Hlavní navigace

Není dost audio čipů a síťovek, Realtek nemá kapacity. Může to zastavit výrobu PC a notebooků

14. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Realtek
Bez čipů Realtek se počítače a notebooky téměř neobejdou. Teď jich ale není na trhu dost, což by mohlo výrobu PC úplně ochromit.

Asi netřeba sdělovat, že zavládla krize dostupnosti hardwaru – jsou vyprodané procesory Ryzen 5000 i další, výrobcům chybí součástky, aby toho nebylo málo, přidaly se výpadky továren v tento nejhorší možný čas (prý kvůli tomu možná nebudou SSD Samsung). Ze všeho nejvíc pak chybí grafické karty, v nichž nastala opět kalamita kvůli těžařům kryptoměn, u nichž zase vznikla spekulativní bublina.

Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř, praví klasik, a tak se zdá, že máme na krku další problém. Nastává nedostatek čipů firmy Realtek, na kterých závisí drtivá většina notebooků i základních desek pro stolní PC.

Většina síťovek, skoro všechny zvukovky v PC

Realtek je Tchajwanská firma, která vyrábí řadu různých čipů, mezi nimiž na nás mají největší dosah dvě linie: první jsou síťovky Ethernet, které jsou na většině základních desek, vyjma nějaké modely s čipy Rivet Networks Killer a početnější menšiny se síťovkami Intel.

Gigabitový adaptér série Realtek RTL8111 Gigabitový adaptér série Realtek RTL8111 (Zdroj: ExtraHardware.cz)

Druhá pak jsou integrované zvukovky, kde je to horší. Realtek má teď prakticky monopol na audio čip v desktopových PC a noteboocích, dříve aktivní VIA, Analog Devices a C-Media už se na deskách neobjevují (v noteboocích býval ještě Connexant,). Toto znamená, že každé PC dnes potřebuje dva, v některých případech jen jeden čip od Realteku. Například v noteboocích prý Realtek pokrývá 70 % spotřeby audio a Ethernetových čipů. Někdy ovšem zajišťuje i další hardware, třeba Wi-Fi nebo Bluetooth.

A bohužel teď přichází zprávy, že Reaktek nestíhá uspokojovat poptávku po těchto součástkách – sice je nepotřebují těžaři, ale poptávka po PC stoupá a zejména se asi zhoršuje dostupnost výrobních služeb – samotných továren vyrábějících čipy, ale i následného zpracování (pouzdření, testování) a zřejmě i používaných surovin. Protože se o jejich omezené kapacity teď všichni bijí, není jich dostatek na uspokojení poptávky.

Logo firmy Realtek (Zdroj: Realtek)

Podle tchajwanského webu DigiTimes nestíhá Realtek vyrábět a není schopen uspokojit poptávku několika klientů, což mohou být výrobci desek, nebo notebooků a celých PC. To, že výroba nestíhá, se zatím projevuje prodloužením dodacích lhůt (vytváří se tedy určitý dluh do budoucna), které se natahují s tím, jak aktuální objednávky musí saturovat šarže, které budou vyrobené dál a dál v budoucnosti. Nyní se údajně čekací doba na čipy Realteku prodloužila na 32 týdnů, tedy dejme tomu sedm a půl měsíce.

Kvůli čipům Realtek se může zastavit výroba notebooků, PC nebo desek

Výrobci počítačů patrně mají nějaké zásoby, ale až je vyčerpají, může kvůli odkladu dodávek nových síťovek a zvukovek dojít k tomu, že nebudou moci dál vyrábět a produkce části počítačů a desek tak třeba může být zastavena. Pravděpodobně by se pak se zastavila například výroba nejlevnějších noteboků, chromebooků a desktopových desek či mini PC, aby měli výrobci potřebné čipy pro dražší a výnosnější produkty.

Integrované audio Realtek ALC889 (Zdroj: Hardware Canucks)

Výrobci mohou také reagovat tím, že se pokusí chybějící čipy nahradit, takže například upřednostní výrobu desek, kde není Ethernet od Realteku, ale třeba od Intelu. Zejména ten by asi mohl pomoci u Ethernetových adaptérů, otázka ale je, zda by najednou dokázal začít dodávat masivně zvýšené objemy svých síťovek. A problém s nedostatkem zvukovek nevyřeší. Další problém je, že někdy nebude možné jednoduše nahradit ve výrobě desku s Realtekem jiným existujícím produktem s čipem odjinud, ale bude nutné nejdřív takovou alternativu navrhnout a provést všemi koly vývoje, což stojí peníze a hlavně hodně času.

Jakou máte v počítači nebo notebooku síťovou kartu (Ethernet)?

Problém v celém průmyslu, na dlouhou dobu

To skutečně špatné na tom je, že již nejde o izolované problémy jedné firmy, ale systémovou krizi, kdy celková výrobní základna Foundry továren na čipy patrně nemá dost kapacity pro všechny. Pokud by Realtek dokázal vyjednat zvýšení výroby, zase to ubere z kapacity někomu jinému, takže se může stát, že by nakonec výrobcům těch samých počítačů zase chyběly nějaké jiné součástky (třeba pro napájení).

Vzhledem k tomu, jak mnoho různých produktů je nedostatkových, bude patrně trvat mnoho měsíců – ne-li roky – než se všechny takto vzniklé deficity podaří dohnat, zase vytvořit skladové zásoby různých komponent a dostat tak počítačový průmysl do normálního stavu.

MM_AI

Respektive, nejen počítačový. Na těchto stejných zdrojích dnes závisí spotřební elektronika, ale třeba i automobily, jejichž výrobci také možná budou muset zastavovat výrobu, protože jim budou chybět součástky (nedávno to zdá se již postihlo Teslu). A toto se postupně může objevovat v řadě dalších oblastech zboží, než celá ekonomika zareaguje navýšením výrobních kapacit a věci se ustálí.

Zdroje: Tom's Hardware, DigiTimes

Byl pro vás článek přínosný?