Hlavní navigace

Oculus Rift bude 28. 3. Cena je brutální, ale dárci z KS ho mají zdarma [CES]

7. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Firma Oculus před koncem roku slíbila, že už brzy otevře předobjednávky VR brýlí Rift, a k naplnění došlo hned tento týden, u příležitosti konání veletrhu CES 2016 v Las Vegas. Tam Oculus kromě toho konečně prozradil, na kolik vás Rift přijde a kdy se nám konečně finální verze zařízení dostane do rukou. S tím je spojena jedna špatná a jedna dobrá zpráva.

Oculus Rift je možné předobjednávat už nyní na webu firmy, ovšem je třeba upozornit, že Česká Republika (ani Slovensko) není mezi zeměmi, do nichž bude Oculus brýle expedovat. Bohužel se víc než hojně naplnila slova šéfa firmy, že Rift bude nákladnou záležitostí, což je ona špatná zpráva. Za sadu brýlí se základním příslušenstvím zaplatíte (pokud se vám je podaří objednat nějak přes zahraničí) 599 USD bez DPH a poštovného. V přepočtu na naše peníze a s daní se tedy jedná o sumu přes 18 000 CZK.

  Oculus Rift s příslušenstvím
Oculus Rift s příslušenstvím

V ceně je finální komerční verze brýlí Rift („CV1“), dále Microsoftí gamepad pocházející z konzole Xbox One (jehož smyslem je zajistit, aby každý uživatel měl vhodné vstupní zařízení; speciální ovladače Oculus Touch při uvedení ještě nebudou dostupné). Dále pak stacionární senzor pohybu a polohy, který umístíte do místnosti, a nově odhalené ovládání Oculus Remote. To má být užitečné zejména pro neherní aplikace, procházení obchodu s různým obsahem a další pomocné funkce. Přímo součástí brýlí jsou také sluchátka s mikrofonem. K sadě by měla být ještě přiložena hra Lucky's Tale a pro předobjednávající zákazníky i EVE: Valkyrie (Founder's Pack).

Oculus Remote
Oculus Remote

Termín, kdy začnou po období předobjednávek reálné prodeje – a tedy jej lze považovat za skutečné uvedení – je 28. březen letošního roku. Rift bude tedy uveden na samém konci třetího čtvrtletí a jeho další konkurent, HTC Vive na bázi Steam VR od Valve, proti němu nebude mít velký skluz (má totiž přijít v dubnu). Mimochodem, v předobjednávkách budou dostupné i „bundly“ sad Rift s herním PC vybaveným tak, aby splňovalo hardwarové požadavky. Ty budou nicméně stát rovnou 1500 USD.

Oculus Rift s příslušenstvím

 

Původní podporovatelé projektu dostanou Rift zadarmo

Po špatné zprávě ještě jedna dobrá: Oculus totiž oznámil, že se odvděčí původním podporovatelům projektu, kteří vývoj zasponzorovali na Kickstarteru předtím, než firmu pohltil Facebook. Ti, kdo si tehdy v kampani „objednali“ adekvátním příspěvkem první vývojářský kit Riftu, totiž nyní finální zařízení mají dostat zdarma. Tato odměna se nicméně už nebude týkat těch, kdo pořídili druhou generaci vývojářské verze DK2. Pokud máte nárok, měli byste přes Kickstarter obdržet do 1. února zprávu s dotazníkem, který je pro uplatnění nároku třeba vyplnit.

 

Určitým problémem zde ovšem z našeho pohledu je, že Oculus bude tento dárek také zasílat jen na adresy z omezeného seznamu zemí, kam expeduje objednávky (viz odkaz výše). Údajně se pracuje na nějaké alternativní odměně pro podporovatele z ostatních koutů země, alternativou by asi mohlo být si nějak „půjčit“ adresu v jedné z relevantních zemí pomocí příbuzných či známých.

Zdroje: Oculus (1, 2), PC Perspective