Hlavní navigace

Nvidia kvůli nedostatku grafik na trhu vrací do výroby GeForce GTX 1050 Ti s čipy Pascal

11. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Nvidia
Chcete ilustraci, jak zlá je nedostupnost všech nových grafických karet? Nvidia kvůli souhře pandemie a kryptoměnové bubliny začala znovu nabízet grafiky Pascal z roku 2016.

Včera jsme psali o neutěšené situaci s dostupností grafik Nvidia v obchodech, u níž se dokonce teď předpokládá zhoršení kvůli čínskému novému roku (možná je ale dobré vyjasnit, že u konkurence to ale nejspíš bude podobné). Že je situace na nic, teď je názorně ilustrováno: do prodeje se vrací letité starší modely grafik – proto, že ty nové nejsou.

Už před pár týdny se objevila zpráva, že Nvidia obnovila dodávky čipů Turing, tedy 12nm GPU (vyráběných u TSMC, zatímco 8nm Ampere tvoří Samsung). Mělo se to týkat čipu TU106 a grafických karet GeForce RTX 2060, které Nvidia zřejmě mezitím (před nebo po vydání Ampere) už ukončila a přestala výrobcům karet prodávat. Ale zřejmě proto, že novějších GPU je nedostatek, údajně zase začala tuto variantu TU106 dodávat a výrobci karet obnovily produkci některých modelů. Tyto nově vyrobené GeForce RTX 2060 tak mohou aspoň trochu zmírní vakuum na regálech obchodů.

Kvůli kryptoměnám se znovu začnou prodávat grafiky Pascal

RTX 2060 by ovšem ještě nebyla tak zvláštní úkaz, jde o kartu dva roky starou, ale podporující aktuální technologii. Navíc prodej starší architektury na cenových pozicích pod novými modely Ampere by nebyl nic divného. Nvidia ale teď zdá se byla nucená sáhnout ještě hlouběji. Údajně znovu vrací do prodeje 14nm čipy GP107 s architekturou Pascal, které mají už věk přes čtyři roky. Také zde jde o grafiky v nižších patrech nabídky.

S těmito GPU se prý opětovně začaly nebo začnou vyrábět karty GeForce GTX 1050 Ti, které měly 768 shaderů s taktem 1290 až 1392 MHz (základ/boost) a 128bitovou paměťovou sběrnici osazenou 4GB paměti GDDR5. Tyto karty mezitím nahradily novější Turingy GeForce GTX 1650GTX 1650 Super, teď se zdá se vrátí jako výpomoc.

PCB karty s čipem GP107 (foto: ComputerBase)

Je možné, že Nvidia pro tento účel využila skladové zásoby GPU, které zbyly z předchozí doby. Nebo by tu mohlo jít o to, že na 14nm a 12nm (u TU106) procesu je teď volné místo, takže tyto karty lze vyrábět, i když na novější GPU scházejí kapacity. V případě GTX 1050 Ti také může pomáhat, že ještě používá starší paměti GDDR5, takže nesoutěží o potřebné čipy s novými grafikami (GDDR5 ovšem má i originální model GTX 1650).

Zdá se, že karty GeForce GTX 1050 Ti jsou skutečně teď zase v katalozích našich obchodů. Ale popravdě nemám představu, zda nejde o přetrvávajíc staré zásoby a zda vůbec mezitím bylo období, kdy tyto karty z tuzemské nabídky vypadly. Sesterský model GTX 1050 s ořezanou verzí stejného GPU už v nabídkách ale není.

Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX, pasivní provedení využívající jen 75W TDP modelu GTX 1050 Ti (Zdroj: Palit)

Nedá se na nich těžit

Mimochodem, GeForce GTX 1050 Ti (ale to i GTX 1650) by měla mít v dnešních neblahých časech jednu výhodu. Grafiky s kapacitou paměti 4 GB přestaly stačit k „těžení“ kryptoměny Ethereum. Tudíž by měly být uchráněné před zájmem horníků a být více dostupné pro pořízení do (méně výkonných) herních PC.

MMF23

Toto je každopádně doklad nepřirozeného stavu, v kterém se trh grafických karet ocitl. Krize kvůli kryptobublině se bohužel asi vzájemně zhoršují s krizí kvůli pandemii koronaviru. U té druhé se snad povede znormalizovat situaci díky očkování. V tom prvním případě by pomohlo, kdyby splaskla bublina Bitcoinu (a dalších kryptoměn) – ale jestli je na to šance, to netušíme.

Zdroje: VideoCardz, Tech Yes City

Byl pro vás článek přínosný?