Hlavní navigace

První fotky GeForce RTX 4090 Ti: Nvidia neuhlídala chlazení pro grafiky Lovelace

18. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz
Tohle je úplně první pohled na novou generaci chladičů u grafik Nvidia GeForce RTX 4090. Charakteristický pasiv s diagonálním žebrováním a ventilátory z horní i ze spodní strany.

Novinkou tohoto týdne je zvěst, že nová generace grafických karet nastoupí ne v září, ale už zřejmě v červenci, kdy má Nvidia vydat (nebo aspoň představit) novou architekturu Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000. A vypadá to reálně, protože úniky se začínají sypat. Po specifikacích se objevila i fotografie chladiče, který by měl patřit nejvyššímu modelu GeForce RTX 4090 nebo 4090 Ti v provedení Founders Edition přímo od Nvidie.

Tento leak poněkud připomíná překvapivý únik chladiče Founders Edition určený pro tehdy ještě jen očekávanou GeForce RTX 3080 před dvěma roky. Fotky se opět objevily na čínském webu Chiphell. Nelze asi úplně vyloučit, že to jsou nějaká falza. Ale výroba podobného podvrhu by asi byla docela náročná, což snižuje šanci, že by se do takové práce někomu chtělo. Nic moc nenasvědčuje tomu, že nejde o skutečnou maketu nebo prototyp.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti pasiv Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – pasiv (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Podle fotek bude Nvidia používat stejnou koncepci chladiče, jakou zavedla u Founders Edition karet RTX 3080 a RTX 3090, tedy charakteristický pasiv s diagonálním žebrováním a ventilátory z horní i ze spodní strany. Konkrétní provedení je velmi podobné tomu, který dostala nově vydaná GeForce RTX 3090 Ti, ale jsou zde odlišnosti.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti základna Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – základna (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Například žebrování je, zdá se, hustější (je jich o něco víc). Zejména je také změněná základna, která bude přenášet teplo z GPU do pasivu. Chladič RTX 3090 Ti měl menší základnu a paměti byly chlazené až baseplatem okolo (můžete srovnat s fotkami TechPowerUpu). Uniklý chladič má mnohem širší základnu, která přímo zasahuje i na paměti. Chlazení GDDR6X by se mohlo zlepšit.

Opět tedy bude použita koncepce, kdy jeden ventilátor ve spodní části karty normálně profukuje pasiv (ovšem pak část vzduchu vytlačuje záslepkou ven ze skříně), zatímco druhý ventilátor na horní straně karty vysává vzduch z pasivu pod sebou skrz zadní část karty. Teplý vzduch z této části chladiče tedy stoupá dál nahoru do skříně do prostoru CPU, odkud ho skříňové ventilátory snáze dostanou pryč.

Schéma fungování chladiče grafik Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition Schéma fungování chladiče grafik Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Je třeba říci, že tato koncepce „okna“ v zadní části karty nebyla úplně vynálezem Nvidie, ale obrácená montáž ventilátoru a celkové provedení a kombinace prvků originální jsou.

RTX 4090 nebo RTX 4090 Ti?

Na snímcích ukázaných na Chiphellu je i rámeček s označením modelu, podle kterého patří chladič na grafiku GeForce RTX 4090 Ti. To je zajímavé, protože včera jsme tu měli specifikace „GeForce RTX 4090“ bez Ti a podivovali jsme se, že podle nich karta používá relativně hodně ořezanou verzi čipu AD102. Možná tedy opravdu nebude nejvyšším modelem a už se chystá i tato RTX 4090 Ti s ještě vyšším výkonem.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti rámeček Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – rámeček (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)
Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti označení Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – označení (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Ovšem také je možné, že na snímcích je jen návrh chladiče vzniklý před delším časem, kdy značení ještě nebylo jasné a ono „RTX 4090 Ti“ (není-li to ovšem přephotoshopované 3090 Ti…) je hlavně provizorní ukázka toho, jak by popisek na rámečku vypadal.

Více: Specifikace GeForce RTX 4090: „jen“ 16 128 shaderů a 450 W? Je 2× rychlejší než RTX 3090

DTZ24

Před dvěma lety byl únik tohoto hodně charakteristicky vypadajícího chladiče ze začátku dost zpochybňován, ovšem pak se jeho použití potvrdilo. Nvidia v poslední době pro každou generaci použila nový vzhled (Pascal, TuringAmpere měly vždy nový design karet Founders Edition, jen generace Maxwell v roce 2014 převzala design od GeForce GTX Titan generace Kepler), ale zrovna podoba zavedená s Ampere je možná nejpovedenější a hodná dalšího dvouletého funkčního období.

Který design referenčních karet a chladičů Nvidie se vám líbil/líbí nejvíc?

Zdroje: Chiphell, VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?