Hlavní navigace

Pandemie koronaviru mění i tržní podíly CPU a GPU. Vylétli Intel a Nvidia, u AMD pád

7. 4. 2020

Sdílet

Pandemie koronaviru se zdá se už bezpečně stala nejdůležitější událostí tohoto roku (nic horšího se doufejme už nepřihodí) a zasahuje docela mocně i do „počítačových zpráv“. O to i do oblasti hardwaru. Vypadá to, že poslední měsíc s virem poznamenal i něco, co byste možná nečekali: tržní podíly hardwarových výrobců. Nebo to tak aspoň vypadá, když se podíváte na nejnovější statistiky herní distribuční platformy Steam, kde koronavirus zdá se vyvolal opravdu masivní změny v zastoupení procesorů a GPU.

Pohyb je patrný na první pohled a nebudou z něj mít radost příznivci AMD. Až do února prakticky setrvale rostl podíl procesorů AMD, z 15,8 % v říjnu 2018 se v únoru 2020 dostal na 21,8 %. Ovšem za březen klesl dramaticky o celé tři procentní body a vrátil se zpátky na 18,75 %. Intel naopak stoupl ze 78,2 % na 81,25 %.

Podily vyrobcu CPU za brezen 2020 v Steam Hardware Survey Podíly výrobců CPU za březen 2020 v Steam Hardware Survey

A podobně AMD na Steamu ostrouhává i ve statistice grafik. Tam se přitom podíly poslední dobou moc neměnily. Nvidia měla okolo 74–75 %, Intel něco pod 10 % a AMD oscilovalo cca mezi 14,5–15,5 %. Ovšem jak můžete vidět na grafu, v březnu se čáry zalamují dolů a grafiky Intel klesly z 9,7 % na 8,6 %, Radeony od AMD z 15,7 % na 13,38 %. Nvidia ze 74,4 % najednou narostla na 77,87 %.

Podily GPU za brezen 2020 v Steam Hardware Survey Podíly výrobců GPU za březen 2020 v Steam Hardware Survey

Uživatelé možná oprášili starší počítače

Jsou zde nicméně docela pádné důvody předpokládat, že tyto změny nejsou úplně záležitost aktuálního tržního podílu v tom smyslu, že by se najednou v časech krize začaly např. mnohem více prodávat procesory Intel. Zvlášť proto, že výkyv je velmi silný za jediný měsíc a jak v GPU, tak v CPU jde proti trendu trvajícímu po dlouhý čas. Až to trošku připomíná případ před dvěma léty, kdy data výrazně vychýlily multiúčty v čínských internetových kavárnách.

Steam totiž nesleduje aktuální podíl v tom, co se zrovna prodává, ale „instalovanou bázi“, tedy všechen (i starší) hardware, který uživatelé aktivně používají. A je dost pravděpodobné, že přesně v tomto to vězí.

Vypadá to, že lidé zavření doma kvůli karanténám, zákazům vychází nebo uzavřeným hospodám, kinům a tak dále, poměrně často oprašují počítače, které už delší dobu nepoužívali – někdy možná jako druhé/třetí PC pro jiné příslušníky rodiny. Psali jsme o tom před časem, když se podobně anomálně zvýšil podíl starých verzí Windows 10 v březnové statistice AdDuplexu. Každopádně to vypadá, že v databázi Steamu tím najednou vstanou z mrtvých PC, která se léta nepřipojila a to patrně v dostatečném počtu, aby zahýbala statistikou ve prospěch těch nových. Je také možné, že uživatelé v řadě případů instalovali Steam poprvé na různé starší desktopy a notebooky, kde ho předtím neměli.

Stouplo i používaní starších Windows

Ve statistice operačních systémů na hlavní stránce HW průzkumu Steamu to vypadá na soulad s touto hypotézou. Kombinace DirectX 12 GPU a Windows 10 snížila ze 76,2 % na 67,4 % a z 15,2 % na 24,7 % se zvýšilo procento počítačů s DX12 grafikou, ale starším operačním systémem, což by mohly být Windows 8/8.1 nebo 7 – zřejmě ta předtím moc nepoužívaná a náhle znovunalezená PC. Podobný výkyv byl přitom zaznamenán v prosinci snad vlivem vánočních prázdnin – a ty asi mohou mít podobný efekt.

Podily operacnich systemu a DirectX za brezen 2020 v Steam Hardware Survey Podíly operačních systémů a DirectX za březen 2020 v Steam Hardware Survey

Na druhou stranu pohled na podrobnější statistiky po rozkliknutí je zvláštní, naopak ukazuje nárůst Windows 10. Ale podrobnější statistiky také v rozporu s celkovým grafem vůbec neukazují tříprocentní propad AMD, takže toto vypadá až na nějakou chybu v jejich výpisu (například jako by údaje za březen ve skutečnosti ještě byly za únor), pročež bych podrobnou statistiku raději ignoroval a řídil se souhrnnými výsledky v grafech na hlavní stránce, které by spíš měly odpovídat.

Pokud ale statistiky na úvodní stránce a grafech sedí, pak je na základě údajů o OS pohyb v podílech snad opravdu dán vytažením starých PC ze skříní, sklepů a půd. Což ovšem neznamená, že je tím způsoben cele, samozřejmě že k nějakým změnám preferencí aktuálně kupujících uživatelů může také docházet). Nárůst podílu grafik Nvidia a procesorů Intel by pak měl být hlavně proto, že v procesorech mělo AMD před dejme tomu třemi až šesti lety o hodně menší popularitu a v grafikách také (tržní podíl Radeonů se hodně propadl a držel nízko někdy v letech 2013–2015, viz historické zprávy Jon Peddie Research). Pokud se tedy mix počítačů, používaných klienty Steamu, najednou proti únoru rozšíří o větší množství počítačů z této doby, musí nutně vzrůst zastoupení grafik Nvidia a procesorů Intel.

Oprášili jste kvůli koronakrizi starší počítače, které jste již běžně nepoužívali?

Koronavir možná zvedl i zájem o VR

Dost se změnily i podíly VR brýlí, kde ale vývoj probíhal i předtím a může souviset s poměrně velkým úspěchem hry Half Life: Alyx. Headsety pro virtuální realita tak mohly být oprášeny i kvůli ní, a v mnoha případech ale i skutečně nově pořízeny. Pravda, jejich výrobci se současně kvůli koronaviru potýkakají s neschopností uspokojovat poptávku.

Podily VR bryli za brezen 2020 v Steam Hardware Survey Podíly VR brýlí za březen 2020 v Steam Hardware Survey

Každopádně bude zajímavé sledovat, jak se statistika změní, až se situace na světě jakž takž uklidní (což doufejme nebude trvat nějak nesnesitelně dlouho).

Zdroj: Steam HW Survey