Víme, kdy vyjdou procesory Intel Comet Lake pro desktop. Uvedení 30. dubna, prodej poté

25

Od začátku roku, kdy zhruba prosákly zřejmě kompletní parametry procesorů Intel Comet Lake-S, tedy desktopových CPU 10. generace pro novou platformu LGA 1200, vyhlížen, kdy vlastně přijdou na trh. Střídavě se objevovaly zprávy zařazující vydání někde ke květnu, někdy zas dřív. Nyní máme zřejmě konečně snad definitivní informaci. Intel tyto procesory odhalí či formálně uvede na konci příštího měsíce, nicméně finální začátek prodeje se sveze o nějaké dny až do následujícího měsíce.

 

Den D pro Comet Lake-S bude 30. dubna

Tuto informaci přinesl španělský web El Chapuzas Informático. Toto médium nyní uvádí, že dle jeho zdrojů Intel stanovil termín pro finální odhalení Comet Lake-S, tedy procesorů Core 10. generace pro platformu LGA 1200, na konec příštího měsíce: 30. dubna. Pro připomenutí, nedávno se objevila informace, že notebooková 45W verze Comet Lake-H vyjde 2. dubna, vydání desktopu by tedy bylo o čtyři týdny po této verzi.

Toto ovšem nemá být uvedení s okamžitou dostupností v obchodech, ale jen formální odhalení, kdy Intel oznámí specifikace, ceny a asi i termín začátku prodeje, jenž bude asi do pár týdnů – podle El Chapuzas Informático by to mělo být v druhém týdnu května. Tehdy by také měly vyjít první recenze procesorů, ty tedy 30. dubna ještě nebudou. Ovšem jak tento web podotýká, leccos asi mezitím stihne prosáknout neoficiálně.

Intel ES vzorek procesoru Comet Lake XFatest HK 03
Procesor Comet Lake s deseti jádry, ES vzorek (Zdroj: XFatest Hong Kong)

Desky s čipsety řady 400 a socketem LGA 1200 budou vydány patrně úplně se stejnými termíny. Tedy 30. dubna jejich výrobci odhalí fotky, jména modelů a asi i specifikace, ale recenze a benchmarky budou povolené až spolu s vypršením NDA na procesory, tedy někdy v onom druhém týdnu května.

Procesory Comet Lake-S už co do specifikací zřejmě podrobně známe ze slajdů publikovaných webem Informática Cero (pokud se neukáže, že byly tyto úniky chybné). Parametry standardních 65W a 125W modelů řady K s odemčenými násobiči jsme probírali zde, poté později ještě přibyla další část se specifikacemi řady procesorů F/KF bez integrovaných GPU. Novinkou této generace jsou desetijádrové modely Core i9, ale současně také všechny modely od Core i3 až po Core i7 dostanou aktivní HT, čili dvojnásobek vláken, což bude zásadní změna pro pořizovatele levnějších modelů, kteří ho doteď museli oželet. Viz také tyto slajdy:

Udajne specifikace procesoru Intel Comet Lake pro desktop 2
Údajné specifikace procesorů Intel Comet Lake pro desktop (Zdroj: Informática Cero)
Udajne specifikace procesoru Intel Comet Lake pro desktop 1
Údajné specifikace procesorů Intel Comet Lake pro desktop (Zdroj: Informática Cero)
Procesory Intel Comet Lake pro LGA 1200 bez GPU Informatica Cero
Procesory Intel Comet Lake pro LGA 1200 bez GPU (Zdroj: Informática Cero)

Na El Chapuzas Informático také vypustili seznam procesorů s cenami v eurech, které pro informaci také můžete vidět níže. Nevím ovšem úplně jistě, jestli jde o úplně oficiální částky pro eurozónu, nebo jen o nějaký únik od distributorů, což by teoreticky nemuselo být směrodatné. Do vydání rovněž zbývá ještě přes měsíc, takže se teoreticky ještě oficiální ceny mohou i hýbat, ač Intel většinou jede své zažité pořádky a takové změny typicky neprovádí.

