Procesory Intel Comet Lake pro desktop na fotkách. V Číně už jsou na prodej ES čipy

Inženýrské vzorky Comet Lake už se v Číně dají koupit na Taobao, máme řadu fotek. Šestijádra a desetijádra se liší spodkem čipu i rozvaděčem tepla nahoře.

34

Procesory Comet Lake, což bude nová, 10. generace Intel Core pro desktopová PC, zřejmě vyjdou až někdy v druhé čtvrtině roku. I tak se ale postupně blíží a Intel zdá se začal šířeji distribuovat vzorky. Na web se totiž dostalo docela dost fotografií těchto procesorů, vzorky šesti a desetijádrových procesorů Core i5 a i9 se dokonce v Číně objevily na prodej. Můžeme se tedy podrobněji podívat na to, jak procesory platformy LGA 1200 vypadají.

 

Několik verzí procesorů Comet Lake nafoceno

Fotografie procesorů Comet Lake-S se objevily na hongkongském webu XFastest, který se dostal k destijádru s 65W TDP. Nejde ovšem asi přímo o procesor Core i9-10900, ale jen o vzorek. A to dost možná ne kvalifikační (který už je v praxi identický s reálným produktem), ale o ranější inženýrský vzorek neboli „ES“, jehož parametry se od těch finálních liší. Na krytu je totiž uvedená frekvence 2,5 GHz, zatímco Core i9-10900 by snad podle úniků mělo mít základní frekvenci 2,8 GHz.

Intel ES vzorek procesoru Comet Lake XFatest HK 04
Procesor Comet Lake s deseti jádry, ES vzorek (Zdroj: XFatest Hong Kong)
Intel ES vzorek procesoru Comet Lake XFatest HK 01
Procesor Comet Lake s deseti jádry, ES vzorek. Vpravo je vzorek Core i9-9900KS Coffee Lake Refresh (Zdroj: XFatest Hong Kong)

Na fotkách tedy ještě není finální procesor, ale provedení by už mělo odpovídat. Stejný zdroj ukázal i procesor v socketu, takže můžete vidět přímo i plechový kryt patice LGA 1200, do které se procesory budou instalovat. Socket je samozřejmě jiný, než ty pro dnešní CPU, ale montáž chladiče je beze změny, takže zde bude kompatibilita zachována a chlazení nebudete muset měnit (ani nebude třeba, aby výrobci uvedli pro tuto platformu nové modely). Deska, která je na fotografii, není jinak asi žádný model, který by se chystal na trh, ale čistě vývojová/testovací platforma.

Intel ES vzorek procesoru Comet Lake XFatest HK 03
Procesor Comet Lake s deseti jádry, ES vzorek (Zdroj: XFatest Hong Kong)

Tip: Máme kompletní specifikace procesorů Intel Comet Lake. Frekvence až 5,3 GHz!

V Číně už jsou ES nabízené na prodej

Poté se další fotografie objevily na čínském prodejním portálu Taobao, kde už kdosi nabízí vzorky Comet Lake-S na prodej. Dotyčná osoba zde publikovala fotografie celých plat procesorů i snímky CPU-Z, podle nichž jde o ES vzorky, nikoliv o ty kvalifikační. Jde zřejmě o šestijádra s 65W TDP (zamčená) a 125W TDP (to jsou odemčené verze pro řadu K), a pak také 65W a 125W desetijádra. Vše má aktivní HT, jak už nějakou dobu víme, nicméně takty těchto čipů nejsou finální.

Dva druhy rozvaděče tepla

Na těchto fotkách toho kromě podoby pouzdra a spodní strany až tak moc nevykoukáme, ale je zde například jedna drobnost. Vypadá to, že desetijádrová verze procesorů mají trošku jiný rozvaděč tepla, viz fotky níže. Jeden z jeho rohů je v místě přilepení rantlíku na substrát šikmo seříznutý. Tato asymetrie se nachází ve stejném rohu, kde je na substrátu pro orientaci sloužící zlatý trojúhelníček. Rozvaděč tepla (či chcete-li kryt) se liší i tím, že má protáhlejší „chlopně“ (či, ploutvičky, křidélka či jak to nazvat) po stranách. Na rozvaděči šestijádrových procesorů jsou tyto postranní útvary kratší. Současně ale u šestijader na horní a dolní straně zvýšená část rozvaděče vyjíždí dál až po kraj, kdežto desetijádrová verze zde má nepřerušený rantlík. Šestijádrový a desetijádrový křemík se tedy bude lišit v použitém IHS. Zda to bude souviset s pájením uvnitř, zatím nevíme.

