Máme parametry pro procesory Intel Comet Lake bez GPU. Vydání možná už v březnu?

Unikly parametry Intel Core 10. generace řady F/KF, tedy procesorů bez grafiky. Zároveň přišla zpráva, že CPU a platforma LGA 1200 možná vyjdou už v březnu.

34

Už koncem prosince v alkoholickém oparu novoročních oslav prosákly na internet údajné specifikace procesorů Comet Lake od Intelu, které by někdy nyní na jaře měly vyjít jako 10. generace Intel Core pro novou desktopovou platformu LGA 1200. Nyní máme ještě specifikace pro procesory řady F, které už předtím uniklé model doplní coby verze bez integrované grafiky (a doufejme také s lepší cenou). Navíc se zdá, že se vydání hodně přiblížilo a místo před časem očekávaného května by tu možná mohly být už za měsíc.

 

V rámci Comet Lake bude na výběr šest procesorů bez integrované grafiky

Web Informática Cero, který vypustil i poslední uniklé specifikace, nyní publikoval další slajd ze zřejmě stejné prezentace – informace jsou tedy asi zhruba stejně staré. V tomto dalším slajdu jsou samostatně uvedené procesory řady F, kterou Intel zavedl loni, jde o čipy, v nichž je GPU nefunkční či či uměle vypnuté, každopádně není aktivní a v poslední době je už lez koupit za významně nižší ceny, což je pro herní PC atraktivní. Také v rámci Comet Lake na platformě LGA 1200 budou takovéto procesory na prodej, bude jich minimálně šest, tři běžné (F) a tři s odemčeným násobičem pro pro přetaktování (KF). Naštěstí by orientace měla být výrazně usnadněná tím, že tyto procesory mají zdá se úplně stejné parametry jako jejich protějšky s aktivním GPU.

Nejvýkonnější Core i9-10900KF bude tedy kopírovat Core i9-10900K. Má 10 jader a 20 vláken, základní frekvenci 3,7 GHz a maximální boost pro jednovláknové programy je 5,1 GHz, ovšem s použitím technologie Turbo Boost Max 3.0 lze na preferovaných kvalitnějších jádrech mít 5,2 GHz. Navíc má čip i Thermal Velocity Boost, s kterým při nízké teplotě může být takt ještě o 100 MHz vyšší. To staví maximální ST frekvenci až na 5,3 GHz. All-core boost je až 4,8 GHz, ale s Thermal Velocity Boostem aktivním je také možné dosáhnout až 4,9 GHz. L3 cache je 20 MB a paměť DDR4 může oficiálně běžet až na 2933 MHz (s dvěma moduly, se čtyřmi 2666 MHz).

Levnější alternativou bude Core i7-10700KF, vytvořené z i7-10700K. Toto bude osmijádro s HT (16 vláken) a 16MB L3 cache. Procesor má základní takt 3,8 GHz a maximální boost 5,0 GHz. Opět bude použitelná technologie Turbo Boost Max 3.0, s nímž se maximální turbo zvyšuje až na 5,1 GHz, pokud ovšem úloha běží na preferovaném (kvalitnějším) jádru. Nicméně zde už chybí Thermal Velocity Boost. All-core boost je maximálně 4,7 GHz. Objevily se mezitím náznaky, že by i7-10700K mohlo v jednom vlákně běžet až na 5,3 GHz, ale toto se specifikacemi od Informática Cero nesouhlasí. Může jít o chybu, nebo teoreticky také tyto slajdy už nemusí být aktuální.

Třetí odemčenou možností bude šestijádro Core i5-10600K. V řadě Comet Lake má 12 MB L3 cache a už konečně HT (12 vláken), takže bude o hodně zajímavější. Zde je to už nejen bez Thermal Velocity Boostu, ale i bez onoho Turba Max 3.0 využívajícího potenciál preferovaných jader. CPU bude mít prostě jen základní takt 4,1 GHz, all-core boost 4,5 GHz a maximální jednovláknový boost 4,8 GHz. Zvláštnost tohoto modelu je, že už oficiálně podporuje jenom 2666MHz paměti.

Procesory Intel Comet Lake pro LGA 1200 bez GPU Informatica Cero
Procesory Intel Comet Lake pro LGA 1200 bez GPU (Zdroj: Informática Cero)

65W procesory bez grafiky

TDP všech odemčených modelů je 125 W. Dále následují zamčené modely, ty zůstaly stále 65W. Bez grafiky bude dostupné Core i9-10900F, desetijádro/dvacetivlákno se základním taktem 2,8 GHz. Maximální turbo dosáhne 5,0 GHz, ale s Turbo Boost Maxem 3.0 až 5,1 GHz a s Thermal Velocity Boostem 5,2 GHz. All-core turbo je 4,5 GHz, s Thermal Velocity Boostem 4,6 GHz. Při těchto frekvencích ale spotřeba asi bude vysoko nad hranicí TDP, samozřejmě.

