobre. Dokazujes to porad dokolecka. Bohuzel se s tim budes muset naucit zit a nebo je necist 🙂
     Zajimave na tom je, ze Vlkova komentare si vubec nevsimnes..jen tech, u kterych ti vybehne cervena kontrolka…ty jsi takovy ten svatej na moste, co se diva jen jednim smerem 🙂
     Jenom skoda, ze nechapes smysl mojich komentaru..ale to neni nic noveho.

     • Naopak Vaše komentáře mě hrozně baví.

      Vlko komentáře jsou normální trolení, ale Vy si myslíte, že zachraňujete diskuze. V tom je to kouzlo.

      Napsat někomu, že píše dětské komentáře a sám se chovat jako ublížené děcko umíte asi jenom Vy. 😉

      A samozřejmě osobní útok. Když nemáte argument, vytasíte osobní útok nebo urážky. BTW Je smutné, že docela často…

      • LOL..trolleni a pomlovani je v poradku a ja zachranuji diskusi :)) Nemam zadny argument..hrozne smutne 😀
       sim sim Simiku..jeste mi napiste neco dalsiho co si myslim..vy mi uplne ctete myslenky 😀

      • „A samozřejmě osobní útok. Když nemáte argument, vytasíte osobní útok nebo urážky.“
       .. kdo se tady snazi neco vyvolat jste v prvni rade Vy sam. To je X-ty Vas prispevek, kterym reagujete na neco ode mne, pricemz se Vas to vubec netyka. Podsouvate mi veci, ktere jsem nenapsal, ktere si nemyslim a ktere si vyfabulujete a tvari te se u toho hrozne ‚moudre‘. Co tak asi clovek ma na takove prispevky odepsat..mam Vam napsat, ze jste mimon? Dobre..jste mimon, ktery ma potrebu se do mne navazet, ktery ma pocit „ze do mne vidi“, pritom si ale do mne projektuje veci, ktere si ani nemyslim, ale vy to vite, ze si je myslim.. Co se da na takove Vase blaboly napsat.. asi nic..jen ze jste mimon a neragovat.

      • „…jeste mi napiste neco dalsiho co si myslim..vy mi uplne ctete myslenky 😀“

       Myšlenky nečtu, sám jste se v tomto duchu vyjadřoval v diskuzích. Jestli chcete, zkusím to najít.

      • „kdo se tady snazi neco vyvolat jste v prvni rade Vy sam. To je X-ty Vas prispevek, kterym reagujete na neco ode mne, pricemz se Vas to vubec netyka. Podsouvate mi veci, ktere jsem nenapsal, ktere si nemyslim a ktere si vyfabulujete a tvari te se u toho hrozne ‘moudre’.“

       Já se snažím něco vyvolávat? Čtete myšlenky?:-O

       Co Vám podsouvám? Že kritizujete komentář, že je dětský a děláte to stylem jako dítě?
       Jak víte jak se u toho tvářím? Máte nějaké vize?

       Děláte ze sebe pitomce a když na to někdo poukáže, tak se čertíte. To mám kvůli tomu abych Vám nepřipadal „moudře“ reagovat jako Vy?

      • „Co tak asi clovek ma na takove prispevky odepsat..mam Vam napsat, ze jste mimon? Dobre..jste mimon, ktery ma potrebu se do mne navazet, ktery ma pocit “ze do mne vidi”, pritom si ale do mne projektuje veci, ktere si ani nemyslim, ale vy to vite, ze si je myslim..

       Tak dlouhý příspěvek a žádná informace.

       Nicméně je vtipné, jak kritizujete za projekci, abyste si sám projektoval moje pocity jen proto, abyste mohl úrážet.
       Jste prostě jedinečný.

       “ Co se da na takove Vase blaboly napsat.. asi nic..jen ze jste mimon a neragovat.““
       Vážně neumíte reagovat jinak než urážkou?
       Snad vás nikdo nenutí reagovat, ne?

      • V poradku Simiku :))
       Jinak bych Vam doporucil na mne nereagovat, pak si nebudete muset ztezovat, ze jste mimon
       Hezky den

  • Ziju v domneni, ze desky B450 už měly problémy s podporou Ryzenu 3. Prave kvuli nedostatecne kapacite ROM pro firmware a jeste do toho nacpat podporu dalsich Ryzenu? Uvidime ale co desky MSI s oznacenim MAX, ktere maji 32 MB ROM pro firmwqare.