Intel Comet Lake S ceny unik
Údajné ceny procesorů Intel Comet Lake-S, v € a bez DPH (Zdroj: El Chapuzas Informático)

Zdroje: VideoCardz, El Chapuzas Informático

Procesory Intel Comet Lake-S pro socket LGA 1200: fotografie, uniklé specifikace (Fotogalerie)

Víme, kdy vyjdou procesory Intel Comet Lake pro desktop. Uvedení 30. dubna, prodej poté
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

25 KOMENTÁŘE

    • Pokud vím, tak ohledně cen nic neslibovali. Ono vlastně vůbec nic stran Comet Lake-S, LGA 1200 a desktopových Core 10. generace Intel dosud sám nesdělil, všechno jsou to jenom průsaky z interních materiálů a nic jako „lepší poměr cena/výkon“ nebo tak něco nebylo ani v těch.

     • Informáciu o cenách odprezentovanú Intelom som ani ja nezachytil, ale vylepšené schopnosti OC presakovali často. Je veľmi pravdepodobné dosiahnutie 4.6GHz u dvojslotových RAM, uncore blízko 5GHz a jadrá už podľa chuti, separátne do 5.4GHz /dvojica/, all core bude stačit 4.8GHz.

      • To budou asi taky spekulace, protože Intel (v těch uniklých materiálech) sice u každé generace uvádí „lepší funkce pro OC“ (i pro Rocket Lake), ale nikde v těch uniklých materiálech nebylo IIRC, co přesně to je.

    • @Jan, dovolím si malú odbočku – jak sme sa dávnejšie bavili o kvalite kódovania videa CPU vs. GPU – v linku je odkaz na zip súbor, ktorý obsahuje dve krátke videá /14s/ označené podľa technológie exportu. Zdrojový videosúbor má parametre 4k/60p H.265
     10-bit 4:2:0 200Mb/s. Exportované videosúbory majú parametre 4k/60p H.265 8-bit
     4:2:0 40Mb/s. Tak kto má záujem môže porovnať, pre zaujímavosť uvádzam čas renderu originálneho videa v dĺžke 14s :
     CPU 16C/32T – 72s
     GPU GTX 1080Ti – 10s

     https://www.uschovna.cz/sk/zasilka/WORA6HC3PPUMA7J3-CB6/

      • Velocity 8 PD 365, ďaľšie parametre rozbalením v MediaInfo.
       Tier type High
       Entropy Cabac
       Uživateľ Deblocking + Dynamic GOP

      • „Velocity 8 PD 365“
       Ale nevíte, jaký enkódér to pro HEVC používá? ( Vživotě jsem o tom neslyšel…)

       Ono jako mluvit o „CPU encodingu“ obecně je nesmysl, když mezi úrovní SW enkodérů může být i řádově větší rozdíl než mezi dvěma generacemi formátu (stejný rozdíl může být i mezi HW enkodéry, takže u „GPU encoding“ úplně stejně).
       V metadatech toho streamu není ani enkodér/vendor, natož že by v nich byy uložené parametry (to bylo skvělé na x264, člověk se mohl podívat, jak starou verzí/s jakýma nastaveníma byl stream vytvořený).

      • Velocity 8 je engine vyvinutý spoločnosťou Cyberlink, ten uživateľa pustí len do určitej úrovne nastavenia, to sú tie, ktoré som menoval.

       No, pokiaľ použijem DaVinci Resolve respektive iný súčasný soft nevidím na 77″ telke nejaký rozdiel, teda myslím, že aktuálne softy sú kvalitatívne vyrovnané. A o to mi práve šlo – exportnuté video porovnať použitím HW akcelerácie a bez v tom samom softe.

      • „aktuálne softy sú kvalitatívne vyrovnané“
       Velmi daleko od pravdy IMHO.

      • x265 je dobrý a konfigurovatelný, takže to bych používal jako první srovnání, je to v podstatě standard.
       Já ho mám rád proto, že z něj dokážu dostat transparentní kvalitu a není s ním to věčný trápení, kdy člověk pořád ztrácí detaily, ať dělá co dělá (ahoj libaom).

