Hlavní navigace

Je tu pasivně chlazená grafika generace Pascal, založená na 75W GeForce GTX 1050 Ti

11. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Palit

Dlouho už tu nebyla nějaká plně pasivně chlazená grafická karta. Přechod na novou generaci výrobních procesů s tranzistory typu FinFET a tím dané zlepšení spotřeby pro ně ale skýtá dobrou příležitost. Firma Palit, která vyrábí grafiky s čipy Nvidia, pro tento účel nyní využila čipy GP107 generace Pascal, a vydala v bezventilátorovém provedení GeForce GTX 1050 Ti.

Tato karta se jmenuje Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX (najít se dá pod kódem NE5105T018G1-1070H). Zdá se, že stojí na stejném chladiči, který Palit už v roce 2014 osazoval na čip GM107 a modely GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti. Je tvořen dvouslotovým pasivem, do nějž je teplo z GPU rozváděno dvojicí niklovaných heatpipe z měděné základy. Vzhledem k nepřítomnosti ventilátoru Palit inzeruje nulovou hlučnost 0 dB. Nicméně bez recenze nelze zaručit, že napájecí kaskáda třeba nebude vydávat slyšitelné pískání cívek, což je riziko u všech grafik (doufejme, že zde to nenastane).

Parametry jsou referenční, pasivní provedení si tedy nevyžádalo nějaké podtaktování. GPU se 768 stream procesory běží v základu na 1290 MHz, takt boostu je uveden 1392 MHz. Paměti GDDR5 jsou na efektivním taktu 7,0 GHz a kapacita je standardních 4 GB. Je možné, že Palit v tomto provedení později vydá i slabší model GTX 1050, zatím ale na webu uvádí jen GTX 1050 Ti.

Karta má poměrně krátké PCB a včetně přečuhujících heatpipe by měla mít délku odhadem do 20–21 cm. Pasiv ovšem přesahuje PCB nahoře , takže celkově je poměrně vysoká (toto je dobré pro chlazení, neboť tudy vzduch kartu obtéká cestou nahoru). Palit neosadil konektor pro přídavné napájení a GPU tedy bere proud čistě jen ze slotu PCI Express. Jako výstupy je přítomna trojice DVI (jen digitální), HDMI 2.0b a DisplayPort 1.4.

Karta je sice pasivní, ale se 75W spotřebou se rozhodně neuchladí sama a vyžaduje průvan ve skříni. Při montáži do PC bude tedy třeba určitá péče a sledování teplot, tento chladič asi nebude dostatečně fungovat všude. Ideální asi bude myslet na to, aby pasiv grafiky měl dost čerstvého vzduchu, už předem a vybírat skříň s tímto ohledem. Pro kartu by měla být vhodná co nejotevřenější skříň, naopak není určena pro kompletně pasivní stroje bez jediného ventilátoru. Pro taková PC je třeba mít masivní hliníkovou skříň, která přímo ochlazuje GPU pomocí bloku s heatpipe.