Hlavní navigace

Nové sestavení Windows 10 se soustředí na stabilizaci kódu a upravuje Start

21. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Microsoft uvolnil nové sestavení nadcházejícího univerzálního operačního systému pro Fast ring. Tentokrát se jedná o edici pro osobní počítače. Ve Windows 10 Insider Preview build 10122 se novinek nesešlo tolik. V Redmondu se pomalu začínají soustředit na stabilizaci kódu, optimalizaci a dodělávky v uživatelském prostředí.

Firma potvrdila, že tento trend bude pozorovatelný také na dalších sestaveních. Blížíme se do cílové rovinky. Tím, že bylo sestavení uvolněno pro rychlejší aktualizační kanál, není tentokrát dostupný instalační obraz ve formátu ISO. Bude muset počkat, až sestavení propluje do Slow ringu, případně provést upgrade ze stávajícího sestavení přes Windows Update.

Co je nového?

Přicházejí některé novinky viděné dříve na konferenci Ignite. Tlačítka Průzkumník a Nastavení se ve Startu usadila v levém spodním rohu vedle správy napájení. Přepnutí celoobrazovkového režimu nabídky Start se nyní provádí v nastavení. Když se přepnete do tabletového režimu, postranní panel s aplikacemi se ztratí a vyvoláte ho vždycky jen ručně.

 

Dlaždice se trochu zvětšily, aby tak neplýtvaly prostorem. Podle Microsoftu by velikost měla zhruba odpovídat tomu, na co jsme zvyklí z Windows 8.1. Edge, jenž se zatím stále nazývá Spartan, vývojáři obohatili obsahově bohatým novým panelem. Podoba se může změnit, v Microsoftu mají nachystáno více variant a rozhodne zpětná odezva. Vrátilo se anonymní prohlížení, připínání stránek ke Startu a historie.

Panely přehrávající nějaký zvuk tuto činnosti indikují, podobně jako např. Chrome. Snadno tak odhalíte, která stránka způsobila, že najednou reproduktory hlasitě vyhrávají. Optimalizace pomohly dále zrychlit javascriptové jádro Chakra. Jedna důležitá změna se týká způsobu, jakým aplikace označujeme jako výchozí.

Nový dialog pro změnu výchozí aplikace
Nový dialog pro změnu výchozí aplikace

Oznámení o možné změně by neměla být tak otravná. Už se totiž nestane, že by hned po instalaci vyskočilo upozornění na to, že s novým programem můžeme změnit asociace. Dialog pro možnost změny vyskočí ve chvíli, kdy otevřete soubor, s nímž lze pracovat ve více nainstalovaných aplikacích. Chování bude shodné pro klasické a univerzální aplikace.

Do doby, než budou aplikace aktualizovány a naučí se pracovat s novým modelem, se bude stávat, že instalační program zkusí vyvolat dialog pro změnu asociace, což se mu ovšem nepovede. Místo uvidíte informaci o tom, že asociace lze měnit v nastavení. Při upgradu ze starších Windows dostanete možnost přenést asociace na nové univerzální aplikace.

Známé problémy

Operační systém stále trápí známé chyby, byť se seznam aspoň navenek zkrátil. Především se tomuto sestavení vyhněte, pokud používáte grafickou kartu od AMD. S těmito čipy totiž internetový prohlížeč konstantě padá. Vše vyřeší nové ovladače, na nichž se pracuje. Pokud Edge neplánujete používat, tuto informaci ignorujte.

MMF23

Na některých počítačích upgrade neproběhne a skončí chybovou hláškou 0x80070057 – 0x20007. Způsobuje to vysoký počet souborů s informacemi k instalaci (INF). Řešením je pomocí nástroje na vyčištění disku odstranit balíčky ovladačů zařízení, předchozí instalace Windows a dočasné soubory, případně vyjmout postradatelné periferie a odebrat je ze Správce zařízení.

Zdroj: Blogging Windows

Byl pro vás článek přínosný?