   • Meli, to je pravda, ale tam byla zpetna kompatibilita pro prvni radu, a jeste pred-ryzen radu CPU. V principu muzou udelat „optionalni“ BIOS update pouze pro ty, kteri chteji B450 pouzivat s 4xxx Ryzenem a vyhodi z toho starsi procaky. Osobne si myslim, ze by to bylo korektni, protoze B550 v te dobe neexistoval a kupoval se B450 chipset, pokud nekdo nechtel kupovat high-endovy X570.

   • Ona je spíše na místě otázka, co všechno tam bude jinak. Třeba Zen3 už bude vyžadovat podporu PCIe4, nebo lepší napájení. Velikost Flash by (alespoň u některých modelů – viz ty MAXy např.) problém být neměl. Nicméně pokud bude výkonový přínos Zen3 adekvátní takovému omezení kompatibility desek, neviděl bych to jako zásadní problém. A naopak, pokud to bude spíše kosmetický nárůst, pak se takové omezení moc omluvit nedá.

    Zatím bych z toho nedělal moc velké haló, vypadá to všechno zatím dost na vodě.

    • Tynyt:
     Tak ona je to stejná otázka u každé nové generace. Nikdo z nás nemá tušení co je tam za změny, že to nebudou podporovat současné desky. Ať je to Intel nebo AMD. Tady je spíš problém v tom, že AMD hlásilo, že bude podpora všech procesorů do roku 2020. Takže třeba já jsem si nedávnou koupil X470 s tím, že pak přejdu na 4. generaci. Podle všeho ale nepřejsu.

     • Myslím, že tu je malé nedorozumění: AMD potvrdilo životnost soketu (tj. + řadič RAM), nikoli obecnou kompatibilitu, protože třeba mnohé A320 desky AFAIK Zen2 nepodporují, protože na ně nikdo nevydal BIOSy. Další věc je, že přesně před rokem tu byl stejný shitstorm na téma „A320 nebude podporovat Ryzen 3000.“

      Ono to možná nakonec bude zase všechno jinak, doporučuju se zatím nevzrušovat. Buď vyplavou na povrch věci, proč to technicky nejde (a jsem téměř přesvědčen, že to nebude jen z důvodu malé kapacity flash, a pak bude velmi pravděpodobně upgrade stát za to), nebo se naopak ukáže, že to byla nafouknutá kauza a minimálně starší hiendové desky fungovat budou.

      Já sám jsem na upgrade připraven a počítám s ním od začátku, ale to vše pouze za předpokladu, že bude mít racionální smysl – např. navýšení IPC o dalších >10%, navýšení frekvencí, nebo počtu jader, případně vše dohromady. 🙂 3800X bych pak poslal dál v rodině…

      edit: pro srovnání ta A320:
      https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-DVS%20R4.0/index.asp#CPU
      a oficiální statement:
      https://diit.cz/sites/default/files/amd_am4_roadmap.png

      • Tynyt:
       Z nejmenovaného webu:
       „AMD přímo mnohokrát říkalo, že hodlá udržet kompatibilitu s AM4 platformou, jak dlouho to bude technicky možné, ale určitě nejméně do roku 2020“
       Z toho bych usoudil, že všechny ty CPU vydané do roku 2020 budu moct v pohodě používat v AM4 socketu.
       Pokud se nepletu, tak u AMD to bylo vždy tak, že pokud přišla řada CPU, která do předešlého slotu nešla použít, tak se změnil socket. AM3/AM3+, FM1/FM2…

      • AMD muselo v dobe kdy prisla na trh 3xxx rada vedet, jestli je navrh 4xxx kompatibilni se sockety neb ne. Pokud z nejakeho duvodu nebyl, nemeli hrat mrtveho brouka a oznamit, ze 4xx chipset s 4xxx Ryzeny kompatibilni nebude, at se podle toho kupci zaridi. Vsechny idnicie do te doby spis mluvili pro to, ze 4xx chipset by fungovat mohl. To neudelali. Z toho, co je zatim dohledatelne co o tom AMD reklo vyplyva jen jednine, ze to „delaji“ z duvodu omezene kapacity biosu desek, coz je castecny BS.
       V soucasne dobe se nabizi zatim jedine vysvetleni, ze se jim do toho „nechce“, protoze to samozrejme prinese i castecne chaos. Ale to je slaba naplast pro ty, co si koupili 4xx desky pro pripadny upgrade.

