Hlavní navigace

Nekonzistentní Windows 10: schizofrenní kontextové nabídky a zmatené popisky

4. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Několik týdnů používání skoro hotové a po 29. červenci oficiálně hotové verze Windows 10 ukázalo, že Microsoft zase jednou uspíšil vydání, takže se v Desítkách ve zvýšené míře potkáváme s nestabilitou a především s nedodělaným prostředím. Směr byl nastolen, zato práce nebyly dotaženy do konce, vývojový tým to prostě nemohl stihnout.

Jak jsem nastínil v recenzi, uspěchanost vydání je zvlášť vidět na kontextových nabídkách. Za prvé chtěl Microsoft sjednotit prostředí, místo toho ale systém prostupují tři podoby kontextový nabídek. To se tedy nepovedlo. Za druhé, speciálně co se připínání zástupců týče, narazíte na nekonsistentní označování nové nabídky Start.

 

KL hlasovani

Ve Windows 7 se spouštěči aplikací říkalo nabídka Start, v Osmičkách pak Úvodní obrazovka. V Desítkách jsme se vrátili zpět k nabídce Start. Vzhledem k nedostatku času na vývoj ale na některých místech zůstaly staré popisky, podobně jako někde zůstala podoba kontextových nabídek z Windows 8.

  1. Když chcete program ke Startu připnout z plochy, nachází se v kontextové nabídce nesprávný popisek Připnout na Úvodní obrazovku.
  2. Když máte program připnutý, ale chcete ho prostřednictvím ikony na ploše opětovně odepnout, což se může stát, protože jste v nabídce klepli na nesprávnou položku, a tak chcete akci napravit návštěvou stejné nabídky, nachází se v ní však kupodivu Odepnout z nabídky Start. Je to správná varianta.
  3. Pakliže chcete zástupce odepnout přímo ze Startu, najdete v kontextové nabídce Odepnout od Startu. Microsoft použil znovu jiný popisek. Na tomto místě dále vidíte novou podobu nabídky, která by teď už teoreticky měla být všude.
  4. Pakliže odepínáte zástupce prostřednictvím vyhledávání ve Startu, za prvé na vás vykoukne bílá a dotyku uzpůsobená nabídka z Windows 8. Za další v ní stojí Odepnout ze Startu. Tak budeme tedy zástupce odepínat od Startu, anebo ze Startu? To už je vina lokalizace.
  5. Pokud psaním program v nabídce Start vyhledáte a chcete ho připnout, uvidíte v kontextové nabídce pro změnu Připnout na Start.

I proto tvrdím, že systém aktuálně opravdu je nedodělaný a méně znalý uživatel může být rozličnou terminologií zmaten. Celkem tři podoby kontextových nabídek sice v praxi na překážku nejsou, ale Desítky činí vzhledově nekonzistentním a celá návštěva připomíná rozličný pohádkový svět za zrcadlem. Na detailech přitom záleží. Kdepak, čas na Windows 10 ještě nenastal.

Byl pro vás článek přínosný?