Hlavní navigace

Nový čínský x86 procesor Zhaoxin unikl. Next-gen architektura má IPC jako Skylake/Zen 2

15. 9. 2019

Sdílet

Na globálním trhu to sice vypadá, jako by procesory x86 pro počítače vyráběl jen Intel a AMD, ale existuje i třetí značka: VIA, respektive nyní její čínský dědic Zhaoxin. Tomu by teď po 28nm procesorech KX-5000 měly jít konečně na trh 16nm čipy KX-6000, u nichž se díky modernímu výrobnímu procesu zvedne frekvence z 2 GHz skoro až k 3 GHz. Jejich slabinou je pořád nízké IPC, ale už před nějakou dobou jsme tu psali, že v následující generaci KX-7000 chce Zhaoxin architekturu radikálně předělat a zřejmě přijít s konečně o dost výkonnějšími jádry. Dokonce podle firmy měly být konkurenceschopná s architekturou Zen 2 od AMD. A vypadá to, že tyto nové výkonné čipy x86 z Číny teď poprvé prosákly ven a zvěsti o silně zlepšeném x86 jádru se začínají potvrzovat.

Dění a zprávy kolem procesorů VIA a nyní Zhaoxin vytrvale sleduje jejich pravděpodobně největší evropský fanoušek Tralalák a také to nebyl nikdo jiný, kdo na tuto novinku teď narazil a upozornil. Vypadá to, že od těchto procesorů snovou generací architektury Zhaoxin/VIA byly už vyrobené inženýrské vzorky, které (nejde-li o falzifikát) někdo proměřil v testu GeekBench. Výsledek se totiž objevil v jeho databázi. Rychle odtud zase zmizel, ale důležité informace Tralalák stihl zkopírovat.

Procesor Zhaoxin na videu CentaurTech 03 Vzorek procesoru Zhaoxin, možná KX-7000 na videu CentaurTech

GeekBench procesor označuje jako VIA Quadcore, což je ale evidentně chyba, jelikož čip obsahuje osm jader. CPUID procesoru uvádí, že jde o CentaurHauls Family 6 Model 71 Stepping 1 na frekvenci 1,6 GHz. Ta je opět docela nízko, ale je to patrně čistě tím, že máme co do činění s inženýrským vzorkem, jehož cílem je testování a ne demonstrace finálního výkonu. To dokonce většinou žádoucí není, kvůli utajení. KX-7000 by se už pravděpodobně měl vyrábět na 7nm procesu, takže tento vzorek by mohl být už postavený na této technologii.

Vzorek procesoru VIA Zhaoxin KX 7000 v GeekBench Tralalak Vzorek procesoru VIA Zhaoxin KX-7000 v GeekBench (Zdroj: Tralalák)

IPC zvýšené o 66 až 100 %

Ovšem přes frekvenci 1,6 GHz má tento procesor stejný či vyšší výkon jako současná 16nm generace procesorů Zhaoxin na mnohem vyšších frekvencích (nebylo-li zde nějaké skryté nedetekované turbo). Zatímco 16nm Zhaoxin KX-U6780A běžící na 2,7 GHz má jednovláknové skóre 1910 bodů, vzorek Zhaoxinu KX-7000 dosáhl 1898 jen při svých 1,60 GHz. To by znamenalo, že se stejným taktem je výkon o dvě třetiny vyšší, tedy o dvě třetiny lepší IPC. Architektura by tedy skutečně měla být hodně radikálně přepracovaná (dost možná už spíš navržená od základu nově) a opravdu by mohla přinést hodně slušný výkon, protože ve finále by takty měly být lepší – možná dvojnásobné, zatím těžko říct, jaký bude cíl architektury a jak úspěšně se podaří fyzický návrh vyladit pro dosažení dobrých taktů. Každopádně už se bude dát mluvit o „velkém jádru“, zatímco dosavadní jádra VIA/Zhaoxin byla spíše ekvivalentem „malých jader“ jako AMD Jaguar nebo architektur Atom u Intelu.