Intel ES vzorek procesoru Comet Lake Taobao 01
Vzorky procesorů Comet Lake. Zleva doprava: nahoře 65W šestijádro, 65W desetijádro, dole 125W desetijádro, 125W šestijádro (Zdroj: Taobao)

Různé spodky

Další odlišnost zřejmě bude na substrátu zespodu. Šestijádrový křemík je od desetijádrového zřejmě zase poznatelný podle součástek na spodní straně substrátu (viditelných v prostředku mezi kontakty, když procesor otočíte plechem dolů). U šestijádra tvoří SMD součástky strukturu podobnou písmenu U, viz nahoře vlevo na následující fotce (spodek této verze procesoru už na fotce unikl v prosinci). Naproti tomu desetijádro má odlišný „obraz“, součástky jsou rozdělené na dvě části nad sebou s mezerou mezi nimi, viz vpravo dole na následující fotce. Toto by mohlo sloužit k odlišení desetijádrové a šestijádrové verze procesoru (což jsou podle některých starších zpráv možná jediné dvě varianty, které vůbec bude Intel vyrábět). Pokud by tedy například některá odemčená šestijádra měla uvnitř deaktivovaný desetijádrový křemík, tak by se to podle tohoto mělo dát poznat.

Intel ES vzorek procesoru Comet Lake Taobao 02
Vzorky procesorů Comet Lake. Zleva doprava: nahoře 65W šestijádro, 65W desetijádro, dole 125W šestijádro, 125W desetijádro (Zdroj: Taobao)

To, že jsou součástky na spodní straně ve dvou sekcích, které jsou částečně i symetrické, trošku svádí k úvahám, jestli uvnitř třeba nejsou dva křemíky, tedy že by desetijádro bylo postaveno z čipletů. Toto ale je jenom málo pravděpodobné, Comet Lake používá podle všeho vesměs stejné stavební bloky a IP jako Coffee Lake. Teoreticky by mohla být na samostatný čiplet vyčleněná třeba integrovaná grafika (aby se mohlo ušetřit na procesorech řady F bez GPU). Jenže pak by mohla mít problémy s propustností/latencí pamětí a vícečipové povedení také zvyšuje náklady na výrobu. Pokud by Intel chtěl optimalizovat náklady, udělal by asi lépe, pokud by čipy vyráběl ve více variantách než jen se šesti a deseti jádry (například čtyřjádra pro lowend). Toto rozdělení součástek do dvou polí má tedy spíš nějaké jiné nesouvisející příčiny.

Zdroje: XFastest Hong Kong, Taobao, VideoCardz

Vzorky procesorů Comet Lake prodávané na Taobao. Mělo by jít o zamčené 65W desetijádro

Procesory Intel Comet Lake-S pro socket LGA 1200 (Fotogalerie)

Procesory Intel Comet Lake pro desktop na fotkách. V Číně už jsou na prodej ES čipy
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

34 KOMENTÁŘE

  • Mýlíte se. Tohle nebudou fanoušci, kdo to bude kupovat. Budou to běžní lidé a běžné firmy, kteří to budou kupovat ve velkém. Stejně, jako se prodávají rohlíky v krámě a kupující neřeší, že existuje i jiné pečivo, které je v mnoha ohledech lepší.
   Bude to jen další z mnoha produktů, na kterém Intel vydělá miliardy. A když na něčem firma vydělává, není to zbytečný produkt. A nic na tom nemění názor jednotlivce, že to pro něj zbytečný produkt je. Zbytečný produkt je to pro ty, co ho nekoupí. Což jste vy i já a spolu s námi miliardy dalších. Ale na nás opravdu nezáleží. Úspěšnost zajistí ten malý zbytek.

    • To si pletete s 10nm. Tam se Mooruv zákon změnil z: “ každé 2 roky“ na „za 2 roky uvedeme“
     Tento produkt má mít 14nm.
     CPU jsou trochu zbytečná. Zajímavější jsou nové desky. Je to takový postupný přechod na nový socket.
     Takže starý křemík v nové patici.

    • Nejprodávanější kategorie Intel procesorů na retailovém trhu jsou i7 a i9 a drží si téměř stejný podíl jako vyšší Ryzeny od AMD. Lidi stále oceňují vyšší výkon Intelu pro specifické operace, například hraní her. Když dá člověk do sestavy včetně periferií 2,5 tisíce dolarů a procesor ho stojí o 100-150 dolarů navíc, tak to není problém, zvlášť pokud člověk žije třeba v US ve větším městě kde jen jeho životní měsíční náklady vychází na 4 tisíce a to musí ještě docela šetřit.

