Hlavní navigace

Oficiální vydání Windows 11 oznámeno. Budou tu za 5 týdnů a upgrade z W10 je zdarma

1. 9. 2021

Sdílet

Zdroj: Microsoft
Už víme, kdy bude do světa vypuštěna (první) ostrá finální verze nové verze operačního systému Windows. Microsoft také potvrdil, že z Windows 10 bude možné na jedenáctku upgradovat zadarmo.

Krátce po té, co jsme tu měli zprávu o rozvolnění hardwarových požadavků Windows 11, přichází další zásadní novina: Microsoft teď stanovil termín ostrého vydání a nová verze Windows tu bude už za několik týdnů. Stihne to tak před vydáním procesorů Alder Lake, které na nový OS budou spoléhat pro optimální výkon. Microsoft také potvrdil, že podobně jako před šesti lety bude možno zadarmo upgradovat, pokud už máte Windows 10.

5. října: začátek nasazování

Termín vydání byl stanoven už na 5. 10., tedy už za měsíc a něco málo. O říjnu se sice už opatrně mluvilo delší dobu, ale hned jeho začátek je možná trošku překvapení. Není to přitom ani moc dlouho, co Microsoft vydal první veřejnou beta verzi Windows 11, takže podle některých názorů postupuje hodně agresivně a první měsíce Windows 11 možná budou pro uživatele poněkud dobrodružné, protože software nebude moc vyladěný, což se bude dohánět za pochodu.

Vydání bude nicméně ve skutečnosti postupné. 5. října bude první možnost si tento OS ve finální verzi opatřit (respektive, v první produkční verzi, poté samozřejmě postupně bude přicházet spousta aktualizací). Toto vydání by mělo platit pro dvě skupiny počítačů: úplně první PC, která budou mít Windows 11 hned z výroby, by měla být v tento den začít být dostupná v obchodech. Vedle toho by mohla první část počítačů, které se už teď prodávají ještě s Windows 10, ale jsou již připravené na nový OS, dostat prostřednictvím aktualizační služby Windows Update nabídku k upgradu.

Více: Windows 11 oficiálně: Microsoft po šesti letech představil nový operační systém

Upgrady počítačů budou podle Microsoftu pozvolné. Jako první dostanou nabídku uživatelé s hodně novými počítači a notebooky, u kterých by měla být již na počátku nejlepší kompatibilita. Postupné uvolňování aktualizace pro další a starší počítače bude přicházet na základě analýz, kdy MS bude kontrolovat kompatibilitu, stabilitu a případné problémy mimo jiné na základě telemetrie od uživatelů.

Notebooky Windows 11 ilustrace 1600 Notebooky s Windows 11 (Zdroj: Microsoft)

Tyto postupné vlny upgradů by mohla probíhat až do poloviny roku 2022. Do té doby by podle Microsoftu měly postupně měly být do této fáze distribuce zapojeny už všechny konfigurace PC, které odpovídají oficiálním hardwarovým požadavkům nového OS. V budoucnu by také měla být vydána nová verze aplikace která ověřuje, zda počítač požadavkům vyhovuje, a tentokrát by měla i sdělovat, co přesně vám případně schází nebo je třeba zapnout či změnit.

Takové hardwarovým požadavkům vyhovující počítače a notebooky nebudou na novou verzi převedeny automaticky (nebo se s tím aspoň pro teď nepočítá), jen dostanou oznámení, že je pro ně možná upgrade nachystaný a lze ho stáhnou a nainstalovat jako aktualizaci. Pokud si otevřete v nastaveních sekci aktualizací, měli byste tam případně nalézt informaci, že je váš počítač na upgrade na Windows 11 nachystaný. Pokud ne, zatím vás Microsoft nezařadil na seznam hardware, který je přichystán na tuto masovou distribuci Windows 11.