Vícevláknové skóre jinak pro vzorek nového KX-7000 dopadá ještě lépe. V něm dosáhl 10 348 bodů, zatímco staré osmijádro Zhaoxin KX-U6780A má 8670 bodů. Z toho by vycházelo mnohovláknové IPC dokonce dvojnásobné. Skóre by bylo srovnatelné jako Intel Core i5-6400, čtyřjádro Skylake na taktu okolo 3 GHz, takže se dostáváme do pásma, kde mají teď IPC architektury AMD a Intelu. Ovšem berte to přibližně, skóre tohoto testu se může dost měnit různými faktory. Oba procesory mají jinak osm vláken. KX-7000 tedy asi zatím nebude umět SMT jako architektury Intelu a AMD.

Roadmapa procesorů Zhaoxin (Zdroj: Tralalák)

L3 cache, PCI Express 4.0 a paměti DDR5

O moc víc informací nám zatím GeekBench neříká. Detekce (ovšem není jisté, zda vždy správná) uvádí, že L1 cache bude mít kapacitu 32 KB pro data a 32 KB pro instrukce, což je docela typická mainstreamová volba. L2 cache bude 256KB a za ní bude v hierarchii ještě bude L3 cache sdílená pro všechna jádra. A zdá se s dost slušnou kapacitou, ta bude 16 MB. Zatím těžko říct, jaké třeba budou TDP nebo finální takty.

Podle dříve publikované roadmapy by snad CPU už mělo umět PCI Express 4.0 a také paměti DDR5. Což možná naznačuje, že uvedení na trh je třeba čekat spíš až v letech 2021–2022. V čínských článcích se také už delší dobu píše, že by se procesory Zhaoxin eventuálně měly vyrábět i pro socket, takže by se daly volně upgradovat a vyměňovat, čímž by se z nich stala standardnější dektopová platforma. Nyní jsou všechny VIA a Zhaoxiny v pouzdru BGA pájeném na desku.

MM_AI

Procesor Zhaoxin na videu CentaurTech 02 Vzorek procesoru Zhaoxin, možná KX-7000 na videu CentaurTech

Firma CentaurTech, která vyvíjí architekturu pro procesory VIA/Zhaoxin, má nyní na svém webu fotky a nové video inženýrů, kteří pracují na procesoru v socketovém pouzdru LGA. Pouzdro vypadá jako Haswell-EP (LGA 2011-3) od Intel, ovšem čip, který je ukazován při osazovaní, nikoliv. Zde je možné buď to, že jde jen o atrapy pro použití v propagaci, ale Centaur by asi mohl používat existující mechanické části socketu vyvinuté pro Intel kvůli zjednodušení (a mohl při testování používat i třeba chladiče, ty na fotkách jsou zdá se boxované z procesorů Intel). Zda by převzaté sockety pak přetrvaly i do sériové výroby, to je však nejisté. Čip, wafer a pouzdro na videu by teoreticky mohly patřit právě vzorku KX-7000.

Procesor Zhaoxin CentaurTech 05 Fotky firmy CentaurTech zachycující práci na prototypovém hardwaru. Desky a CPU mají (provizorně?) patici podobnou LGA 2011-3 od Intelu

Dostupnost mimo Čínu zatím nejasná

Pokud jádro KX-7000 dopadne tak slibně, jak vypadá podle IPC, tak bude na trhu procesorů x86 asi dost zajímavé a konečně by Zhaoxin mohl představovat výkonnou alternativu. Bude ale asi trošku bojovat s malým ekosystémem a neochotou výrobců desek nabízet modely s procesory VIA/Zhaoxin na západě. Zatím tedy není moc jasné, zda se tato novinka u nás bude eventuálně také prodávat, nebo zase skončí jako minoritní platforma používaná jen v Číně.

Galerie: Procesory VIA/Zhaoxin KX-7000

Byl pro vás článek přínosný?