Únik k CPU Intel: 10nm Tiger Lake-H s 8 jádry, (LP)DDR5 se ruší, Rocket Lake s 512KB L2

Máme nové informace k chystaným procesorům Intel: Rocket Lake má 512KB L2 cache a tedy možná jiné jádro než Tiger Lake. To zas ztratí podporu DDR5 a LPDDR5.

8

Za poslední rok a něco jsme tu měli několikrát docela zajímavé uniklé informace s tchajwanského fóra PTT.cc, kde leaker s přezdívkou Sharkbay ve značném předstihu publikoval různé informace o procesorech Intel Tiger Lake a Rocket Lake, platformě LGA 1200 i dalších věcech, z nichž mnohé se už potvrdily (a zatím myslím nic nevyvrátilo). Tento zřejmě kvalitní zdroj teď přinesl další dávku informací o tom, co procesory Rocket Lake přinesou – že se například jejich architektura bude minimálně v něčem lišit od 10nm čipů, od nichž mají být odvozené – a také potvrdil, že Intel opět plánuje procesor Tiger Lake s osmi jádry, který přijde do výkonných notebooků. Tato 10nm+ architektura tedy neskončí jako pouze čtyřjádrový procesor řady U, jako bylo osudem procesorů Ice Lake.

 

Tiger Lake: budou čtyřjádra a osmijádra

Tyto novinky byly publikován 28. března na obvyklém místě. Nejprve se podívejme, co říkají o Tiger Lake. Tyto 10nm (přesněji 10nm+) procesory budou existovat ve třech verzích či provedeních. První bude úsporná 9W verze pro ultramobilní notebooky, která má označení UP4 a bude se vyrábět v pouzdru BGA1598 (číslo by mělo znamenat počet kontaktů), odpovídá tedy charakteru 9W Ice Lake-Y. Dále pak bude existovat verze UP3 s TDP 15 W až 28 W, která by tedy odpovídala současným Ice Lake-U. Tato má mít pouzdro BGA1499 – kupodivu méně kontaktů. Teoreticky je možné, že zde došlo k záměně, výkonnější čip s větším pouzdrem by měl mít kontaktů spíše víc.

Jak UP4, tak UP3 patří pod Tiger Lake-U (i když UP4 by se po staru asi mohlo říkat Tiger Lake-Y). Obě verze budou mít čtyři jádra a integrovanou grafiku s až 96 jednotkami EU (768 shadery). Horká novinka ale přichází teď: Sharkbay uvádí, že kromě těchto bude existovat také osmijádrové Tiger Lake s grafikou GT1 (což by mohlo být 32 EU/256 shaderů, ale kdo ví). Tyto procesory jsou označené Tiger Lake-H, jde tedy o 45W verzi pro výkonné notebooky, o níž se před nedávnem objevily informace. Sharkbay tedy potvrzuje jejich existenci, což je docela zásadní novina. A také obrat v dosud spíše na špatné zprávy laděném příběhu 10nm procesu. Toto je případ, kdy zřejmě dříve zrušený 10nm procesor je opět vrácen do roadmapy. Návrat výkonnější verze zřejmě znamená, že se tato technologie – bohužel poměrně pozdě – začíná dostávat do výrazně použitelnější podoby.

Tiger Lake bude mít 48 KB L1 cache pro data a 32 KB pro instrukce, což je stejně jako u Ice Lake (architektura Sunny Cove). L2 cache bude ovšem zvětšená na 1,25 MB na jádro (což jsme ale již znali). Mezi variantou Tiger Lake-U/Y a Tiger Lake-H bude ale zdá se určité rozdíly. Tiger Lake-H má rozšíření SGX (Sofware Guard Extensions), zatímco verze U/Y nikoliv.

Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukazany na CES 2020 3
Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukázaný na CES 2020. Mělo by jít o 9W typ UP4

Podpora pamětí DDR5 a LPDDR5 zrušená?

Tiger Lake-U/Y také bude podporovat paměti LPDDR4X na frekvenci až 4266 MHz u verzí UP4 i u verzí UP3. Tiger Lake-H je umět nebude, to má údajně podporovat jen DDR4-3200. Tu bude volitelně podporovat i UP3.

