Hlavní navigace

Potvrzeno: Windows 10 jsou posledními Windows, jak je známe

Sdílet

Zdroj: Redakce

Evangelista Microsoftu Jerry Nixon na konferenci Ignite řekl, že Windows 10 jsou poslední verzí Windows. Totéž potvrdil i mluvčí firmy pro magazín Slashgear. „V tuto chvíli ještě nemluvíme o budoucnosti značky, ale naši zákazníci si mohou být jisti, že Windows 10 budeme nadále aktualizovat a tento systém bude pohánět spoustu různých zařízení od počítačů, přesto telefony, Surface Hub, HoloLens až po Xbox.

Jeden systém pro všechna zařízení
Jeden systém pro všechna zařízení

Že Windows ve stávající podobně skončí, jsme věděli už dopředu. Microsoft dovršil plán, kdy chtěl jeden systém dostat na všechny myslitelné platformy. I proto už o Windows 10 mluvil jako o službě. Službě, která bude stále aktualizována a opravována, ale kterou už nebude prodávat dosavadním modelem, že každé dva tři roky představí nový software za extra peníze.

Systém se tedy bude nadále vyvíjet a klidně může i měnit vzhled, ale pořád to bude rodina Windows 10. Jedna otázka ale zůstává nezodpovězená. Budou nějakým způsobem číslovány nebo pojmenovány budoucí verze? Už teď víme, že na příští rok Microsoft chystá větší aktualizační balíček Redstone. Bude to snad Windows 10.1 nebo Windows 10 Redstone?

 

Operační systém jako službu známe z mobilního světa. Android, iOS nebo Windows Phone se neustále vyvíjí, ale každý majoritní i minoritní update se v číslování projeví. Apple u svého desktopového systému také skončil u čísla 10 (X) a nové verze, které už vydává zdarma, pojmenovává po šelmách nebo přírodních scenériích.

Microsoft rozhodně musí i nadále číslovat jádro Windows, aby nemátl vývojáře. Ale samotný systém? Jméno je důležitý marketingový parametr. Mít na trhu i za 10 let Windows 10 může vyvolat dojem, že se vývoj systém zastavil. Pojmenování je každopádně teď ta poslední starost, kterou Microsoft s Windows 10 má.

Zdroj: The Verge, Slashgear