Hlavní navigace

Příští rok vyprší České poště licence. ČTÚ již hledá, komu ji udělí na dalších pět let

2. 6. 2021

Sdílet

Zdroj: Česká pošta
Poštovní licenci vydává Český telekomunikační úřad na pět let a ta aktuální skončí na konci příštího roku. ČTÚ dnes vydal zprávu, že zahájil přezkum úrovně kvality základních poštovních služeb, což povede k vybrání nového provozovatele poštovních služeb pro období 2023 až 2027. Může jím být opět Česká pošta, ale také někdo jiný.

Při minulém udělování licence Česká pošta nesplnila všechny podmínky, ale do výběru se nikdo jiný nepřihlásil a Český telekomunikační úřad jí licenci nakonec udělil, neboť vyhovovala nejlépe.

Česká pošta splňovala kritéria finanční, technická a odborná. Poslední kritérium, kterým je výše čistých nákladů pak nakonec ČTÚ nehodnotil, neboť neměl s kým srovnávat.

Pro minulé období patřilo k podmínkám udržovat 3200 provozoven v předem stanovených obcích s tím, že maximálně 3 % z nich může provozovatel nahradit jiným typem pobočky. Ty musí mít otevřeno každý pracovní den.

Držitel poštovní licence je povinnen zajistit na celém území:

a) službu dodání poštovních zásilek do 2 kg,
b) službu dodání poštovních balíků do 10 kg,
c) službu dodání peněžní částky poštovním poukazem,
d) službu dodání doporučených zásilek,
e) službu dodání cenných zásilek,
f) službu bezúplatného dodání poštovních zásilek do 7 kg pro nevidomé osoby,
g) služby, které musí být zajištěny na základě závazků vyplývajících z členství České republiky ve Světové poštovní unii.

Ostatní služby může nabízet komerčně. Je možné, že ČTÚ pro další období bude požadovat služby v jiném rozsahu.

Na českém trhu existuje aktuálně 33 provozovatelů poštovních služeb. Reálně však služby poskytuje jen dvacet z nich a veškeré výše uvedené služby pak nabízí jen pět provozovatelů. Nejvíce jich odpadne kvůli tomu, že neumí dodat zásilku nevidomé osobě.

Zásilkovna už má více poboček než Česká pošta

Z výroční zprávy ČTÚ vyplývá, že v Česku je celkem 9841 provozoven, z toho polovinu provozuje Česká pošta. Druhá polovina jsou hlavně výdejní místa Zásilkovny (a také Uloženky), kterých bylo na konci minulého roku něco přes čtyři tisíce a nyní se na svém webu chlubí ještě větším počtem.

MM_AI

Česká pošta nedávno oznámila dělení na dvě firmy, což má ale trvat až tři roky. O licenci na dalších pět let se tak zřejmě bude ucházet ještě jako jeden státní podnik. Za rok 2020 byla Česká pošta s.p. i přes nárůst počtu balíků ve ztrátě 1,38 miliard.

Koho byste chtěli za hlavního poskytovatele poštovních služeb se státní poštovní licencí?

zdroj: ČTÚ

Byl pro vás článek přínosný?