Mimochodem, pokud si vzpomínáte, měli jsme tu dříve informaci, že procesory Tiger Lake už budou – jako první v ekosystému x86 – podporovat paměti LPDDR5. A zřejmě byla původně plánována či zvažována také podpora standardní DDR5. Zde ovšem přichází špatné zprávy. Sharkbay uvádí, že z plánovaných funkcí se podpora těchto nových pamětí vypařila. V únoru se z dokumentů, z nichž tyto úniky pocházejí, ztratila LPDDR5, tento měsíc (v březnu) pak Intel zřejmě odebral i údaje o podpoře DDR5. Pokud zde není nějaké další komplikované vysvětlení, možná to znamená, že použitá PHY nakonec nejsou pro tyto nové standardy pamětí dostačující, nesplnila nějaké parametry či v nich jsou logické chyby.

→ sharkbay: TGL LPDDR5 byl ze souboru odstraněn v únoru 2020, nezapomeňte aktualizovat
→ sharkbay: Mimochodem, 2020 / březen také odstraněn (zpožděný) podpora DDR5

(překlad přes Google Translate)

Teoreticky také může jít třeba o to, že se Intel rozhodl podporu nového typu RAM odsunout až na další generace z nějakých strategických či ekonomických důvodů. Například bylo usouzeno, že paměti ještě nebudou připravené, a proto je ztráta času a peněz tato CPU pro LPDDR5/DDR5 validovat.

Two Level Memory: nevolatilní RAM v noteboocích?

Pamětí se týká ještě jedna zvláštnost. Tiger Lake-H, ale už ne ostatní čipy, má mít novou technologii označenou Two Level Memory (2LM) neboli dvouúrovňová paměť. Není to přímo vysvětleno, ale podle komentářů pod hlavním postem to vypadá, že půjde o obdobu Optane DC Persistent Memory ze serverů, tedy použití nevolatilní paměti 3D XPoint v roli operační paměti RAM, respektive na její rozšíření. Pravděpodobně by v těchto noteboocích byla polovina paměťových modulů klasicky DDR4 a druhá polovina by byly paměti 3D XPoint, u nichž je nižší cena za jednotku kapacity (a vyšší maximální možná kapacita).

Toto samozřejmě bude potřebovat podporu v OS (snad by ji nyní měla mít Enterprise a Worstation verze W10) a softwaru, protože nevolatilní, ale pomalejší a potenciálně se opotřebovávající paměti 3D XPoint nejsou vhodné pro úplně obecné použití. Jak populární a praktické toto bude, zatím těžko říct. Intel také bude muset zapracovat na spotřebě modulů, Optane DC Persistent Memory má relativně vysoký příkon, který by v noteboocích mohl být problém.

Modul Intel Optane DC Persistent Memory. TDP je až 18 W

PCI Express 4.0

Opět je potvrzeno, že Tiger Lake bude podporovat PCI Express 4.0. Tiger Lake-U/Y ve verzi UP4 i UP3 bude mít čtyři linky, které se asi budou využívat pro přídavné GPU (kdežto SSD asi bude na linkách PCIe 3.0). Tiger Lake-H bude mít pokročilejší konektivitu podobnou desktopu: čtyři linky PCIe 4.0 pro NVMe SSD a 16 linek PCIe 4.0 pro samostatné GPU. S tím by Tiger Lake teoreticky mohlo jít i do desktopové platformy (jako Tiger Lake-S). Je zde ovšem jedna bariéra – procesory Tiger Lake jsou stavěné na integrovanou regulaci napětí, kdežto Comet Lake-S a Rocket Lake-S ne, takže by se asi nemohly použít desky platformy LGA 1200.

Unik Tiger Lake Rocket Lake brezen2020 Sharkbay
Únik k procesorům Intel Tiger Lake-U, Tiger Lake-H a Rocket Lake (Zdroj: Sharkbay/PTT.cc, březen 2020)

Rocket Lake budou mít jádro minimálně mírně odlišné od Tigera

A nyní k informacím o Rocket Lake. O desktopové verzi Rocket Lake-S pro socket LGA 1200 již dost víme z tohoto úniku; Sharkbay potvrzuje, že procesory budou mít osm jader s grafikou GT1, což je údajně 32 EU (256 shaderů). TDP má být od 35 W (úsporné modely řady T) až po 125 W (odemčené modely). Nová informace je podpora pamětí DDR4: Rocket Lake-S bude oficiálně podporovat jen DDR-2933, nikoliv DDR4-3200, jak jsme si minule mysleli. (I když uvidíme, třeba se ještě povede přidat částečnou podporu pro DDR4-3200 jen se dvěma moduly, jako Comet Lake-S dostalo DDR4-2933.)

