Hlavní navigace

Je tu pasivní GeForce GTX 1650 od Palitu. Nejrychlejší grafika bez ventilátoru

7. 2. 2020

Sdílet

Nejvýkonnější grafická karta se spotřebou do 75 W, nepotřebující přídavné napájení, je dnes GeForce GTX 1650 od Nvidie. Příznivci (relativně) úsporného hardwaru teď dostanou naservírovanou navíc i možnost, jak si tuto grafickou kartu pořídit ve zcela nehlučné podobě. Firma Palit totiž vydala GeForce GTX 1650 KalmX, což je už z minulosti známé provedení s kompletně pasivním neboli „fanless“ chlazením.

Palit už karty KalmX vyrábí delší dobu, naposled vzniklo toto fanless provedení od GeForce GTX 1050 Ti generace Pascal. Ovšem grafika GeForce GTX 1650 s 12nm čipem TU117 generace Turing přinesla o dost vyšší výkon, přičemž se však stále vejde do podobné spotřeby, nižší než 75 W. To je limit, do něhož grafiky nepotřebují přídavné napájení a stačí jim samotný slot PCI Express. V tomto případě jde ale hlavně o to, že poměrně úsporně GPU lze realisticky uchladit pasivně s mírným průvanem (případně třeba při otevřené montáži komponent). GPU generace Turing tedy dovolilo posunout výkon dostupný v tomto speciálním segmentu trhu o něco výš.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX je dvouslotová grafika s délkou 178 mm, ovšem poměrně značnou šířkou zabranou ve skříni, chladič totiž o dost přečuhuje PCB a profil záslepky – do těch nejkompaktnějších skříní ji tedy nemusí být možno dostat. Chladič samotný používá poniklovaná žebra s relativně větším rozestupem (což je dobře, když chcete chladit pasivně), připojené do základny dvojicí heatpipe. Podoba chladiče nebyla zdá se nijak změněna od předchozích modelů KalmX.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX 05 Palit GeForce GTX 1650 KalmX

Parametry GPU jsou referenční, standardní pro model GTX 1650. Čip TU117 s 896 stream procesory běží na taktech 1485 (základ) až 1665 MHz (boost) a k tomu je 4GB paměť GDDR5 na 128bitové sběrnici a frekvenci 8,0 GHz efektivně. To znamená propustnost 128 GB/s. Karta tedy není přetaktovaná. Co je jinak vcelku zajímavé, jsou výstupy. Ty jsou tři, ovšem nikoliv v často používané sestavě HDMI+DVI+DP. Na kartě je jedno HDMI 2.0 a dvojice DisplayPortů 1.4, což dává lepší možnosti pro využití s více 4K monitory.

KL hlasovani

Palit GeForce GTX 1650 KalmX 04 Palit GeForce GTX 1650 KalmX

Pro milovníky ticha tedy tato karta bude zajímavou volbou, i když dlužno říci, že nevíme jistě, zda jí třeba nebudou trochu pískat cívky. To u grafik není neobvyklé, takže není zaručená úplně naprostá bezhlučnost. Ovšem proti čemukoli s ventilátory bude provoz tichý.

Také pozor na to, že takováto karta má specifické požadavky na řešení skříně. 75 W je hodně tepla a proto nemůžete čekat, že pasiv bude zvládat držet teplotu nízko i v uzavřené skříni bez průvanu. Jde sice o pasivní chlazení, ale fungovat bude jen tehdy, pokud bude pasiv v průvanu například díky ventilátorům ve skříni a ohřátý vzduch bude odcházet. Nicméně u hodně perforované či úplně otevřené skříně by možná mohlo někdy stačit i přirozené proudění vzduchu.

Palit GeForce GTX 1650 KalmX (fotogalerie)

Byl pro vás článek přínosný?