Hlavní navigace

PCI-SIG prý chystá změnu tavícího se 16pinového konektoru použitého u karet GeForce RTX 4000

18. 11. 2022

Sdílet

Zdroj: Ľubomír Samák / HWCooling
Standardizační orgán pro PCI Express zřejmě řeší problém tavících se napájecích konektorů u GeForce RTX 4000 a navrhuje změnu. Prý by mohla bránit nesprávnému zastrčení.

Od vydání grafik GeForce RTX 4000 se řeší problémy s jejich 16pinovým napájecím konektorem 12VHPWR, který se v některých případech přehřál kvůli elektrickému odporu a roztavil konektor a port karty. Jde sice o případy relativně vzácné, ale asi ne tak vzácné, aby se to dalo tolerovat. Vypadá to totiž, že už se chystá nějaká revize použitého konektoru, který má zřejmě problémy opravit či zmírnit. Zda to bude definitivní řešení, těžko říct.

Zatímco nové grafiky AMD budou stále používat stejné napájení osmipinovými konektory, které bývalo u předchozích generací, Nvidia u grafik GeForce RTX 4000 nasadila pro napájení novotu: konektor s 12 piny pro dodávku proudu (tato část vychází tvarově z 12pinu používaného již u jejích GeForce RTX 3000 v provedení „Founders Edition“), navíc ale s čtyřmi „sense“ piny pro komunikaci mezi zdrojem a kartou. Jde tedy o 12+4 či zjednodušeně 16pinový konektor.

Tento konektor se dostal do specifikací pro PCI Express 5.0 a zdroje ATX 3.0, takže je nějak standardizován. Ovšem je možné či pravděpodobné, že hybnou silou za jeho začleněním do těch standardů byla přímo Nvidia. A zdá se, že problémy (viz odkazy níže), které jsou s ním hlášené, by se teď právě v rámci konsorcia PCI-SIG, které je zodpovědné za PCI Express, mohly nějak řešit.

Podle leakerů na Twitteru, jedním z nichž je známé jméno Kopite7kimi, se nyní v PCI-SIG projednává návrh na změnu standardu („Engineering Change Request“) týkající se právě konektoru 12VHPWR. Projednávání by snad mělo být dokončeno rychle, je pro něj stanoven mikulášský termín ukončení 6. 12. tohoto roku.

https://twitter.com/g01d3nm4ng0/status/1589902217452326913

Tweet, který tuto informaci přinesl, neuvádí nějaké podrobnosti o tom, co by měla změna obnášet. Označení dokumentu je ale „12VHPWR Cable Plug Update ECR“, takže o 16pin se skutečně jedná. A konkrétně by se zřejmě změna měla týkat konektoru na straně kabelu či adaptéru, nikoliv portu, do kterého se konektor strká na straně karty. Změna specifikací po tom, co se dotyčná zařízení začala prodávat, není jen tak, ale v tomto případě zřejmě budou udělány úpravy tak, aby se musela přizpůsobovat jen ta méně nákladná část, tedy adaptér či kabel.

Port pro připojení konektoru 12VHPWR. Tudy vám bude grafika žrát až 600W Port pro připojení konektoru 12VHPWR. Čtyři sense piny jsou vidět dole (zdroj: Tom's Hardware)

Změna chránící proti nekompletnímu zasunutí?

Na různých internetových drbosférách se už začala objevovat informace o tom, že by změna měla být přednesena přímo inženýrem Nvidie a prý by měla spočívat v tom, že se na konektoru zkrátí ony čtyři „sense“ piny, kterými zdroj komunikuje s GPU (předávají si signály o tom, kolik je zdroj schopen přes kabel utáhnout wattů). Pozor, zatím to není potvrzené, takže tyto detaily berte s rezervou.

Více: ATX 3.0: Přichází nová generace počítačových zdrojů. Povinný 16pin pro GPU a další velké změny

Zkrácením těchto pinů by snad mělo být zajištěno to, aby uživatelé neprovozovali grafickou kartu s nedokonale zasunutým napájecím kabelem. To se totiž skloňuje jako jedna z možných příčin scénáře, kdy v konektoru vznikne vyšší přechodový odpor, či se vlivem nerovnoměrného odporu kontaktů víc proudu začne vést částí z kontaktů, a výsledkem je přehřátí až roztavení. Zkrácení sense pinů by snad mělo způsobit, že při nedokonale zasunutém kabelu se nepropojí s kontakty karty. V této situaci by zdroj neměl začít do karty dodávat proud – tedy pokud je všechno správně implementováno a adaptér má sense piny správně zapojené. Grafika se pak nerozběhne, což přiměje uživatele, aby kabel znovu pořádně zasunul.

Konektor 12VHPWR pro 600W napájení na zdroji Gigabyte UD1000GM 1600 Konektor 12VHPWR pro 600W napájení na zdroji Gigabyte UD1000GM. Je vidět, jak jsou piny, plasty a celkové rozměry značně subtilnější (zdroj: Gigabyte)

Jednalo by se tedy o řešení na straně adaptéru či kabelů. Aby bylo funkční, bude tedy třeba tyto kabely vyměnit. Zatím nevíme, zda třeba Nvidia k takovému vyměňování adaptérů (ty totiž dodává samotná Nvidia i ke kartám partnerských výrobců) přistoupí plošně.

Také není jasné, zda se tímto opatřením skutečně problémy eliminují. Existují pochybnosti o tom, zda není konektor 12VHPWR příliš subtilní a zda není hlavní problém v tom, že má jednoduše pro podobné uživatelské chyby nebo jiné nehody příliš malou bezpečnostní rezervu. Nedávno se totiž objevila zmínka i o tom, že by k problematickému zvýšení elektrického odporu a přehřátí mohly přispět třeba i nečistoty, které by se do konektoru nebo portu karty dostaly. Toto by údajná změna sense pinů nevyřešila.

Cloud24

I proto stále zůstává nejasné, zda se problémy spojené s 16pinem podaří vyřešit úplně, nebo zda se je třeba podaří jen zredukovat, ale určitá zvýšená choulostivost přetrvá. Půjde o to, zda je nekompletní zastrčení jedinou opravdu kritickou slabinou.

Zdroje: Kopite7kimi, Chi11eddog

Byl pro vás článek přínosný?