    • To, že si ho koupí miliony lidí ale VŮBEC neznamená, že to není zbytečný produkt. Ne pro Intel, který na tom určitě vydělá, ale pro koncové uživatele to jako zbytečný produkt vidím a stavět na něm určitě nebudu.
     Zase na druhou stranu chápu, že Intel něco vydat musí, i kdyby to mělo být jen o 1% lepší než předchozí typ
     Maximálně ten 10 jádrový může mít význam, ale i tak, kdo chtěl víc jader, tak má už několik let na výběr jinde, takže tady to bude zase jen o tom „protože je to Intel“.
     A to, že to pojede v Super PI na 5,3GHz (a to možná jen chvíli, než se roztopí), tak to taky není zrovna výhra, protože tak vysoký frekvence to dlouhodobě neudrží.
     A co píše Komplik: „Lidi stále oceňují vyšší výkon Intelu pro specifické operace, například hraní her“, to už jsem se opravdu zasmál, protože oceňovat něco, znamená vidět rozdíl, tady mězi AMD a Intel ve hrách rozdíl neuvidí, takže je to spíš o pocitech, které se skutečností nemají nic společného.

     • Ale vždyť třeba i5 comet bude pořád lepší než i5 coffee, to samé i3 a i7, ta řada zkrátka bude pro kupujícího zlepšení proti tom, co měl Intel doteď. Vždyť ani neznáme cenu, tak nemůžeme říkat, že to nebude konkurenceschopné.

      AnandTech na to má takové rčení, které to myslím shrnuje: „nejsou špatné produkty, jenom produkty s moc vysoko nastavenou cenou“. Samozřejmě jsou výjimky, kdy by se to nemělo brát doslova – když něco způsobuje rakovinu, tak by to nízká cena omlouvat neměla 🙂 Ale to tenhle případ nebude.

      • No jo, ale to je snad očekávané – standardní vývoj, není to nic zlváštního, co by mělo Comet dělat zvláštním.
       Navíc Intel nebude vyrábět stará „jezera“ a Comet je prostě nahradí. Prostě každý očekává, že takový gigant příjde s něčím větším a pak je zklamám, jako já a prakticky celé moje okolí. Poslední AMD jsem měl Durona a pak jen Intel, ale teď jedině Ryzen, prostě nevidím důvod Intel kupovat a vůbec ho nabízet. A to nějak extra neřeším děravost platformy.

 1. Nesouhlasím s větou:
  „chlazení nebudete muset měnit (ani nebude třeba, aby výrobci uvedli pro tuto platformu nové modely)“

  TDP se má zvednout. Takže stávající chladiče nemusí stačit.

  • a jaké by podle tebe měli stačit? 😀 Že se „něco“ má zvedat neznamená, že se musí chladič měnit … kdo si dnes pořizuje chladič na „hraně“ TDP? A s tím starým křemíkem … kdyby to byl Ryzen 3600, ječeli byste tady nad „super kaufem“, když Intel přidá dvojnásobek vláken, je to podle vás staré a zbytečné … blá bláblá, kecy a zace kecy … jako kdyby tebe někdo nutil k upgradu …

   • jezkovy oci ty dnes jedes gogo … kdyz amd pridalo vlakna tak se jasalo, protoze za tu cenu tu nic takovyho nebylo … intel ale neni ted ve stejne pozici … za tu cenu tu uz vlakna jsou a navic procesory nesezerou stedrovecerni menu ani nasi penezenku … takze bla bla kecy si nam tu ukazal akorat ty 🙂

    • Tak ale bude to lepší než současná nabídka, takže to je třeba ocenit. Uvidíme, jaká bude spotřeba, snad se bude výrazně zvedat jenom u toho 10c/20t a zbytek bude víc v pohodě. A jako bonus ta platforma půjde příšít rok upgradovat na něco, co už nebude skylake (i když je možné, že to půjde jenom u Z490 a H470 desek).

