MSI chystá pro Ryzen 3000 nové revize desek platforem B450 a X470, s 32MB BIOSy

MSI vydá jako levnou alternativu k highendové platformě X570 revizi desek s čipsety B450 a X470. Dostanou 32MB BIOSy pro plnohodnotnou podporu Ryzenu 3000.

16

Měli jsme tu minulý týden zprávu o tom, že MSI bude u svých desek se staršími čipsety jako X470/B450 a předchozími nabízet alternativní očesané BIOSy s podporou Ryzenů 3000. A to proto, že malé 16MB čipy Flash, v nichž jsou firmwary uloženy, nestačí zároveň pro kód vyžadovaný novými CPU a všechny funkce a data původního grafického prostředí. Vypadá to ovšem, že pokud budete chtít od MSI koupit desku pod Ryzen 3000, nebudete nucení si vybrat jen mezi ořezaným Lite BIOSem a novou dražší deskou s čipsetem X570. Firma totiž kromě ořezaných BIOSů vydá ještě další řešení.

 

16MB BIOSy na deskách MSI vyřeší nová revize

Protože k platformě X570 zatím schází mainstreamová alternativa (čipsety B550 a A520), budou muset roli levnějších desek ještě nějakou dobu plnit modely s čipsety X470 a B450. A MSI proto chystá jejich nové revize, které už budou mít jak podporu nových procesorů, tak plnotučné UEFI (Click BIOS 5) se všemi funkcemi. Ořezané verze (tzv. Beta BIOSy) tak budou potřebovat jen starší revize desek vyrobené před touto změnou.

MSI standardni Click BIOS 5
Standardní Click BIOS 5 od MSI

Od ComputerBase a polského webu PurePC přišla zpráva, že MSI se rozhodla problém s 16MB čipy pro BIOSy vyřešit úplně jednoduše. Vydá totiž údajně od řady modelů nyní prodávaných s čipsety X470 a B450 nové revize, v nichž bude jejich kapacita navýšena na 32 MB (256 Mb). Tím budou tyto desky mít pro UEFI stejně místa jako nejnovější modely. Řada dalších výrobců začala 32MB Flash osazovat preventivně už na desky řady 400 a nyní podobný problém nemají, takže tyto nové revize nejsou nějakým průlomem, v podstatě dotáhnou toto manko. A budou tak moci bez nějakých kompromisů být oficiálně doporučovány jako podvozek pod Ryzeny 3000.

Výhoda těchto revizí asi také bude, že už budou mít potřebný BIOS podporující Ryzeny 3000 z výroby, takže při koupi třeba v eshopu budete mít jistotu, že nenastanou problémy s nekompatibilitou kvůli staré verzi. Podobně by měly být aktualizovány dokonce i nějaké lowendové desky s čipsetem A320, v jejich případě se ale asi přímo nepočítá se 7nm Ryzeny 3000 „Matisse“, ale jen s 12nm APU Picasso (Ryzen 3 3200G, Ryzen 5 3400G).

Aktualizované desky mají označení Max

Nové revize s 32MB čipem pro BIOS (a tím i plnou podporu Ryzenů 3000 při zachování kompletního klasického UEFI Click BIOS 5) budou jasně odlišené v názvu, mají dostat přívlastek „Max“, tedy asi například B450 Tomahawk Max a tak podobně. Naštěstí je tedy asi bude snadné poznat a rozlišit například v katalozích obchodů.

MSI desky Max 32MB BIOS
Základní desky s revizí Max, které dostanou 32MB BIOSy

Refresh se bude týkat vícero modelů, konkrétní typy, které dostanou druhou revizi „Max“, můžete vidět v seznamu z webu ComputerBase. Za jak dlouho se začnou takové desky prodávat, není zatím jasné, ale MSI se asi bude snažit uvést je co nejrychleji. Nemělo by to být příliš těžké, protože až na nějaké změny potisku by osazení čipu SPI Flash s vyšší kapacitou mělo být jedinou hardwarovou změnou, takže pak už bude jenom nutné vzít kód AGESA pro Ryzeny 3000 z Lite „Beta BIOSů“ a zpětně ho přidat do původních Click BIOSů pro dotyčné desky. Některé modely už má MSI na webu, takže by snad mohly vyjít zanedlouho.

