Hlavní navigace

Program Windows Insider už testování bez podkladové licence neumožní

20. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Od loňského podzimu můžete bezplatně testovat čerstvá sestavení Windows 10. První prozatímní finální verze je už venku, ale Microsoft před pár dny program obnovil a pokračuje v produkci dalších sestavení. Existuje však rozdíl mezi testováním Windows 10 před 29. červencem a po něm.

Dříve Microsoft pouze počítal s tím, že bude systém testován na počítačích, kde do té doby Windows legálně běžela. Testovací sestavení nicméně stav nekontrolovala, mohli jste klidně provést čistou instalaci. Systém obsahoval univerzální produktové klíče a byl předaktivovaný.

Dnes však instalace Windows 10 Insider Preview nepoužívají generické klíče. Místo toho přišla řada na nový aktivační systém, který firma využívá rovněž pro legální bezplatné upgrady z Windows 7 a 8.1. Jakmile provedete upgrade ze systému s platnou licencí, není již třeba při budoucí instalaci Desítek zadávat produktový klíč. Na serverech Microsoftu se totiž uloží otisk vašeho hardwaru.

 

Na základě otisku se systém po instalaci vždy sám aktivuje, přičemž produktový klíč už nepožaduje. Zdá se, že úplně stejně to teď funguje se systémem dostupným v rámci programu Insider Preview. Podporuje to fakt, že první nové sestavení Desítek po 29. červenci nelze stáhnout ve formě ISO. Nemůžeme tak provést čistou instalaci. Naopak, sestavení stáhnete až ze stávající instalace Windows 10 „RTM.“

Lze předpokládat, že Microsoft dříve či později uvolní čerstvé ISO. V takovém případě už nebude potřeba při čisté instalaci zadávat produktový klíč, protože si aktivační servery budou pamatovat, že na vašem počítači byla platná licence Windows. Bez podkladové licence nicméně nová sestavení neotestujete, takže minimálně jeden upgrade na (Windows 10 Insider Preview) provést musíte.

Zdroj: SuperSite for Windows