Hlavní navigace

Oznámený návrat grafických karet 3Dfx na trh? Téměř určitě hoax, šance neexistuje

4. 8. 2021

Sdílet

Zdroj: Fake profil 3Dfx, autor neuveden
Jsou to dvě dekády, co jsou kultovní pionýr 3D grafických karet 3Dfx a jeho Voodoo mrtví, a teď sociály tvrdí, že zítra bude odhalen jeho velký comeback. Tak něco k tomu, proč je to celé nesmysl a hoax.

Někdy přijdou zprávy tak pěkné, že by jim člověk rád věřil, ale je chyba tomu podlehnout. To bude nejspíš případ jednoho „hitu“ letošní okurkové letní sezóny. Objevila se totiž zčistajasna zvěst, že se na trh grafických karet vrátí jméno 3Dfx. Tedy firma, která položila základy 3D hrám (a vůbec asi tomu, co si dnes pod hraním na PC představujeme) a 3D akcelerátorům – dneska bychom řekli GPU. Jen už je dvě dekády po smrti.

Hned na začátek asi bude lepší říct: nedělejte si naděje, zprávu o tom píšeme hlavně proto, abychom vám je rozdrtili. Comeback 3Dfx a jeho značky grafických karet Voodoo (a případně Banshee) se téměř určitě nekoná. Celé toto story vzniklo z toho, že se na Twitteru objevil účet s přezdívkou „3Dfx Interactive“ (@3dfxofficial). Poslední červencový den na něm přistál tweet tvrdící, že 3Dfx Interactive se po 20 let vrací a máme se připravit na velké odhalení.

Twitterový účet si samozřejmě může udělat kdokoliv a šířit fantasmagorie už vůbec, takže moc důvěryhodnosti bychom zde nehádali. Také stojí za pozornost, že účet nepokrytě použil jako ilustraci artwork, který už dlouho koluje webem, a to bez nějakého odkazu nebo uvedení autora. Takovou neprofesionalitu by asi korporátní sdělení nespáchalo.

Tweet tvrdící že se 3Dfx vrací na trh Tweet tvrdící že se 3Dfx vrací na trh (Zdroj: Fake profil 3Dfx)

Exkurz: co to 3Dfx bylo a jak skončilo

3Dfx pro mladší z vás byla firma, která doslova ovládala 3D hraní s použitím GPU akcelerace (což je dnes úplná norma, ale první 3D hry ještě používaly jen procesor, včetně Doomu, Duke Nukem 3D a dalších) v jeho prvním věku v devadesátých letech. Až později se začala prosazovat Nvidia a tehdejší ATi sice už tehdy dělalo 3D akcelerátory značky Rage, ale až tak významné před uvedením první generace Radeonů (a trošku možná i předešlým Rage Fury) nebyly. 3Dfx Voodoo bylo naprosto dominantní.

Ovšem po úspěšných Voodoo 2 a Voodoo 3 firma ztratila dech a někde okolo příchodu DirectX 7 ji v dynamice zcela předstihla Nvidia, která pak zejména s první kartou GeForce ovládla trh. A zatímco ATi s Radeony udrželo krok, 3Dfx odpadlo. Jeho next-gen GPU s kódovým označením Rampage to nestihlo na trh předtím, než firma šla do bankrotu a přestala fungovat.

vga history 2 voodoo1 Diamond Monster 3D – u nás asi nejrozšířenější karta s Voodoo 1 (Zdroj: ExtraHardware)

Již strádající 3Dfx se zhroutilo, když koncem roku 2000 věřitelé spustili insolventní řízení a v prosinci roku 2000 koupila většinu jmění a IP firmy Nvidia. Jestli si někde přečtete, že jen díky tomu je Jen-Hsun Huang teď tam, kde je, a bez zkrachovalého 3Dfx by Nvidia pomalu ani neměla vlastní grafiky, je to s prominutím úplně mimo. Nvidia spíš jenom uklidila IP po konkurentovi, aby ho nikdo jiný nemohl použít (nebo aby nemohl někdo zainvestovat do obnovení výroby a návrat na trh). Získala například ochranou známku SLI, ale když pak její multi-GPU řešení opravdu přišlo pod tímto zděděným jménem na trh, fungovalo stejně jinak (původní SLI od 3Dfx například běželo v prokládaném režimu – to byla taková velefuj věc u starých televizí – blízkém AFR vykreslování).

voodoo2 3Dfx Voodoo 2 od Creative (Zdroj: ExtraHardware)

V krátkosti se dá říct, že všechno důležité pro svou pozici na trhu měla Nvidia už před koupí 3Dfx a v té době byla před ním už technologicky jasně napřed. Ostatně její vlastní GPU Riva TNT2 a pak GeForce bylo to, co 3Dfx z trhu technologicky vytlačilo – i když možná s přispěním špatného řízení a chyb firmy 3Dfx.

