[AKTUALIZOVÁNO 4. 3.] Přestanou Windows 11 fungovat na procesorech Intelu vzniklých před rokem 2021?

4. 3. 2025

Sdílet

Speciální balení procesoru Core i9-9900K, jednoho z modelů generace Coffee Lake (refresh) Autor: Intel
Speciální balení procesoru Core i9-9900K, jednoho z modelů generace Coffee Lake (refresh)
Novinové titulky mohly znepokojit uživatele procesorů jako Intel Coffee Lake a Ice Lake, ale ve skutečnosti není důvod k panice.

Zase jednou musíme publikovat zprávu o něčem, co se nestalo – aby se vědělo, že se to nestalo. Na internetu se objevily zvěsti, dle nichž Microsoft zase zhoršil problém s vybíravými požadavky Windows 11 na CPU, kvůli čemuž na starších počítačích, na nichž by systém bez problém fungoval, nedostanete podporu a aktualizace. To by bylo zásadní osekání, podporu měly ztratit Core 8., 9. i 10. generace, všechny čipy Intelu z let 2017–2020.

Tato zpráva vznikla tím, že se na webu Microsoftu objevil seznam procesorů Intel, s nimiž mají počítače nárok na podporu Windows 11 (bohužel tyto seznamy fungují jako „whitelist“, tj. všechny procesory, které na nich nejsou, naopak podporu nemají), a v tomto seznamu opravdu chyběly procesory jako Coffee Lake, Kaby Lake Refresh (Core 8., 9. generace pro socket LGA 1151), Comet Lake, ale i 10nm Ice Lake (10. generace). Jde o všechny procesory založené na architektuře Skylake i první procesory, které už měly nová jádra (Sunny Cove v Ice Lake).

Prakticky jediné procesory vzniklé před rokem 2021, které na seznamu zůstaly, jsou 10nm Core 11. generace „Tiger Lake“ pro notebooky a nejstarší podporované procesory pro desktop na tomto seznamu jsou Core 11. generace „Rocket Lake“ pro socket LGA 1200. Pozdější procesory pro platformu LGA 1700 už podporované jsou normálně.

Balení procesoru Core 10. generace (Comet Lake) pro desktop

Autor: Intel

Je zajímavé, že v případě procesorů AMD zřejmě nic z dříve podporovaného seznamu nezmizelo, stále jsou podporované Ryzeny 2000 „Pinnacle Ridge“ s výjimkou APU Ryzenů s integrovanou grafikou (ty jsou podporovány až od generace 3000 „Picasso“).

Jde podle všeho o nepochopení

Toto vypadá hrozivě, ale ve skutečnosti tyto procesory podporu neztratily. O co zde jde, je, že Microsoft už odteď nedovoluje výrobcům počítačů, aby na trh uvedli nějaký počítač s jedním z těchto starých procesorů a inzerovali u něj podporu Windows 11 s příslušnými logy a nálepkami. Microsoft už takové PC nebude certifikovat.

Dotyčný seznam je pouze pro tento zřetel, jde o tlak na to, aby nové počítače měly čerstvější hardware, ale starší dříve uvedené počítače, které ještě zůstávají na skladech a které by se s tímto dostaly do křížku, asi nebudou mít problém a budou moci být normálně doprodány.

Každopádně by ale nemělo dojít k tomu, že ve vašem existujícím počítači přestanou Windows 11 být podporované (což by se projevilo tak, že vám přestanou po čase chodit aktualizace), zjistí-li, že běží na nějakém takovém procesoru.

Zprávy o tom, že Microsoft odebral těmto procesorům podporu, si podle všeho spletly tento seznam, na němž jsou procesory Intel, na nichž ještě stále výrobci mohou zakládat nové počítače (u kterého není žádný skandál, že vyžaduje CPU aspoň z roku 2020–2021) s obecným seznamem podporovaných procesorů, který říká, na jaký procesor se Windows 11 nechají nainstalovat bez odmlouvání a budou ho považovat za podporovaný. Na tomto seznamu se nic nezměnilo, najdete ho pro procesory Intel zde.