    • ach jo 😀 řeknu to jinak … 70% Inteláků do AMD nepůjde ani kdyby měli na trhu nevím co, takže čekají … to, že něco na trhu dávno je (z pohledu AMD fans) neznamená, že hafo lidí nečeká na víc vláken … pokud to Intel nezabije cenou …

     • sranda, Intelaci cekaji 😀 no at si cekaji, ale jit do 10 jadra na 14nm hyper plus se stejnou zastaralou architekturou proste nema smysl, pokud Intel vyda Rocket Lake nebo jak se maji jmenovat ty Ice Lake na 14nm tak beru, je to neco noveho, lepsiho, vykonejsiho … ale prijde mi to stejne stupidni jako kupovat Bulldozer jen proto, ze to je AMD v dobe Sandy Bridge … to melo smysl taky jen pro par specifickych pripadu kdy za ty penize odvadel perfektni praci, ale ve vetsine ostatnich to smysl nemelo a fanousci to kupovali … ty si napriklad prebornik v tom kupovat horsi Intel, ale ja verim, ze 70% Intelaku neni tak zabrzdenych, verim, ze ty procenta budou naopak … tento CPU je proste buldozer v modrym, stejne tak jako 9900KS a podobne

      • proč píšeš o desetijádru? Nechápu …
       na ten Buldozer ve tvé hlavě pomůžou už jen tabletky … nic ve zlém, ale ty tvoje výplody se pomalu nedají ani číst … tohle je ztráta času … a že jsem přeborník v kupování čeho? 😀 Když jsem kupoval Intel, nebylo na trhu nic lepšího na hraní …

  • 125W TDP nic neznamená. Hodně lidí používá předimenzované chladiče, třeba na 9900k naprosto v pohodě stačí něco jako Mugen 5. Když se na to dá Ninja nebo nějaká ta Noctua, tak to uchladí, o vodníkách ani nemluvě, i malý vodník má šanci uchladit 300-400W

    • Malý rádiátor umí uchladit dost,. Ano nebudu mít 50-60 stupňů, budu mít 85-90 ale to ničemu nevadí, když je maximum 100.

     Ano dobrá věž uchladí v podstatě cokoli, s tím souhlasím, při upgrade grafiky jsem rušil vodníka. Na CPUčko jsem nandal Ninju a v typické zátěži se pohybuji v rozsahu teplot mezu 40-60 stupni na jádrech. a všechny fany jednou 500 otáček. V idle by to mohlo být výrazně méně, ale nechávám to konstantně, při roztáčení tomu většinou regulátor přidá a bohužel vzduch řízený teplotou komponenty reaguje neadekvátně na krátkou zátěž (deska mi dovolí nastavit jen 1s prodlevu). Vodu člověk řídí dle teploty kapality a tam je třeba mít load i několik minut aniž by bylo třeba měnit otáčky.

     Taky se mi to hůře řídí kvůli grafice. Když při hraní nepřesahuju 60 stupňů na CPU, mohl bych klidně ubrat ale když se k CPU přidá grafika, která generuje o dost víc tepla, tak to chce větrat, deska neumožní řídit systémové fany podle teploty grafiky.

   • 125W nic neznamena, protoze to taky v zatezi 125W neni. Tak mozna u Tebe, kdyz budes hrat letadylka. Kdyz si na tom nekdo rozjede encoding, tak mu to sbali pravdepodobne 200W a to vynechavam extremy.
    A ne..maly CPU vodnik opravdu nechladi bezne 300-400W..

   • Mugen 5 je parada 🙂 uz jsem ho pouzil 3x … 2x APU a 1x 1700X … ta mrska by uchladila i 3950X 😀 kdo ma rad ticho a nechce dvojnasobnej chladic tak je ideal, jen bych uvital tak 200kc dolu, zvlast v kombinaci s APU uz dela docela cachry v rozpoctu … nicmene ten pohled pak, kdyz se pocitac zapne a neni to slyset je k nezaplaceni 🙂 zvlast u lidi co mali predtim nejakej oem bastl ala „znackovy pocitac“ a maji zafixovany, ze ten zvuk fenu prece znamena, ze pocitac pracuje a nechapou, ze muzou hrat i bez sluchatek … ted jsem delal mini ITX prave z 1700X (ja upgradoval dal) a Mugenu a XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition prepnutou na tezici rezim (GPU-,MEM+) a o tom pocitaci se nevi i kdyz je na stole …

    • Na APU by měla stačit bohatě Fera 2/3 (mám…), když je řeče o tom rozpočtu. Pravda, při nějakém brutál přetaktování možná ne(?), ale přijde mi, že na stock taktech ten chladič má velké rezervy.

