Hlavní navigace

Změny v Mozille. 70 lidí přijde o práci, Thunderbird se stěhuje

31. 1. 2020

Sdílet

Mozilla se mění a ví, že musí pokračovat. Chystá nové produkty, kvůli finančním limitům ale propustí několik desítek lidí. Současně se našel nový domov pro Thunderbird, což je jeho fanoušky a fanynky spíše dobrá zpráva.

Neziskové organizaci Mozilla se v roce 2019 nepodařilo naplnit očekávání ohledně příjmů. Výsledkem je propouštění. O práci přijde 70 lidí. Oznámila to Mitchell Baker, předsedkyně Mozilly, a to v interním dopise. Jeho kompletní znění zveřejnil magazín TechCrunch. Konečný počet propuštěných může být ještě vyšší, protože prý stále probíhají jednání s Velkou Británií a Francií. Organizace hodlá propuštěným lidem odchod maximálně ulehčit. Dle vlastních slov jim nabídne štědré odstupné a další podporu. Oznámení přichází v rámci plánování rozpočtu pro rok 2020 až teď, protože dle Baker nebyly dříve prozkoumány všechny možnosti. Z vyjádření nicméně jednoznačně vyplývá, že důvodem k propuštění jsou primárně finance. Mozilla v letech 2019 a 2020 očekávala příjmy z předplatných nových produktů, ale také z jiných zdrojů mimo oblast vyhledávačů. Podcenila však časovou náročnost vývoje a nakonec musela snížit očekávání pro tento rok. Mozilla nechce utratit více, než jaké vykáže příjmy. S rostoucími náklady jí tak nezbylo než zasáhnout do pracovní síly.

Mozilla na cestě za diverzifikací portfolia

Loni se začalo mluvit o značce Firefoxu Premium. Mozilla nechce zpoplatnit stávající bezplatné produkty, hodlá nám ale nabídnout další prémiové služby, aby diverzifikovala své příjmy. Delší dobu nabízí předplatné osobního archivu článků Pocket, měsíce pak chystá VPN. V prosinci spustila betaverzi, testování však nepřekročilo hranice USA. (Více na fpn.firefox.com.) Mozilla Corporation celkem zaměstnává kolem tisíce lidí. V minulosti experimentovala se zobrazováním reklam ve Firefoxu. Pro tento rok alokuje 43 milionů dolarů na tvorbu nových produktů.

V lednu Mozilla Foundation oznámila, že hledá nové členky nebo členy do své rady. Reaguje tak na rostoucí ambice v otázce naplnění mise, kterou je ochrana internetu jako globálního veřejného zdroje, který je otevřený a přístupný všem.

Ve veřejném příspěvku ze dne 15. ledna pak Mitchell Baker píše, že Mozilla musí jednak pokračovat v dobré práci, kterou vykonává, jednak musí inovovat v oblastech, které se pravděpodobně nejvíce projeví na stavu internetu. Reflektuje, že právě to je důvod velké investice do inovací, byť kvůli tomu Mozilla musí propustit několik desítek lidí.

Oznámení pokračovala 24. ledna. Dave Camp představil změny ve vývojovém týmu Firefoxu. Např. Selena Deckelmann povýšila na viceprezidentku Firefoxu pro tradiční počítače. Dříve její tým doručil úspěšné novinky jako Firefox Monitor, ochranu proti sledování na webu nebo ryze technologické změny, díky kterým se prohlížeč v otázce výkonu vrátil do první ligy. Teď bude mít Deckelmann na starost růst prohlížeče a obchod s vyhledávači. O dalších personálních změnách se v případě zájmu dočtete na blogu Mozilly.

Stěhování a růst Thunderbirdu

S novinkami kolem Mozilly jsme ještě neskončili. Poštovní klient Thunderbird v poslední dekádě působil jako nechtěné dítě. Není to produkt, který by masově oslovoval nové uživatele a uživatelky, současně si ale drží věrnou uživatelskou základnu. Pro rok 2019 Mozilla přislíbila aktivní zlepšování aplikace díky rozšíření vývojového týmu.

DTZ24

Používáte Thunderbird?

Dne 28. ledna 2020 pak Mozilla oznámila, že se Thunderbird přestěhuje do nového domova. Přechází pod MZLA Technologies, novou dceřinku Mozilla Foundation. Migrace se prý připravovala delší dobu s rostoucím vývojovým týmem i finančními příspěvky. Pod novým subjektem prý Thunderbird získá větší flexibilitu. Nic se nemění na to, že bude nadále zdarma a open source. Nemění se ani plán vydávání nových verzí.

Tým kolem pošťáka však bude moct experimentovat s novými produkty a službami, což dříve možné nebylo. Žádné konkrétní plány však vyloženy nebyly.

Byl pro vás článek přínosný?