Je třeba říct, že existence těchto dvou seznamů je matoucí a Microsoft je nemá zrovna dobře oddělené, aby bylo jasné, který co znamená. Microsoft seznam pro potřeby nových OEM počítačů odkazuje tak, že to může svádět k tomuto nepochopení, ale stačí se podívat na hlavní seznam podporovaných procesorů, aby se člověk přesvědčil, že se nic nezměnilo a tato CPU o podporu nepřišla. A stránky, na nichž je odkazován onen okleštěný seznam, jasně uvádějí, že obsahují zásady pro výrobce počítačů platné pro výrobu nových PC. A můžete na nich nalézt například tuto formulaci, z níž by tento kontext měl být jasný:

Changes to the processors listed do not indicate or impact a customer’s existing Windows support and are intended for OEMs to determine processors which may be used in new Windows devices.

Náš (žádná AI) překlad: „Změny v seznamu procesorů se netýkají a neovlivňují podporu Windows, kterou již jednou zákazníci mají, a slouží k tomu, aby sdělily výrobcům PC, které procesory mohou použít v nových počítačích s Windows.“ Na základě pouze tohoto je jasné, že nemá smysl hledat v tom nějaký odlišný smysl.

Zatím tedy nemusíte propadat panice, váš procesor značky Intel z této doby (jako třeba Core i7–8700K, Core i7–9700K nebo i9–9900K, nebo třeba populární Core i7–10700F) by měl být normálně dál podporován a vaše instalace Windows 11 (stávající i budoucí) by neměla mít problém. Jak říká filmový Aragorn, možná jednou nadejde den, kdy to Microsoft změní, ale toto ještě není ten den.

Dokonce i pokud by teď nějaký takový počítač se starým procesorem byl ještě někým nově vydaný (a byly v něm Windows 10, protože 11 mít nesmí), po zakoupení ho pořád budete moci bezpečně sami aktualizovat na Windows 11. To Microsoft přímo potvrzuje.

Jaké jsou hardwarové požadavky Windows 11? Seznam podporovaných CPU je absurdně malý Přečtěte si také:

Jaké jsou hardwarové požadavky Windows 11? Seznam podporovaných CPU je absurdně malý

Je to tedy asi podobný případ, kdy se realita nijak nezměnila a pouze byla špatně pochopena dokumentace Microsoftu, stejně jako u předchozího story, kdy bylo v různých článcích chybně psáno, že si Microsoft rozmyslel požadavky Windows 11, a pak zase bylo chybně psáno, že si to Microsoft rozmyslel zpátky, když firma v dotyčných dokumentech udělala vyjasňující změny, aby nedorozuměním předcházela…

Aktualizováno (4. 3. 2025): Nakonec opravdu planá panika

Nakonec se ukazuje, že dokonce ani odstranění dotyčných procesorů Intelu ze seznamu CPU schválených pro nová PC, nebylo úplně pravda. Microsoft seznam k 27. únoru aktualizoval a všechna Core 8., 9. a 10. generace na něj vrátil. Předchozí změna byla údajně způsobená omylem. Každopádně se dá uzavřít, že novinové titulky o odstranění podpory těchto procesorů nebyly pravdivé.

Pokud nevíte, na čem jste, je na to „apka“

Microsoft mimochodem na stejných stránkách píše, že jste-li na pochybách, zda je váš procesor stále ještě mezi vyvolenými, máte použít nástroj pro kontrolu kompatibility, tzv. PC Health Check App (česky Kontrola stavu osobního počítače s Windows), který mimo jiného kontroluje požadavky Windows 11. Tato aplikace (při použití aktuální verze, samozřejmě) by měla ukázat, jak to s vaším Coffee Lake či Comet Lake je.

Cyber25

Program Kontrola stavu osobního počítače s Windows

Kontrola stavu osobního počítače s Windows

Autor: Cnews

V redakci bohužel nějaký z dotyčných procesorů Intel nemáme, takže snímek programu je čistě ilustrativní.

Zdroj: Tom’s Hardware, Windows Central

Autor článku

Redaktor portálu Cnews.cz. Zaměřuje se na procesory, mobilní SoC, grafické karty, disky a další počítačový hardware. Profil autora →