     • staci bohate kdyz neni rozpocet, ale kdyz je, tak ten Mugen tech 60-90W APU dava na minimalni otacky, s tichym zdrojem navic pokud vypina vetrak to je proste parada, treba 1700x co ma 95W, ten pocitac muze prevadet video v noci metr od postele a clovek pozna ze bezi jen podle diody (odhlucnena skrin), je to sranda, muj NAS je podstatne hlucnejsi, defakto i moje pumpa je hlucnejsi 🙂 … ja od prichodu Ryzenu to co jsem usetril za CPU/GPU vrazil bud do kvalitnejsiho zdroje, chlazeni a bedny a zatim si to nemuzu vynachvalit 🙂 jo, jako mlade jsem taky jel statistiku vykon/cena, vzal prvni oem zdroj a bezovou pixlu o kterou si pak rozparal ruce, ale pak se neco zmenilo a najednou pokud mam vybrat treba mezi 3600 a 3600X s box, radeji vezmu 3600, prihodim 500 a Mugen 😀 vekem se priority meni a prisel jsem na to, ze je lepsi kvalitni a hlavne tichy pocitac klidne o 10% pomalejsi nez dalsi vysavac v baraku … grafiky uz taky rovnou prepinam na tichej bios 🙂

      • No však ta Fera taky je schopná chladit s dost nízkýma otáčkama. Kdyby o hlučnost nešlo, tak na to stačí asi i ten box. Samozřejmě že Fera3 bude asi potřebovat vytočit výš než ten Mugen, když bude u těch APU zatížené CPU i GPU, ale maximum má celkem nízko (1400 rpm) a přitom by snad měla utáhnout až 140-150W CPU, takže 88W max spotřeba u stock APU Ryzena by neměla být problém s o dost nižšími.

       Tím chci říct, že není jenom alternativa ten Mugen 5 nebo něco podobného a proti tomu box, ale existuje i něco mezi tím, co nestojí moc a tichost je taky nadprůměrná. Ale jinak je my Scythe taky sympatické.

       Edit: koukám, že kecám, Fera3 má trošku jiný ventilátor a jde až na 1600 RPM (doufejme, že při 1400 by měla stejný výkon jako Fera2 při těch svých max. 1400).

      • jo, ja s tou Ferou ciste pro APU souhlasim … ted je to detskej pocitac s 2200G a zatim na Roblox staci, nicmene casem tam prijde klasicky CPU a dedikovana grafika, uvidim jaky budou za rok, dva vyprodeje, zatim uvazuju o 2700X coz uz je 105W a Fera by byla hlucna nebo jestli udela 3700X stejnej cenovej sesup po Ryzenu 3 a 4, tak ten, s tim by Fera problem nemela, ale nechci proste resit znova chladic az prijde upgrade

  • Tak to samozřejmě, chladiče mají různé schopnosti, ale nebudou se muset měnit/upravovat prostě kvůli systému uchycení.
   Tohle se zvyšujícími se spotřebami beztak platilo, 9900K žralo v boostu víc jak 8700K, 7700K iirc žralo víc jak 6700K…
   A koneckonců toto můžou ovlivnit i jiné věci, jako třeba změna z pájení na pájku u Ivy Bridge nebo zmenšení čipu u Ryzenu 3000 – chladiče jsou kompatibilní, ale procesor se stal těžším k uchlazení. Pořád se to třeba dá částečně vyřešit zvýšením otáček ventilátoru…

   • Jestli něco nemám rád, tak to je chlazení bez rezervy. Jasně že teď mají chladiče rezervu, takže budou stačit.
    Ale jen za ideálních podmínek.
    Ale ideální podmínky v praxi neexistují.
    Stačí trochu prachu na lamelách/filtrech nebo v létě teploty >30°C v místnosti a hned se zvednou otáčky, což má za následek nasávání dalšího prachu.
    Chlazení musí mít rezervu alespoň 50% ideálně dvojnásobek spotřeby CPU. Jinak furt jen čistíte PC od prachu. Například notebooky Dell. Hrůza děs co se týče chlazení.

    • nemontuj do toho notebooky … píšeš o různých věcech … pokud je chladič stavěn na 200-250watt +, ani to desetijádro nepojede na takových wattech, snad jen ve výjimečných případech, stress testech a podobně, běžná spotřeba třeba i při hraní nejde přes 100 watt a kdo chce nonstop renderovat, pořídí si vodníka na míru, ne ty „aio“ srákoty

     • Vodnik neni tak jednoduchy. Vzduchovy chladic se jednou upevni, otestuje a muze tam viset 10 let, pokud se nezaprasi. Vodnik narozdil od toho vyzaduje obcasnou udrzbu, minimlane potrebu zkontrolovat, jestli nekde „nekape“.
      Kdo chce mit „klid“ chladi vzduchem. Kdo chce renderovat/encodovat/delat narocny MT momentalne je lepsi kupovat AMD, protoze je na chlazeni pdstatne mene narocne a v pomeruu vykon/watt i celkovem vykonu, je podstatne lepsi.