Windows 11 Start Dark 1000x562 1 Nabídka Start ve Windows 11 a tmavý režim (Zdroj: Microsoft)

Nucený upgrade přes Media Creation Tool půjde i bez oficiální podpory

Jak jsme probírali v pondělí, mělo by být možné instalovat Windows 11 i na počítače, které požadavkům nevyhovují. To budete dělat na vlastní pěst a těmto počítačům nepřijde avizo o dostupnosti upgradu do Windows Update. Místo toho se bude muset manuálně stáhnout nástroj Media Creation Tool nebo rovnou instalační médium Windows 11 a upgrade (nebo čistá instalace, zatím to není úplně jasné) se bude muset spustit z něj.

Objevily se zmínky o tom, že by taková PC nemusela mít přístup k automatickým aktualizacím, což se doufejme nepotvrdí, protože jinak by možnost Windows 11 takto nainstalovat byla vlstně skoro bezcenná. Provoz bez aktualizací důrazně nedoporučujeme, jelikož díry, které bezpečnostní aktualizace zalátávají, často může zneužívat třeba ransomware nebo malware snažící se ukrást identitu či rovnou peníze.

Tento upgrade pomocí nástroje media Creation Tool by asi měl být možný i u počítačů, které požadavky splňují a Microsoft je oficiálně podporuje, jen ještě nebyly zařazeny do aktivní distribuce upgradu. Pokud byste byli netrpěliví, mělo by jít takto proces urychlit.

Windows 11 Widgets Screen 1000x563 1 Widgety (Zdroj: Microsoft)

Licence nové verze bude opět zadarmo při upgradu z předchozí verze

V příslovečné neposlední řadě je tu otázka peněz. Mnozí z vás by měli pamatovat dobu, kdy nové verze při vydání stály peníze, protože na upgrade třeba z Windows XP na Vistu nebo pak z Visty na 7 nebyl žádný nárok. Microsoft upgrade zadarmo zavedl u Windows 10 v roce 2015 a dobrá zpráva je, že u Windows 11 se tato politika zopakuje. Nová verze bude dostupná zdarma, pokud váš stávající počítač má Windows 10 (z právního pohledu to asi samozřejmě platí tehdy, pokud máte licenci legální).

Tentokrát už tedy nebude možné upgradovat zadarmo z Windows 7 nebo Windows 8/8.1, ale pokud víme, i v dnešní době neoficiálně funguje možnost tyto starší verze povýšit na legální Windows 10, takže pokud nejprve provede toto, zřejmě byste se pak mohli přihlásit i o upgrade zdarma na Windows 11.

Microsoft ve svém blogpostu ohlašujícím vydání Windows 11 neprozrazuje, jak dlouho bude možné tento upgrade zdarma provést a zda bude časově omezený.

Budete si pořizovat nebo upgradovat na Windows 11?

Nové technologie, podpora nového hardwaru

Windows 11 má být lépe uzpůsobený novému hardwaru, výhledově asi bude například přednostně dostávat nové herní technologie v rámci DirectX, byť ty zatím jsou i pro Windows 10. Víme ale například, že Windows 11 by měly být efektivnější v kombinaci s nadcházejícími procesory Intel Alder Lake, protože přinášejí nový přepracovaný scheduler CPU připravený na hybridní procesory. Na Windows 10 by asi Alder Lake mohlo podávat o něco horší výkon.

Microsoft Windows 11 obr11 Na W11 půjde nainstalovat aplikace pro Android (Zdroj: Microsoft)

Některé budoucí funkce chystané Microsoftem pro Windows budou také exkluzivní pro Windows 11, například to má být podpora běhu aplikací původně psaných pro platformu Android. Ty bude možné spustit pomocí subsystému podobnému současnému WSL, které umožňuje pouštění aplikací pro Linux. Tato funkce ale zatím zůstává v přípravě, při vydání Windows 11 ještě k mání nebude a Microsoft ji má přidat až příští rok.

Windows 10 budou v nejbližší budoucnosti ale Microsoftem dále podporované paralelně. Uživatelé, kteří nebudou chtít nebo moci přejít na Windows 11, budou mít na Windows 10 podporu a aktualizace (tj. i potřebné bezpečnostní opravy) až do roku 2025.

Zdroj: Microsoft