Verze pro notebooky označená „UP3“ (Rocket Lake-U) bude mít také grafiku GT1 a až šest jader, tedy jako Comet Lake. TDP bude 15 W, 28W verze zřejmě nebudou. Pouzdro je odlišné od Tiger Lake-U, a sice BGA1540. Desky nebudou kompatibilní s Tiger Lake-U „UP3“ už proto, že Rocket Lake-U zdá se nebude používat integrovanou regulaci napětí. Podpora pamětí bude obnášet LPDDR4X-3733 a DDR4-2933. Two Level Memory podporované nebude.

Tip: Unikly detaily CPU Intel Rocket Lake: nová jádra, víc linek PCIe, podpora AV1 a další

512KB L2 cache

Sharkbay potvrdil, že jádra Rocket Lake mají podporu AVX-512, což by odpovídalo tomu, že má jít o novou architekturu. Dosud se předpokládalo, že jádro bude port jádra Willow Cove z Tiger Laku na 14nm proces používaný Rocket Lakem. Toto ale není asi pravda, minimálně ne zcela. Budou zde totiž odlišnosti. L1 cache jsou stejné – 48 KB pro data, 32 KB pro kód. Ale L2 cache má jen 512 KB. Toto by teoreticky mohlo ukazovat na to, že Rocket Lake bude mít jádra portovaná z Ice Lake, ale není to nutně pravda. Intel prostě jen mohl „odpárat“ přídavných 768 KB, které jsou přítomné v Tiger Lake, Skylake-SP nebo v Ice Lake-SP.

Je možné, že Intel bude portovat části jádra nezávisle a ve výsledku Rocket nebude přesným ekvivalentem ani jader v Ice, ani v Tiger Lake, ale samostatnou architekturou, která selektivně některé změny proti Skylake přebere, ale některé možná ne. Celý design jádra určeného pro podstatně modernější proces se totiž asi přenést ani dost dobře nedá. Nicméně zde zatím jenom hádáme, pořád je možné, že výsledek bude jádrům v Ice Lake a Tiger Lake téměř nebo úplně rovnocenný.

Jádra Rocket Lake mimochodem budou nakonec podporovat instrukční rozšíření SGX – jen ne v desktopu, kde (jak jsme informovali minule) nebude. 15W notebooková verze UP3 ale kupodivu tyto instrukce mít bude (zde to bude obráceně proti Tiger Lake, kde UP3 je nemá, ale H ano). Je možné, že absence SGX je způsobená nalezenými bezpečnostními slabinami a že zde záleží na době, kdy bylo jádro dokončeno. Tedy že některé Tiger Lake a Rocket Lake Intel stihl opravit před deadline, u jiných asi bylo pozdě a tak mají rozšíření deaktivované.

Rocket Lake nebude mít integrovaný Thunderbolt ani v noteboocích, Tiger Lake-H ale ano

Tiger Lake-U/Y (UP4 i UP3) má opět integrovaný řadič Thunderboltu. Tentokrát to už bude Thunderbolt 4, opět je přímo v CPU. A toto platí i pro Tiger Lake-H, které bude vyvádět čtyři porty. 15W/28W procesory UP3 budou rovněž poskytovat čtyři porty, 9W verze UP4 jenom tři. Naopak ani notebookové, ani desktopové čipy Rocket Lake nebudou mít Thunderbolt integrovaný – stále budou potřebovat externí řadič.

Detaily procesoru a platformy Intel Rocket Lake S Zdroj VideoCardz
Detaily procesorů a platformy Intel Rocket Lake-S (Zdroj: VideoCardz, březen 2020)

Kdy tato CPU vyjdou?

