Hlavní navigace

Moskevská radnice pořídila produkty Microsoftu, ruští vývojáři se proti tomu bouří

17. 1. 2022

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Moskevská radnice nakoupila software Microsoftu za 25,8 milionu rublů (asi 7,8 milionů korun) pro 24 svých škol a univerzit. Domácí vývojáři to považují za hrubé porušení vládního programu přechodu na ruský software.

Podle ruského Centra pro nahrazování dovozu ICT (odkaz na přeloženou verzi webu) jde o „jasné porušení všech vládních nařízení a prezidentských směrnic o přechodu na domácí řešení“. Rusko od roku 2016 vede tzv. Registr domácího softwaru a od té doby platí v zemi zákaz zahraničního softwaru pro potřeby institucí. Registr obsahuje asi 12 tisíc lokálních softwarových produktů a prohlédnout si jej můžete zde. Úplně prvním domácím softwarem v databázi byl systém pro správu databází s názvem Red Database.

Co je Registr domácího softwaru píše například Tomáš Hart, ekonomický diplomat z velvyslanectví ČR v Moskvě:

Aby si majitel ruského programu mohl nárokovat zařazení do registru, musí splnit řadu podmínek. Majetková práva i práva duševního vlastnictví musí být pod kontrolou ruské právnické nebo fyzické osoby, program musí být už teď dostupný na území celé Ruské federace, nesmí být z jakéhokoliv důvodu blokován cizím státem a majitelé práv na něj musí mít za poslední tři roky čistý trestní rejstřík.

Program musí být za poslední kalendářní rok v Rusku stažen a nainstalován minimálně 500 tisíckrát a žadatel musí podat důkaz, že se tak skutečně stalo. Ovládání programu musí probíhat v ruštině a technickou podporu musí zajišťovat ruský právnický subjekt. Vládě musí být dán k dispozici zdrojový kód k programu a musí být informována o všech změnách, které proběhnou během doby, kdy bude program figurovat ve státním registru a čerpat výhody z jeho šíření díky povinné instalaci na počítačích, telefonech a televizích.

Domácí vývojáři považují krok radnice za hrubé porušení vládního programu přechodu na ruský software a hodlají se odvolat k ministerstvu digitalizace a Federálnímu antimonopolnímu úřadu. Radnice ale trvá na tom, že software Microsoftu je přípustný pro posílení technologických schopností škol a univerzit.

Tip: Rusko pokročilo ve vlastních procesorech. Baikal-S je 48jádro, příští generace 6nm 128jádro

Pořídila jej prostřednictvím dodavatele IT Softline Trade JSC (ruská firma, která teprve nedávno přesunula své sídlo do Londýna), který pro školy zajišťuje též přístup k Microsoft Office 365 a cloudu Microsoft Azure. V odůvodnění nemožnosti nákupu domácího softwaru má v zadávací dokumentaci být uvedeno, že ruský software neobsahuje programy stejné třídy, které by odpovídaly potřebám škol.

Tip: V Rusku budou mít vlastní AM4 základní desky pro Ryzen. Ale podle fotky jsou to ASRocky

Radnice sdělila listu Kommersant, že softwarové produkty byly zakoupeny v omezeném množství, aby poskytly rozšířené možnosti vzdělávacím organizacím. Ruští dodavatelé nabízejí jako vlastní řešení například balíček My Office, místo Azure pak Yandex.Cloud. Podle nich mají podobné vlastnosti, jako software Microsoftu.

Ruský My Office Ruský My Office

zdroj: Kommersant (RU) via Twitter