      • casper: ano, ale to je přesně to o čem píšu. To není žádný slib, natož obecné prohlášení „vše pojede na všem,“ vyjma toho, že AM4 tu bude do 2021.
       Tady je totiž třeba rozlišit soketovou platformu (AM4) a podporu čipsetu -je třeba možné, že Zen3 bude z nějakého důvodu vyžadovat PCIe4 nebo silnější/speciální kaskádu (která je např u X570 už defaultní). Příkladem budiž právě ta podpora PCIe4 v B450, kde to někde mají (ale je to aktivita AIB), ale obecně to bylo zaraženo ze zcela logických důvodů, protože by to znamenalo převzetí zodpovědnosti firmou AMD za návrh a kvalitu výroby desky od AIB – a do toho žádná korporace nikdy nepůjde, u soudů by prodělala kalhoty.

       Co se týká AM2/AM2+/AM3/AM3+, to je už trochu prehistorie a IMHO hodně nesrovnatelná – respektive on ten překryv tam vždy byl, to je pravda, ale to platí pro Ryzeny taky – snad kromě toho Zen3, ale tam si myslím, že se rozčilujeme nad něčím, co bude nakonec úplně jinak.

      • Tynyt:
       Já samozřejmě doufám, že to bude jinak. Protože pak bych byl celkem nasranej, že jsem vzal X470. A to jsem tu X570 chtěl koupit. Takže teď všichni ti posměváčci Intelu, že nemá delší podporu, celkem ochutnají stejnou šťávu. Aby to nedopadlo jako s PCIe 4.0. Tam výrobci desek taky chtěli udělat podporu na B450 deskách, ale AMD to zarazilo. S největší pravděpodobností kvůli tomu, aby v tom nebyl zmatek. Teď si myslím, že to udělají ze stejného důvodu. I když tam není zase ofiko podpora ryzen 3xxx na 3xx chipsetech, No udělali v tom hodně slušnej guláš. Měli by všichni výrobci udělat to, že to nebude závislé na chipsetu, ale na socketu. Bylo by to nejpřehlednější. 1151, 1152, 1153, 1200… AM3, AM3+, AM4, AM4+, AM5…

      • casper: tak třeba v BIOSech pro MSI B450M-MAX položky pro PCIe4 jsou – nezkoumal jsem, zda to opravdu funguje, musel bych vytáhnout na testy svou grafiku, což se mi nechtělo.

       U X470 se dá předpokládat, že pokud to bude technicky možné (a já si myslím, že ano), tak podporu zajistí buď AMD, nebo alespoň výrobce, který bude chtít ukázat jak podporuje své uživatele (stačí, když se urve jeden, ostatní jej budou následovat). Pro tento scénář hovoří prodeje desek pro AMD, které trhají rekordy (a AIB výrobci jsou na nich dnes závislí) nezávisle na tom, že se udržuje zpětná kompatibilita, protože nové prodeje zajišťuje přeliv zájemců z Intelova tábora. Ohledně soketů si naopak myslím, že dokud to jen trochu jde, je vhodné a výhodné udržovat jeden soket – že někde něco nepojede (extrémy typu laciná stará deska vs. nový CPU a obráceně), to je samozřejmě trošku negativum, ale pozitiva (chladiče, cena, apod.) převažují. Vždyť stačí kouknout na CPU support list a případně aktualizovat BIOS. Velká výhoda pro uživatele je naopak poměrně jednoduchá možnost desky a procesory (téměř) libovolně kombinovat a testovat.

       A kvůli výše uvedenému si myslím, že X470 bude se Zen3 normálně fungovat.

 4. Ja som zase presvedceny, ze problem tu moze byt aj iny. Napadlo ma take pozitivne zistenie, ze Zen 3 je tak rychly cip, ze ho starsie cipove sady budu nejakym zavaznejsim sposobom obmedzovat. A to by predsa nikto nehcel, najmenej asi spotrebiltel ale aj AMD samotne. Ja som po Vianociach upgradoval zo 4770k na 3800x a zvolil som si C6H (x370) za 130E namiesto X470 ci B450 pretoze jedina alternativa bola pre mna X570 ale bohuzial prva pouzitelna doska sa v tom case pohybovala okolo cca 200E (GB Elite a Asus TUF) a ten rozdiel mi zato nestal. Vobec sa nebudem hnevat ak to co som napisal bude pravda a bol by som nuteny si kupit novsiu dosku kvoli buducemu navyseniu vykonu :D. V takomto pripade kazdy rad prizmuri ocko. Ostatne aj taka 3950x na X370 je level, ktory intel doteraz nikdy nedosiahol a bojim sa, ze uz nedosiahne (mam na mysli vyhodnost a pomer cena vykon), takze plakat kvoli nejakej nemoznosti upgradu na 3 a 4 cipsetoch tiez asi nema zmysel.