Vydání těchto procesorů je momentálně poněkud nejasné. Jen o Tiger Lake-U/Y (tedy čipech UP4 a UP3) tak nějak víme, že by měly vyjít v druhé polovině letošního roku. Je teoreticky možné, že v této době vyjde i „UP3“ 15W šestijádro Rocket Lake-U pro notebooky.

Desktopové Rocket Lake-S je otázka – logické by bylo, aby vyšlo až v první polovině roku 2021, tedy 12 měsíců po Comet Lake-S. Ale objevují se názory, že Comet Lake-S je silně opožděné (vydání bude údajně až na přelomu dubna a května) a Intel mu kvůli tomu zkrátí životnost, takže Rocket Lake-S na platformu LGA 1200 uvede hned na konci tohoto roku. Je to ale myslím méně pravděpodobný čas než H1 2021.

Také u 45W osmijádrového Tiger Lake-H bohužel nevíme. Je ale možné, že i tyto procesory vydá Intel až za rok v H1 2021. Protože ani ve 45W segmentu Intel ještě nevydal Comet Lake-H (má to nastat příští týden) a většinou tyto generace onen rok na trhu přečkají. Notebookové procesory řady H vycházely cca v dubnu několik posledních let, takže je slušná pravděpodobnost, že to bude dodrženo i s Tiger Lake-H.

Zdroj: PTT.cc

Galerie: Uniklé informace k platformě Intel LGA 1200 a procesorům Comet Lake/Rocket Lake

Únik k CPU Intel: 10nm Tiger Lake-H s 8 jádry, (LP)DDR5 se ruší, Rocket Lake s 512KB L2
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. To je teda telenovela 😀

  V prvom rade, Comet lake je 14nm Skylake… Ako je možné, že tam sú odklady?

  K Rocket lake: Hlavná zmena uvedená s Willov cove mala byť zmenená cache. Inak rozdiel IPC jadra je 0,00%. Prečo to teda volajú Willov cove?

  K LPDDR5: tuto ste písali že Intel by mal mať podporu ako prvý, dokonca niečo o tom, že by to mali podporovať skôr ako ARMy. Vtedy som určite písal, že to je nezmysel, ale vy ste to tu ďalej hypovali… No a nakoniec to budú mať minimálne dva roky neskôr…

  Inak nesľubovali pôvodne aj PCIe5?

  • „Hlavná zmena uvedená s Willov cove mala byť zmenená cache. Inak rozdiel IPC jadra je 0,00%.“
   To se ještě neví. Změnu bude IMHO určitě víc.
   „Prečo to teda volajú Willov cove?“
   V tom materiálu, který unikl z Intelu, je napsané jenom nová architektura. Willow Cove nikde řečeno není, proto se teď dá spekulovat, jestli to nebude podobné spíš Sunny Cove. A je tu ta možnost, že přímo převést celý desgin prostě nejde a bude to napůl paralelní reimplementace (některých?) novinek.

   „že by to mali podporovať skôr ako ARMy“
   ARMy by asi Intel s LPDDR5 nepředstihl, tuším že letošní generace Exynosů a Snapdragonů už ho má a Tiger Lake bude až H2 2020.

   „Inak nesľubovali pôvodne aj PCIe5?“
   Neslibovali nic, tohle jsou všechno průsaky interních materiálů. Pro Rocket Lake ani Tiger Lake nikdy PCIe 5.0 nebylo, ani v těchhle uniklých materiálech. Má to být poprvé až v některé z generací Xeonů po Ice Lake-SP (tam je jenom PCIe 4.0)

 2. Doporučil bych vkládat slovo „možná“ nebo „snad“ před výrazy jako „bude“, „vydá“, „plánuje“, prostě všude, kde se píše o budoucnosti čehokoli v Intelu a jeho procesorech.

 3. Pekne napsane, zatim nejlepsi clanek na toto tema, co jsem cetl 🙂
  Docela prekvapive je zase nasazeni dvou ruznych architektur, jeste k tomu na ruznych procesech pro ULV.. TigerLake-U a RocketLake-U. Pokud teda vyjdou nejak soubezne. TigerLake-H vypada, ze by mohl byt vic nez jen zdatny soupere pro Ryzen 4xxx v noteboocich minimlane do prichodu Zen 3.