Pokud si o této pionýrské éře moderních her a 3D grafických karet chcete počíst, měli jsme k ní před časem podrobné články od vlaska, relevantní jsou zde díly dva a tři (omluvte prosím špatný technický stav těchto starých článků, způsobený turbulentními časy Cnews.cz, kdy bohužel došlo k několika ne úplně zvládnutým konverzím textů do novějších redakčních systémů...)

voodoo5500 3Dfx Voodoo 5 5500 – první herní karta s přídavným napájením. Později vznikla dokonce čtyřčipová verze Voodoo 5 6000 (Zdroj: ExtraHardware)

Více o 3Dfx:

Vzkříšení je nepravděpodobné

Dobré je asi říct, že Nvidia po tomto vlastnila ochranou známku na 3Dfx (aktualizováno: této registraci už zřejmě od té doby skončila platnost a známka může být napospas). Nový zřejmě šprýmařský účet je tak pravděpodobně opravdu jenom mlácení prázdné slámy, i když je teoreticky možné, že Nvidia známku už neobnovila, takže ji mohl někdo uchvátit.

Co se teď může stát, jsou asi dvě varianty: buď je vše jenom hoax a nestane se nic, maximálně vás Twitter „3Dfx“ zkusí nalákat na nějakou podvodnou stránku. Druhá možnost je, že ochranou známku 3Dfx opravdu někdo koupil a chce kolem ní rozjet novou firmu. Jenže i pokud by to byla pravda, tak není z čeho znovu vybudovat 3Dfx jako výrobce vlastních GPU. Technologie jsou pryč a je asi také jasné, že na základech pocházejících z více jak 20 let v minulosti už dnes nic nepostavíte. Jediné, co by nové 3Dfx mohlo zkusit, je licencovat architekturu PowerVR a založit na ní GPU pro PC. Asi by to k ničemu nevedlo a konkurenceschopné by to nebylo, protože pro herní použití by chyběl ekosystém podpory a optimalizací ve hrách. Takový pokus by to měl ještě o řád nebo dva těžší, než připravovaná GPU Intelu. Také se o to za poslední léta nikdo nepokusil, zřejmě z dobrých důvodů.

Maximálně je asi možné, aby se značka 3Dfx prostě jen využívala pro nálepkování nesouvisejících produktů. Mohla by se například použít pro výrobu a marketing grafik Nvidia a AMD, podobně jakou máme značky Gigabyte, Sapphire, Zotac, a tak podobně (ovšem nevím nevím, co by tomu skalní fandové říkali a jestli by naopak nepřísahali krvavou pomstu). Případně i jiných produktů než grafik, třeba herních myší, sluchátek, židlí a všeho možného, co zrovna letí.

Toto naznačují poslední tweety onoho údajného účtu 3Dfx Interactive. Podle něj (prý) bylo vlastnictví a podobné věci po 3Dfx koupeny americkou „investiční společností“ Jansen Products, který prý teď „je v procesu“ registrace ochranné známky. Novináři, kteří po ní pátrali, ale tuto firmu nikde nenalezli. Jak říkáme, toto je asi pořád všechno hoax.

Další podivuhodné příběhy z pera údajného profilu 3Dfx Další podivuhodné příběhy z pera údajného profilu 3Dfx (Zdroj: Fake profil 3Dfx)

Údajné 3Dfx od Jansen Products by prý nabízelo grafické karty a pak se rozlezlo šířeji ještě do souvisejících oblastí v chytrých telefonech a televizích a také v audio příslušenství. Tyto produkty prý mají být na trhu v zimě, ale údajně by toho o nich ještě mělo být víc odhaleno 5. 8. neboli zítra.

https://twitter.com/3dfxofficial/status/1422033124666396674

Moc šancí tomu nedáváme a pokud se zítra na twitteru objeví odkaz na nějaký web nebo crowdfunding, důrazně doporučujeme nedávat mu žádné osobní údaje a už vůbec peníze. A tak nějak celkově si dejte pozor a postupujte obezřetně (pozor na malware, phishing a podobně).

dajné vyjádření investorů k obnovení 3Dfx Údajné vyjádření investorů k obnovení 3Dfx (Zdroj: Fake profil 3Dfx)

Na druhou stranu – co kdyby se takto 3Dfx opravdu vrátilo a ta firma Jansen Products byla reálná? Pak se stejně nic neděje, protože jak už bylo řečeno, asi by jenom nálepkovala nějaké čínské produkty bez vlastní přidané hodnoty. Něco jako když se u nás jednu dobu nostalgicky recyklovaly socialistické značky a objevila se třeba elektronika pod jménem Emgeton. Prostě by šlo jenom o exploataci staré a dříve populární značky. Jinými slovy, zatím opravdu není důvod se vzrušovat. A není o co stát.

WT100

Update: Tak opravdu nic

Screenshot 2021 08 06 at 01 35 28 3dfx Interactive 3dfxofficial Twitter Konec srandy (Zdroj: Fake profil 3Dfx)

Jak bylo asi nevyhnutné, ono velké oznámení 5. 8. bylo, že celý twitter 3Dfx je „parody account“. Pokud jste čekali, že to aspoň zakončí něčím fakt legračním, tak ani na to to zatím nevypadá. Ale aspoň že to tedy není žádný pokus o podvod.

Chtěli byste na trhu grafických karet comeback 3Dfx?

Zdroje: Tom's Hardware, údajný/fake Twitter 3Dfx

Byl pro vás článek přínosný?