Osmijádro/šestnáctivlákno Core i7-10700F bude mít také jen Turbo Boost Max jako odemčený model. Základní frekvence je zde 2,9 GHz, all-core boost 4,6 GHz. Maximální jednovláknové turbo je 4,7 GHz a s Turbo Boost Max 3.0 pak 4,8 GHz.

Levnější šestijádro řady F pak bude odvozené od modelu i5-10400, půjde tedy o Core i5-10400F. To bude mít základní frekvenci 2,9 GHz a maximální jednovláknové turbo 4,3 GHz. All-core boost pak je maximálně 4,0 GHz. Tento model by mohl být přes nižší takty hodně zajímavý, protože nynější Core i5-9400F je docela dostupné a výhodné. Pokud by Intel zachoval stejnou cenu, tak by procesor s už nejen šesti jádry, ale i 12 vlákny byl o to atraktivnější. Oficiálně stanovené ceny zatím ale ještě neprosákly.

Intel ES vzorek procesoru Comet Lake XFatest HK 03
Procesor Comet Lake s deseti jádry, ES vzorek v socketu LGA 1200 (Zdroj: XFatest Hong Kong)

Vydání možná bude dřív, už příští měsíc?

Co je ještě zajímavá informace: VideoCardz, který zprávu převzal, k ní přidal, že vydání těchto procesorů, tedy desktopového Comet Lake a s ním platformy LGA 1200 na straně základních desek, „je očekáváno příští měsíc“. Toto Informática Cero nikde neříká (pokud nebyl článek mezitím upraven). VideoCardz ovšem má své celkem dobré zdroje, takže tento detail může pocházet od nich. Pokud je to pravda, pak by 10. generace pro desktop byla dostupná o dost dříve, než jsme si mysleli. Doteď se totiž mluvilo spíše o květnu, přičemž ale zpoždění mělo být na straně CPU. Podle různých zákulisních informací jsou totiž už desky se socketem LGA 1200 připravené k vydání.

Že vydání bude nakonec dřív než hovořily pesimistické zprávy, naznačuje ještě jedna věc. Desktopové Comet Lake nyní přidaly do ceníku některé internetové obchody, a to dokonce u nás a na Slovensku (paradoxně ale tuto věc roztroubila zahraniční média a twitteroví uživatelé z Asie). Ceny, které můžete snímku vidět, přirozeně ale nemusejí být finální.

Intel Comet Lake v eshopu na Slovensku
Intel Comet Lake v eshopu na Slovensku

Tip: Procesory Intel Comet Lake pro desktop na fotkách. V Číně už jsou na prodej ES

Pokud se tedy toto potvrdí, bude už brzo možné stavět PC (chcete-li platformu Intel) na novém základě. Takže pokud něco takového plánujete, bude asi dobře teď chvíli posečkat a sledovat situaci. Kromě toho, že procesory Comet Lake by měly být výhodnější (HT je zapnuté i u Core i7, i5 a i3), je zde také to, že tato platforma se bude dát v budoucnu lépe upgradovat. Příští rok do ní přijdou i procesory Rocket Lake s už novou architekturou a nikoliv jádry Skylake z roku 2015.

Procesory Intel Comet Lake-S pro socket LGA 1200 (Fotogalerie)

 

Máme parametry pro procesory Intel Comet Lake bez GPU. Vydání možná už v březnu?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

34 KOMENTÁŘE

   • Se nedivím ve tvém věku, že trpíš ztrátou paměti. Mě žádný bordel u AMD neomezuje. Nějaké drobné problémy se softvérem přebije technologický a výkonnostní pokrok, který bychom s intelem měli tak za 20 let možná, kdyby do toho AMD nešláplo. Vždy mám radost, když někdo šlápne na kuří oko firmě co dělá z lidí dojné ovce. AMD thx.
    Daleko víc mě však vadí, že debílci udělali převrat a přišli jsme o vlastní vývojové týmy. Takhle musíme fandit cizincům, což je dost na hlavu.

