Hlavní navigace

Česká televize spustila před deseti lety HbbTV. Nyní chystá novou verzi teletextu

4. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Česká televize spustila hybridní vysílání 4. května 2012 při příležitosti mistrovství světa v hokeji, kde přes červené tlačítko nabízela výsledkový servis. Aplikací postupně přibývalo a nejvyužívanější součástí se stalo iVysílání.

Právě iVysílání se na HbbTV objevilo poprvé v roce 2013 a dodnes jej využilo asi 700 tisíc uživatelů. Přes hybridní vysílání jde naladit také některé sportovní přenosy, jež se v živém vysílání neobjeví. Například proto, že se překrývají a ČT má jeden sportovní kanál. Pro ně funguje místo červeného tlačítka to zelené, určené pro ČT sport Plus. Již dlouho zastaralé rozhraní změnila Česká televize až letos v dubnu.

Česká televize letos plánuje nasadit zcela novou verzi Teletextu. Ten klasický si například u operátorů internetové televize už ani nepustíte. Ve fázi testování jsou tak například další videoformáty a jiné prvky, které umožňuje nejnovější norma HbbTV s označením 2.0.

Tip: Co je to HbbTV a jak jej naladit: Vše o hybridním vysílání

KL hlasovani

V současnosti má v České republice aktivní službu HbbTV na televizoru více než čtvrtina televizních domácností. Zapnutí služby na televizoru ji aktivuje pro všechny stanice, u těch komerčních (Nova, Prima…) pak ale červené tlačítko často funguje i jako reklamní prostor, aniž byste službu využívali.

HbbTV
HbbTV
Podoba první hokejové aplikace v HbbTV
Podoba první hokejové aplikace v HbbTV

V rámci posilování internetových služeb uvede ČT tento rok také specializované aplikace určené pro chytré televize, které nabídnou výhody webového iVysílání bez nutnosti použít HbbTV.

„Česká televize zahájila první vysílání hybridní televize v tuzemsku na začátku května roku 2012, tedy v době, kdy se na trhu televizory s podporou HbbTV začaly teprve objevovat … jedná se o univerzální platformu, kterou podporují vysílatelé z celého světa a která není podmíněna postojem výrobců přijímačů. Divákům slouží nejen jako vhodný doplněk televizního vysílání, ale zároveň jim umožňuje souběžné sledování pořadu a dalších informací k němu nebo zpětné sledování pořadů v největším televizním archivu na českém trhu, v iVysílání. Jen na České televizi už službu měsíčně využilo přes devět set tisíc uživatelů.“ vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák.

zdroj: Česká televize

Byl pro vás článek přínosný?