 • A-320M-A Pro Max
 • B450M-A Pro Max
 • B450M Pro-M2 Max
 • B450M Pro-VDH Max
 • B450-A Pro Max
 • B450M Mortar Max
 • B450 Tomahawk Max
 • B450 Gaming Plus Max
 • X470 Gaming Plus Max
 • X470 Gaming Pro Max

Lite „Beta BIOSy“ dostanou asi zpět RAID

Mimochodem, když už je o oněch osekaných BIOSech řeč… Původní zpráva mluvila o tom, že kromě vyparáděného grafického rozhraní a podpory 28nm čipů Bristol Ridge bude v těchto BIOSech také chybět podpora pro SATA RAID, což je sice možná méně používaná funkce, ale její odstranění je hmatatelná ztráta. Vypadá to nicméně, že by mohlo jít jen o dočasné omezení. V aktualizacích se totiž uvádí, že RAID není dostupný „zatím“. Má ale být opět přidán později v nějaké budoucí aktualizaci. Tato funkce se tedy zase vrátí a v Beta BIOSech 16MB desek bude přítomná, jen není zatím jasné za jak dlouho.

MSI BIOS AM4 kapacita beta RAID
Poznámky k Beta BIOSu pro MSI B450 Tomahawk říkají, že podpora SATA RAIDu se v budoucnu opět vrátí

Galerie: Beta BIOSy pro Ryzen 3000 na deskách MSI

MSI chystá pro Ryzen 3000 nové revize desek platforem B450 a X470, s 32MB BIOSy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. Skoro to vypadá, že výrobci, alespoň někteří, měli strategii, že se na podporu nových procesorů u většiny desek vyprdnou, ale tím, že AMD neuvedla s novými čipy nové levné čipsety, jim tuhle strategii docela pokazila a oni teď musí hledat alternativní řešení.

  • Podprora na starších čipsetech umožní doprodej skladových zásob MB a zpřístupňuje nové CPU širší skupině zájemců (možnost upgrade stávajících sestav, cenově dostupnější nabídka MB+CPU, větší zbytková hodnota při odprodeji). Myslím, že výrobci si toho byli dlouhodobě vědomi. Samozřejmě ti s přehnanou nabídkou MB holt mají více práce.

   • A jak to souvisí s tím, že výrobci nasazovali i v minulé generaci čipsetů ty 16MB čipy pro BIOS, do kterých se podpora nových čipů nevejde? Vloni snad věděli, že letos přijde nová generace procesorů, kterou by mohli/měli ve svých deskách podporovat. Ale zdá se, že s tou podporou až tak moc nepočítali. A teď jim nezbývá nic jiného, než to řešit alternativními BIOSy nebo novými revizemi desek.

  • ano v AMD si myslí že jim narostla křídla a budou praktikovat podobné věci jako Intel, to fandové nechtějí vidět. Za levno museli prodávat protože nebylo zbytí a „být hodní“ také, bylo to v jejich obchodním zájmu. Teď když jsou na koni a vypadá to že díky 14nm u Intelu s ještě poměrně dlouhým výhledem, tohle jsou první vlaštovky. Dokud to vypadalo že Intel bude mít v ruce rychlou odpověď tak byli opatrní a ochotní povolit nové pcie na starších deskách, pak rychle zatáhli za ručku s čipsety jsou ale ještě „ořachlejší“.

   • Zaměňuješ AMD a výrobce desek. AMD jim nemůže nařizovat, co budou na existujících deskách nově podporovat. Je známé, že na některých, díky HW opakovačům PCIe signálu, nelze zvýšit verzi protokolu z 3.0 na 4.0. MSI bylo hloupé a kvůli pár ušetřeným centům za 16MB Flash paměť mají teď ostudu a zhoršené vnímání značky.

