Hlavní navigace

Nový český rekord v přetaktování: 4GHz hranice na pamětech DDR3 pokořena

1. 11. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nedávno se konala menší overclockingová akce, která byla pořádána pod křídly společnosti Gigabyte. Této akce se, kromě mě účastnil také Aleš Kaňák (froxic) ze serveru PCTuning a pár dalších členů jediného českého OC týmu, který pravidelně pro své výsledky využívá chlazení kapalným dusíkem.

Nějakou dobu jsme uvažovali nad tím, na jakou komponentu se pořádně zaměříme, aby výsledky alespoň za něco stály. Grafické karty nepřipadaly v úvahu, jelikož je na ně potřeba velké množství dusíku a navíc by nebyla vůbec žádná jistota slušných výsledků. Rozhodně jsme chtěli tomuto trápení podrobit platformu s procesorem Intel Haswell a základní deskou s čipovou sadou Intel Z87. K nějakým perfektním výsledkům frekvence procesoru jsme jich zase měli málo. Vzhledem k tomu, kolik rekordů v přetaktování pamětí padalo od vydání Haswellu, jsme se tedy rozhodli, že zkusíme je.

Původně jsme měli mít jeden paměťový kit od společnosti Kingston a druhý od společnosti Corsair. Bohužel Corsair jej nestihl dodat včas, tedy jsme pro obě sestavy, které jsme měli plánované, použili po jednom modulu z onoho kitu firmy Kingston, který není oficiálně vydán a jednalo se o jeden z mála kitů v celé Evropě. Jelikož to mělo být opravdu extrémní přetaktování a ne jen lechtání na vzduchu, vybírali jsme, který ze dvou „OC modelů“ základních desek Gigabyte vybrat. Nakonec padla volba na desku Z87X-OC.

 

K dispozici jsme měli 35 litrů kapalného dusíku a 15 kg suchého ledu, což na jednodenní taktování RAM bylo dostatečné množství. Po pořádném zaizolování sestav jsme se mohli pustit do práce. Již ze začátku jsme zjistili, že aktuální BIOS nebude to pravé ořechové, jelikož na něm přetaktování pamětí moc nešlo. Nakonec jsme skončili u jedné ze starších verzí B03, která se osvědčila jako nejlepší.

Taktování šlo poměrně hladce a i přes velmi znatelné namrzání základní desky sestavy běžely bez problému. Jakmile jsme se však začali přibližovat hranici 4 GHz, už to začalo jít poměrně těžko nahoru. Pokoření této hranice jsme si dali za cíl, jelikož to je meta, která už něco znamená. Nakonec se povedlo a galerie s fotkami a výsledky můžete vidět níže.

Sestava 1 (BlueStorm)

Přetaktování RAM - nový český rekord

Přetaktování RAM - nový český rekord Přetaktování RAM - nový český rekord  Přetaktování RAM - nový český rekord Přetaktování RAM - nový český rekordPřetaktování RAM - nový český rekord
Přetaktování RAM - nový český rekord

Zatímco já dosáhl „pouhých“ 4030 MHz efektivně (validace), Aleš to vytáhl ještě výše a to na celých 4044 MHz efektivně (validace). Jen pro informaci, pro tyto frekvence bylo potřeba do pamětí pouštět napětí o hodnotě 2,15 V.

Sestava 2 (froxic)

Přetaktování RAM - nový český rekord Přetaktování RAM - nový český rekord Přetaktování RAM - nový český rekord Přetaktování RAM - nový český rekordPřetaktování RAM - nový český rekord
Přetaktování RAM - nový český rekord

Jak můžete vidět na následujícím obrázku, tyto výsledky nás dostaly mezi dvacet nejlepší na celém světě! Na naše skromné české poměry velmi slušné umístění v poměru ke globálnímu měřítku.

Přetaktování RAM - nový český rekord
Přetaktování RAM - nový český rekord

Za velkou podporu této akce děkujeme společnostem Gigabyte a Kingston, bez kterých bychom těchto výsledků nedosáhli


MM_AIByl pro vás článek přínosný?