       Údajně má být dost zajímavej poslední Beamr, ale k tomu se asi člověk nedostane, když nedělá v nějaké streamovací firmě, která si to koupí.

      • Škoda, že v prípade fotografie sa implementácia .HEIF nejak nemôže rozbehnúť. Windows i Macintosh majú natívnu podporu, no výrobcovia sa konzervatívne držia .JPG

   • Počkej… tohle bylo u Grafik co si pamatuji. Že u referenčky některé části dosahovaly takhle šílených teplot… Ne u CPU. Mám několik procesorů ZEN tak vím že 105°C je nesmysl… Ostatně jsem tu na žádost mvladara tehdy prezentoval test, který si on sám vybral… A to byl OC procesor…

    Ryzen 3000 má 7nm čiplety, které jsou malé a hůř odváději teplo, a tak má víc rozkolísané teploty a vyšší základní teploty než Ryzeny 1000 a 2000. Nicméně nic šíleného…
    viz https://kochren.rajce.idnes.cz/Ryzen_3600/

     • Aha vidíš to jsem ani nezkoumal 🙂 Nicméně tu jde oto, že ty GPU referenčky tyhle šílené teploty opravdu měly. U těch procesorů cos uváděl uvidíme jaká bude bežná realita. Snad to výrobci nenechají chodit tak vysoko.
      Jinak možná jsem zpátečnický, ale hlavní výkon by podle mě měl být v Desktopu/serveru. NTB by mělo být spíš na kancelářskou a multimediální činnost. Je mi totiž jasné, že u NTB niky nedosáhnou tak kvalitního chlazení.
      Co se mě týče nelíbí se mi cokoli nad 60-70°C. Takže mám rád velké dobře větrané skříně a kvalitní chladiče.

      • já to psal spíše jako srandu, však Tynyt to taky nějak extrémně nehrotí, jen popichuje 😀 … já taky nejsem zrovna nadšen tím procesem a tím šponováním na hranu (jak se někdo onehdá pochechtával AMD, že taktuje z výroby skoro na max, teď to dělá Intel) … kdyby byli 9tou generaci vydali neosekanou o HT, mohli teď v klidu doprodávat, protože AMD by jim tolik neubíralo (z důvodu dvojnásobku vláken) a víc se soustředit na další procesy …

       s těmi notebooky mám stejný názor …kdysi jsem na notebooku hrával 😀

      • JJ já to pochopil že tu jde o popichování 🙂 Jen vím, že ty šílené teploty se řešily u těch grafik a tehdy AMD řeklo, že je to v pohodě… No i když se mělo jednat o nějakou část čipu, tak podle mě to v pohodě nebylo a nereferenčky ukázaly, že to jde i jinak…
       Myslím si , že Intel teď tlačí víc na hranu než AMD. To mi připadá, že se snaží udržet provozní vlastnosti a spotřebu u CPU v rozumnějších mezích. Věřím, že i u AMD by procesory mohly mít levou zadní 300+ W. Jinak Intel se dlouho chtěl zachovat tak jak u Buldozerů, že jeho se víc jader netýká a že je to neohrožuje. Jenže ZEN není Buldozer. Myslím že intel nečekal co se AMD povede a usnul na vavřínech. Momentálně ale už Intel neválčí jen s AMD, ale už i s TSMC případně Samsungem, Vždy míval navrch co se týče výrobního procesu. To nyní ale neplatí. Má ale stále výhodu v tom, že si výrobní proces přesně šije na své produkty. To se ukazuje v tom, kam až dokázali 14nm dotlačit.

      • usnout neusnul, vymyšleno bylo, jen se hrubě nepovedl 10nm proces a místo, aby jej vynechali a vrazili všechno do euv, patlají se v tom několik let pod heslem „není boha, abysme to nedokázali“ …pravděpodobně dokážou, ale za tu dobu ten konkurenční rychlík upaluje dál a dál …