Hlavní navigace

Platinová preciznost – be quiet! Dark Power Pro 11 750W (preview)

19. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pořádné vybavení na testy zdrojů nemá zrovna malou pořizovací cenu, a proto jsme na ExtraHardware mohli vždy nějaký udělat, jen pokud se nám dostalo pozvání do testovacích laboratoří v Německu (viz sekce Zdroje). Právě u našich západních sousedů má kořeny i značka be quiet! patřící společnosti Listan. Be quiet! chce rozšířit svůj podíl na českém trhu, a tak nás jeho zástupce požádal alespoň o představení jedné ze jeho vlajkových lodí.

Více než tři roky náročné zákazníky oslovovala řada be quiet! Dark Power Pro 10, od které jsme otestovali 550W verzi. Tu pro Listan vyrobil FSP Group a kromě pár kondenzátorů CapXon v sekundární části se nám hodně líbil. Účinnost byla nad tehdejším highendovým standardem 80Plus Gold a zdroj byl především opravdu krásně tichý.

V případě nové a už certifikací 80Plus Platinum obdařené série Dark Power Pro 11 nám Listan zaslal 750W variantu. Ta má ale stejnou topologii jako 550- a 650wattová verze a vzhledem k tomu, že hlučnost ventilátoru by měla být ještě dále snížena, tak by se nám měla líbit také.

Zdroj by pro Listan měla opět vyrábět společnost FSP Group, tentokrát si ale zadavatel zaplatil kompletní osazení japonskými kondenzátory ve všech výkonnostních variantách a myslelo se i na kvalitu dalších klíčových komponent. To už ale v preview trošku přeskakujeme, takže popořádku.

 

 


 


 

Hodně dobré dojmy ve vás DPP 11 určitě vyvolá hned, jak jej vyjmete z krabice. Vysoká hmotnost, perfektní slícování, nápisy vyvedené jako kovová textura a oba konce potaženy antivibračním kusem pryže. Jeden z nich je ale přilepen, takže jej oddělávat není úplně nejlepší nápad.

Všimněte si, že napevno je přichycen jen 24pinový (20+4) kabel ATX, ostatní kabely už jsou modulární. A to i dva kabely obsahující konektory EPS12V, resp. ATX12V. Zdroj tak počítá i s napájením náročných dvouprocesorových systémů a naopak vás nenutí v případě nevyužití mít ve skříni žádné kabely navíc.


 

DPP 11 zvládne souvisle dodávat maximálně 750 W, přičemž na 12V větve připadá až 744 W a pro méně vytížené 3,3 a 5V větve až 140 W. Zdroj by měl obecně v disciplíně Crossload excelovat. Trochu to ověřili na topologicky shodné 550W variantě na KitGuru.


 

K maximálnímu dodávanému výkonu na 12V větvi se váže jedna s funkcí tohoto zdroje nazvaná Overclocking Key. Možná jste na fotce příslušenství zahlédli bracket do zadní záslepky skříně s indikační diodou a přepínačem. Pomocí něj si můžete zvolit, zda má zdroj fungovat jako multi- či single-rail (rail je výraz pro napájecí větev). Po přepnutí do režimu single-rail pak samozřejmě už neřešíte správné zatížení jednotlivých větví dle schématu, což může být například u extrémně žravých grafických karet problém (viz nutnost hledání správného zapojení pro nenažraný R9 390X s 920W Enermaxem Revo 85+).

Pod mřížkou zřetelně vidíte ventilátor SilentWings 3 o průměru 135 mm. Na tento větrák je výrobce hodně pyšný, neboť se i při svých rozměrech umí rozběhnout na pouhých 220 ot./min. Takto nízko začíná jeho rotace ale jen v 550W DPP 11, silnější zdroje mají vždy o pár procent vyšší průběh otáček. Kromě protiturbulentní úpravy lopatek se SilentWings 3 vyznačuje ještě kvalitními fluidními ložisky (FDB) a Listan tvrdí, že uspořádání zdroje není náhodné, ale tvoří optimalizovaný koridor pro ventilaci.

Temná síla ještě tišší a efektivnější

Jdeme dovnitř

Všechny DPP 11 od 550 do 750 W mají stejnou topologii, kterou výrobce ve zkratce označuje Half Bridge + LLC+ SR + DC/DC. Od 850 W včetně se topologie liší zvolením Full Bridge pro PWM. Rozdíl je v použití čtyř MOSFETů oproti dvěma u zdrojů s nižším projektovaným výkonem.Primární filtraci mají na starosti dva 330μF kondenzátory Nippon Chemi-Con, na sekundáru najdete zastoupenu i další věhlasnou japonskou značku – Rubycon. Na fotkách můžete vidět jednotlivých šest dceřinných PCB, což kromě zlepšení průtoku vzduchu a čistšího layoutu má umožnit především snadnější kontrolu kvality a odhalení možných problémů. Při návrhu zdroje byl údajně brán zřetel také na co nejkratší spoje.

PCB s číslem jedna patří kabelům, resp. jejich rozvodu, dvojka je deskou DC/DC pro 3,3 a 5 V, trojka integruje ochranné technologie (OCP, OVP, UVP, SCP, OTP a OPP), čtverka řídící obvody pro LLC (bez IC), pětka je cívka pro LLC a číslu šest vévodí řídící obvod pro PFC.

Dá se říct, že DPP 11 je opravdu bezhlučný. I z menší vzdálenosti než jeden metr je po většinu dobu mimo možnosti našeho hlukoměru VoltCraft SL-200 (min. 30 dB(A)) něco zachytit. Jediné, co od zdroje uslyšíte, je cvaknutí při zapnutí a pokud jej nějakým 750wattovým odběrem dostanete až na 1000 ot./min, tak už určitě budete mít nějakou hlučněji chlazenou komponentu (typicky grafickou kartu). Při výkonu do 400 W se větrák jen líně převaluje a to při jeho konstrukci nemáte šanci slyšet.

Jak jsem v úvodu předeslal, nemáme vybavení na to, abychom DPP 11 dostali nějakým způsobem do úzkých. U 550W varianty se o to pokusili na KitGuru a 850W verze oslnila v podrobném testu na THG. V obou recenzích DPP 11 uspěl a asi není důvod si myslet, že by 750W nějak negativně vybočovala. Zdroj však stojí kolem 5000 Kč a když třeba jen na CZC nahlédnu do kategorie kolem 750 W, je dražší jen Seasonic. Corsair nabízí svůj HX750i levněji a levnější je i archrival be quiet! – Enermax se svým Platimaxem. Rozdíly tu jsou ale malé a be quiet! sází asi na čerstvost svého návrhu společně s velmi tichým provozem v celém rozsahu zatížení. Platným bonusem pro nerozhodné pak určitě bude možnost přepnout do režimu single-rail.

Graf ceny produktu Be Quiet! BN252 poskytuje server Heureka.cz