Tady bych rád vypíchl jak se intelu snad vyplatí strategie vlastních fabů (o kterých tady furt čtu že nejlepší by bylo je prodat a jsou přešlap) a jejich využití pro "1,8" nm Titan Lake a Hammer Lake, zatímco amd vydřený úspěch spláchne cenovou politikou kterou zřejmě nepůjde jeho zákazníkům jen tak ignorovat :D
Oboje má své...
Pokud je trh v normálním stavu, tak Fabless není špatná volba, nemusíš cpát bambiliardy do vývoje nových nodů a můžeš se soustředit na to co ti jde nejlépe. Když ti klesají prodeje a nemáš úplně blbě smlouvy, můžeš část rezervovaných kapacit přepustit někomu jinému.
Jen musíš ve výrobě platit ještě marži někomu jinému kdo to za tebe odmakal a zainvestoval, máš mnohem menší vliv na vlastnosti procesu. A pokud se celý trh utrhne jako teď, musíš se rvát o kapacity s jinými.
Vlastní FAB pak znamená že ti zůstane více kaček doma, můžeš si proces uzpůsobit zcela své architektuře.
Jen už je pryč doba, kdy to šlo vyrábět v lepší "garáží", ty sumy za vývoj nového procesu jsou astronomické a ne vždy se to povede dotáhnout do zdárného konce - takové GloFo už přes deset let jede jen licencované procesy a 10nm už nezvládli, vývoj nešel moc dobře a investoři usoudili že to nejsou schopni dofinancování. Pokud ti klesne výroba a děláš jen pro sebe tak platíš za stojící fabriku ty. Když se ti nedaří dotáhnout vývoj nodu, ztráta jde opět za tebou. Ve finále pak vidíme, že se udrželo jen pár hráčů, kteří mají na to investovat do dalšího vývoje.
I ten Intel říká že bude pro jednotlivé produkty vybírat proces, který bude nejvýhodnější pro něj i pro zákazníky. 18A vypadá vhodný třeba pro úsporné produkty, ale pro výkonné desktopy radši volí N2 aby byl konkurenceschopný. Noví zákazníci, kteří by pomohli financovat další rozvoj sice jsou, ale není to až taková fronta...
NO tak to určitě, Čína nejsou primitivové a nebudou si kazit kšefty. Chtělo by to víc přemýšlet a podívat se do historie, jak Čína uvažuje, jaké má vize apod. Rozhodně to nebude o tom, že by zastavila svůj "penězovod", to si může myslet jen ignorant nebo idiot.
29. 5. 2026, 11:38 editováno autorem komentáře
Ty si myslíš že tam ty Faby Taiwanci s Američany asi nechají nepoškozené číně aby si čínani relativně bez práce přišli na nejvíc highend technologie výroby čpů bez práce ne ? :D :D :D buď si jistá že i ta dánská nebo jaká firma tu litografii vyrábí má ve smlouvách nějaké znehodnocení v těchto případech. Asi bych tu diskuzi držel v rámci nějaké reality a né bláhovnosti.
To skončí skoro všichni, kteří nebudou moci připlatit za výrobu TSMC v USA, která by v tu chvíli zdražila asi víc než o desítky procent. Intelu by v desktopu taky nezbylo nic jiného než dinosauři.
Navíc aktuální kapacita 18A není dost velká, zhruba na úrovni N4 v Arizoně. Tam by letos měly přibýt podobné objemy N3, N2 až tak za dva tři roky.
Intel je také postupně navyšuje ale plná produkce by měla přijít taky až za dva roky...
Kdyby se do toho povedlo zatáhnout Japonsko, tak pokud by šlo jen o sankce, tak ani ta Čína moc nevyrobí, než by nahradila dodávky chemie a materiálů. Kdyby je do toho zatáhli i vojensky, tak nějakou dobu nevyrobí nikdo nic. Drží se tak vzájemně za kule a když to někdo přežene, odserou to všichni...
Arizonský tsmc fab je 4nm, vyrábí se tam EPYC 5. generace – „Turin“. co tam máš dál ? prostě jsou celým portfoliem locknutí na výrobu na taiwanu. tečka. další otázky ? ne ? tak mám pravdu a AMD gamblí zatímco se team red fans smějí Fabům intelu které by ho v této situaci zachráníly zatímco amd by zaniklo nebo muselo předat komplet knowhow číně výměnou za nějaké smradlavé čipy z okrajů wafferů :D