    Časem by mohly vyjít nové revize desek s B450/X470, které budou PCIe 4.0 podporovat oficiálně (od výrobce). Stejně tak AMD nechává na výrobcích podporu ECC a sama ji negarantuje.

    • O to, že by to nešlo s těma opakovačema, tam nejde, tam by se to prostě nerozběhlo z objektivních příčin.
     Důvod pro to PCIe 4.0 je, aby se zabránilo možnosti, že to na těch softwarově aktualizovaných nebude fungovat korektně a vrhne to špatné světlo na AMD, tj. nechtějí riskovat. Protože uživatelovi, který by si to PCIe zapnul, nemusí být jasné, že případné problémy nastaly kvůli tomu, že si zapnul PCIe 4.0, může prostě vidět, že mu s Ryzenem „padají hry/Windows/AutoCAD a na Intelu to předtím fungovalo“.
     Jako IMHO se tomu dá snadno rozumět a konspirace nejsou třeba, protože tohle riziko bylo evidentní od momentu, kdy tu možnou podporu avizovali. Dalo se to řešit tím, že by se jednotlivé desky zkoušely a certifikovaly, ale to by musela AGESA nějak kontrolovat podle modelu desky, na kterém běží… a ono může být problém i to, jestli se PCIe třeba testuje při výstupní kontrole (nevím). Jestli jo, tak ty starší desky byly zkoušené jenm na PCIe 3.0, ale ne 4.0, a to nenahradí, otestování malého počtu vzorků.

     • „Jako IMHO se tomu dá snadno rozumět a konspirace nejsou třeba, protože tohle riziko bylo evidentní od momentu, kdy tu možnou podporu avizovali.“

      Právě proto je divné, že se tím omlouvá nynější zrušení dříve avizované podpory, aniž by se mezitím situace nějak technicky změnila.
      Vysvětlení, že si AMD začalo více věřit a tlačí na prodeje nových desek, tak dává smysl.

      • Mám podezření, že avizování podpory ze strany AMD bylo předčasné. Nejde něco plošně garantovat, když už byly prodány desky, které toho nejsou schopny. Uvidíme, jestli AMD podnikne kroky proti nebo to nechá plně v gesci výrobcům. Až čas ukáže.

      • Mně to přijde, že jim v podstatě brání. Veškerá vyjádření jsou ve smyslu „podpora nebude“ a ne „podpora je na výrobcích“.

       Taky mohli nechat podporu v BIOSU. Každý výrobce upravuje BIOS pro svoji desku a vypnout ji pro tu kterou desku by neměl být velký problém.

    • MSI bylo hloupé a šetřilo pár centů na flashromce? A japato, že Asus, Asrock, Gigabyte nebo ten černej šmudla vzadu do počtu (Biostar) dokázali narvat support pro Zen2 CPU bez obětování nějakých podstatných fíčur do stejně velkých, 16 MB ROM? Nebude to spíš tím, že MSI má buď rozežraný nabobtnalý BIOS, plný fíčur, nebo její vývojáři neumí dostatečně optimalizovat jeho kód?

     • Ať tak či onak, kvůli pár centům neměli dostatek místa. Když chtějí prasit obrázky do „BIOSu“, mají osadit větší čip. Teď je to dohnalo. Původně jsem reagoval na to, že Saruman svádí průšvih MSI na AMD, které za malou ROM na desce nemůže.

      • Ale může. Kdyby došlo k vydání B550 krátce po 570 tak nikdo nové revize starých čipsetů neřeší.

      • Zatím bych za nevydáním B550 v den uvedení Ryzenů 3000 viděl neschopnost v AMD a ASMedia si vše důkladně naplánovat. Možná se vyskytly nějaké problémy v návrhu, nevím. Nedělal bych předčasné závěry, že nyní AMD narostla křídla a začíná se k zákazníkům chovat macešsky. Uvidíme.