Hlavní navigace

Nintendo odhalilo schopnosti konzole Switch. A také kdy a za kolik bude

13. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Není tajemství, že v současné generaci konzolí nesklidilo Nintendo se svým Wii U moc velký úspěch. Už za pár měsíců ale může být vše zapomenuto, Nintento totiž chystá k uvedení nové zařízení s názvem Switch. To bude stavět na propojení mobilního i domácího hraní a nabídne tak něco, co konkurenti nemají. Dnes Nintendo na konferenci v Tokiu uvolilo o zařízení Switch odhalit bližší podrobnosti, které si na podzim povětšinou nechalo pro sebe A s nimi i den, kdy se začne prodávat.

Switch je už vzdálen necelé dva měsíce. Nintendo ho uvede 3. března a odhalilo již i cenu, která má oficiálně dělat 300 dolarů. V přepočtu dle momentálního kurzu a sazby DPH této částce odpovídá 9200 Kč; regionální ceny by údajně měly být všude podobné. V balení byste měli dostat konzoli, její dokovací základnu a dvojici základních ovladačů „Joy-Con“, které se nasazují na strany těla konzole. Hry mají údajně stát 60 dolarů jako tituly pro Wii U, nově ale nebudou mít regionální blokování.

Nintendo Switch

Specifikace dál tajné, výbava odhalena

Nintendo věrno své tradici nesdělilo takty či podobné parametry samotného procesoru a GPU (víme stále jen to, že jde o čip Nvidie – neoficiálně prý s architekturou Maxwell). Víme ale již jistě, že přístroj má 32GB interní úložiště typu eMMC, které ale bude rozšiřitelné. Switch má totiž jednak speciální slot na proprietární cartridge s hrami (ty se budou používat pro oficiální prodej fyzických kopií), ale také slot pro karty microSDXC.

switch_frontswitch_back

Displej konzole má však již jistě rozlišení 1280 × 720 bodů, které by bylo nízké pro tablet, avšak pro hraní bude asi lepší kvůli nižší zátěži. Jde o panel s úhlopříčkou 6,2 palce a je již také potvrzeno, že podporuje dotykové ovládání (s kapacitní technologií). Hry tedy budou moci využít i tento druh vstupu – alespoň při handheldovém hraní. Zároveň to také otevírá možnost, aby na konzoli běžely i nějaké neherní aplikace typu prohlížeč webu. Switch dostal jinak také senzor jasu světla, takže jas by měl mít automatické nastavení.

Switch má údajně mít výdrž na baterie 2,5 až 6,5 hodiny, což nejspíš bude záviset na charakteru hry. Mělo by být možné kapacitu navýšit pomocí power banek, jelikož pro nabíjení/napájení má Switch standardní konektor USB typu C přímo na samotném přístroji. Na těle najdete i fyzický 3,5mm výstup pro sluchátka, stereo reproduktory, tlačítka pro zapnutí a ovládání hlasitosti a dále výklopný stojánek pro postavení na stůl. V takovém případě si odepnete postranní ovladače a budete je držet v ruce samostatně.

Dokovací základna Dokovací základna

Další napájecí konektor pro přibalený adaptér má také dokovací stanice, která dále poskytuje tři porty USB 2.0 a HDMI pro připojení televize. Dle fotografií jde o velmi jednoduché zařízení, téměř jen plastový stojánek vyvádějící zmíněné porty z konektoru základního tabletu.

Joy-Con

Nintendo se také rozhovořilo k ovládacím prvkům na obou polovinách gamepadu/gamepadů Joy-Con. Jak levá, tak pravá polovina mají analogový joystick a čtveřici tlačítek uspořádaných do kosočtverce (vlevo je výchozí funkce směrová, vpravo A/B/X/Y). Obě poloviny také mají tlačítko (L/R) na horním okraji, dále pak menší minus a „capture“ (vlevo) a plus a „home“ (vpravo).

joyconPro tradičnější ovládání lze pak obě poloviny nacvaknout místo na boky tabletu na klasicky tvarované tělo gamepadu (Joy-Con Grip), které má LED kontrolky pro signalizaci stavu nabití. Tato komponenta by měla být v ceně základního balení, podobně jako potřebné kabely a také poutka na Joy-Cony, chránící před vypadnutím z ruky a ztrátou.

Joy-Cony lze upevnit do gamepadu Joy-Cony lze upevnit do gamepadu Joy-Con Grip

Tím se funkce nevyčerpávají. Obě poloviny mají vlastní gyroskopy a akcelerometry pro snímání pohybu. Pravá polovina má také komunikovat přes NFC (třeba s hračkami Amiibo) a ještě obsahuje infračervený senzor či kameru, který údajně dokáže snímat pohyb a vzdálenost ruky nad ním. Levá polovina pak zase má schopnost vibrací či podobné hmatové odezvy. Ovladače tedy i kvůli bezdrátovému fungování (vyžadujícímu akumulátor) budou vcelku komplexní a drahé. Náhradní či druhý pár má stát 80 dolarů. Nintendo jinak nabízí dvě barevné varianty, z nichž si můžete vybrat při koupi – jedna je nenápadná šedá, druhá má levý ovladač tyrkysový a pravý červeno-oranžový.

Na webu Nintenda se už také objevily upoutávky pro některé připravované hry, pokud jste zvědavíc. Objeví se pro něj například The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Xenoblade 2, Super Mario Odyssey a již potvrzený Elder Scrolls V: Skyrim.