    • ty jsi plácal hlouposti snad ještě před početím … na tyto bláboly je opravdu zbytečné reagovat … nejlegračnější na tom všem je, že děláš, jako bys tomu rozuměl 😀 … poslední vetu ignoruji, není z tvé hlavy …

     • Proč by neměla být poslední věta z mé hlavy? Ty jsi to viděl někde jinde? To je snad samozřejmé, že každý by měl fandit vlastním výrobkům a ne všechno předat západu a čekat jak si s tím poradí jako s předáním nového cukrovaru v Hrochově Týnci například.

     • Můžeš bejt rád, že chvilku vidíš jiný názor a ne jednostrannou masáž vlivných lidí co mají užitek z této prasárny na lidi. Kdekoliv někdo začne takto psát svůj názor, tak je zabanován, hlášen, vyšetřován, jestli není terorista atd. Spousta lidí nemůže v diskuzích psát, jelikož mají svůj názor. Na Aktuálně.cz je zabanováno tisíce lidí co napsali něco proti švajcenbejkovi, kraďouskovi apod.

      • ano, tam jsem zabanován taky, mohu potvrdit … a ano, přesně pro to, cos popsal … já bych jen nerad tahal politiku do diskuzí tady …

      • Já bych jí taky tady nerad probíral, ale vzhledem k tomu, že jsem všude zabanován to jinde nejde:).

     • @Aznoh
      Ono je ale fakt docela problem, kdyz se nejaka cast odvetvi/prumyslu zrusi, a je pak tezke do toho znovu nastoupit. Know-how se kterym to bylo spojeno a budovalo se roky je fuc. Nekdy uz pak neni ani mozne, ho zpatky nastradat.
      On se ten „outsourcing“ vymsti (a uz se to deje) i takovemu USA. Cinani, kteri byli pred 30+ lety skoro „tecnhologicky neviditelni“, jsou najednou v mnoha oblastech uz na spicce a dotahuji dal. Ono nebude dlouho trvat a dozenou US i vojensky.

      • O tom jsem vůbec nepsal, to je bez debat. Já měl na mysli jiné soudruhovy dnešní propagandistické výroky jako „že debílci udělali převrat“, „Zlatej totáč, kde byla na všem cena vytištěná a tito hajzlíci měli utrum.“, „Proto starší lidé volí komanče nebo strany co zvyšují sociální jistoty, jelikož už mají zkušenosti a vědí co je správné.“, „Prožil jsem si tu dobu, takže vím co je lepší systém. O tom není třeba polemizovat, že toto současné zřízení je vhodné jen pro zloděje a agresivní bezohledné jedince.“ apod.. 😀

     • Ja bych treba podle toho, jak moc ten update potrebuju klidne pockal jeste par mesicu, co predvede Zen3. Pokud se naplni celkem vysoka ocekavani, tak by to cekani mohlo za to stat a budou to podstatne zajimavejsi kousky, nez tahle uz po ctvrte nastavovana generace Skylake od Intelu.
      Jinak je to vcelku ale celkem jedno. Urcite to budou dobra CPU na hrani.

      • mám pořád 6700k, na to co hraji stačí, celkově ale už kulhá na všechno kolem … takže bych si pomohl i třeba se 6+6, pokud ale bude 8+8 za nějakých 8-9k …

      • Pokud vim, tak nejlevnejsi soucasne i7 9700f zacinalo cenove na 370 Euroech a pak klesla nekde k 330-340 Euro.
       Jestli ty ceny budou podobne…

      • A není pak lepší počkat na Zen 5? Ono to je takhle pořád dokola a dokola. navíc zůstatková hodnota Intelů je daleko vyšší. kdo dnes prodá třeba R5 2600 za polovinu úvodní ceny, když za to koupí nové a když téměř identický procesor koupít za 2400 korun. Ten kdo koupil 2,5 roku 1800X to CPU dneska prodá za kolik? 1500? 2000? Stálo 15. 2.5 roku starý intel prodá za 4-5

      • Nejak ti v tvem prispevku chybi rozdil v cekani mesicu vs let.
       Druha vec je, ze tohle je vybehova ‚architektura‘, ktera ma v sobe porad stejne potencialni HW chyby, ktere Intel uz resi skoro 2roky a neni jim konec.
       Ja nikde nepisu, ze nema kupovat. Ale v pripade, ze clovek nespecha muzou to by duvody proc.

      • Proč se nepodíváš na ebay za kolik se to cpu prodává než tady začneš plácat nesmysly?
       Jen jestli to udržení vyšší ceny u Intelu neznamená, že aktuální generace nemá o tolik vyšší výkon než ten 2,5 roku starý. 😀