Ampere na spadnutí, unikla fotka GeForce RTX 3080. Chladič a design, jaké tu ještě nebyly

68

První fotka nové GeForce RTX 3080 se 7nm GPU je venku. Nový chladič opravdu musíte vidět, podobný tu ještě nebyl. A taky jeho design vypadá dost dobře.

Vypadá to, že je čas, aby fandové Nvidie přeřadili na vyšší stupeň natěšených očekávání. Zčistajasna totiž na internetu – přesněji na čínském fóru Chiphell – přistála fotografie grafické karty GeForce RTX 3080 – tedy podle všeho herní grafiky se 7nm GPU Ampere a stejnojmennou novou architekturou.

Toto jednak říká, že se přiblížilo odhalení této očekávané nové generace herních grafik. Ale vedle toho je hodně zajímavá i ta fotka samotná. Je na ní totiž zdá se finální podoba chladiče i PCB karty, jejichž vzhled a řešení jsou bez přehánění pozoruhodné.

Design, který se asi bude dlouho pamatovat

Karta je zdá se dvouslotová a dlouhá, jak se patří na highendové GPU. Chladič má klasicky dva axiální ventilátory a design v kombinaci černé a stříbrné. Nevšímejte si modrého odstínu na „chromech“, toto je zřejmě jen ochranná fólie či páska proti poškození při přepravě (možná škoda, modrá nebo zelená úprava by tu asi vůbec nevypadala špatně, nicméně barevná neutralita je asi daná dnešní RGB mánií).

Možná vám bude chvíli trvat, než se v obrázku zorientujete (mě trvalo). Chladič má totiž jeden ventilátor zespodu a druhý svrchu (ne, není schovaný pod mřížkou). To na fotce vlevo je horní strana karty s backplatem, vpravo pak vidíte lícovou stranu, kde normálně hnízdí všechny „fukary“. Když najdete na fotkách záslepku, můžete vidět, že ventilátor v konvenční poloze je ten bližší konci karty s obrazovými výstupy – to je logické, protože zde musí být PCB plné a foukat na pasiv se dá jenom zespodu.

Fotografie GeForce RTX 3080 zdroj Chiphell
Fotografie GeForce RTX 3080 (Zdroj: Chiphell)

V pravé části karty Nvidia ale použila trik, který byl už dřív vidět na nereferenčních Radeonech, totiž že PCB je výrazně kratší než chladič a díky tomu je pasiv pod krajním ventilátorem plně průchozí. Ohřátý vzduch je tak odfukován hned pryč, místo aby po vyfouknutí pořád cykloval zpátky a zase byl nasáván ventilátorem místo čerstvého. Ovšem místo aby měla tato část karty ventilátor sedící paralelně s ostatními, Nvidia osadila ventilátor z druhé strany (zeshora), což vytváří tento zajímavý design.

Možná ne ideální pro airflow, ale designér se trefil

Otázka je, jestli to bude úplně ideální pro chlazení. Pokud by byl druhý ventilátor zespodu, bude odfukovat vzduch nahoru do prostoru CPU, kde je typicky ve skříni vyfukovací ventilátor na zadní straně skříně, a dnes často i ve stropu. Toto by tedy dobře zapadalo do celkového airflow.

Řešení Nvidie ovšem naopak z proudu tohoto přirozeného airflow odebírá vzduch, a žene ho proti gravitaci skrz kartu dolů do prostoru slotů PCIe a M.2, chladiče čipové sady a ke dnu skříně. Toto mi přijde méně výhodné, protože záslepky pozic PCIe ve skříni sice někdy bývají perforované, ale v jejich prostoru chybí ventilátor pro nucený odtah ohřátého vzduchu mimo skříň. Pokud jsou nějaké ventilátory ve dnu skříně, jsou obvykle osazené jako nasávače; nejčastěji je ale pod kartami oddělený tunel pro zdroj.

Aktualizováno: jak bylo podotknuto níže v komentářích, vzhledem k zdá se zvláštnímu tvaru lopatek (pokud to není nějaký klam na fotce) by ventilátor nahoře mohl foukat obráceně (nasávat vzduch přes pasiv). Tím by ve výsledku proudění bylo u obou polovin pasivu stejné a zapadlo by to do přirozeného airflow ve skříních.

Nicméně toto by asi nemělo dělat zas nějaké velké problémy. Nějaký negativní rozdíl oproti konvenční dvojventilátorové kartě, které prostupný pasiv nepoužívá vůbec (tedy i karty Founders Edition předchozí generace) a víc tedy cykluje teplý vzduch, bych nečekal. To si Nvidia nejspíš pohlídala.

Nvidia A100 GPU Ampere GA100 v provedeni SXM4 1600
Nvidia A100. Výpočetní GPU Ampere GA100 v provedení SXM4 (Zdroj: Nvidie)

Tip: Nvidia Ampere je tu: obří výpočetní GA100, 8192 shaderů. Architektura jde i do GeForce

Každopádně tato karta bude mít zapamatovatelný vzhled, který se bude vymykat mezi ostatními grafikami, což byl podle všeho cíl. Design karty vypadá dost zdařile a zajímavě, takže tento únik je hodně pravděpodobně pravý. Pokud by si totiž někdo dal takovouto práci s „fakovinou“, tak opravdu klobouk dolů. A možná by mu příště kšeft s designem grafik měli hodit doopravdy.

Zdroj: Chiphell, via: 9550Pro (Twitter), VideoCardz

Ampere na spadnutí, unikla fotka GeForce RTX 3080. Chladič a design, jaké tu ještě nebyly
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.25%) 32 hlasů

68 KOMENTÁŘE

  • Na fake se mi to moc nezdá. VideoCardz k tomu píše, že by to mohl být interní mockup, kterých třeba dělají i víc, než si vyberou, který design půjde do výroby).

   Ale to okruží by nemusel být rámeček, ale prstenec proti roztahování lopatek/na usměrnění vzduchu. Pokud to tedy není nefunkční maketa vyloženě jenom pro ukázku designu.
   Edit: jo, bude to maketa (i se šroubama heh), to PCB vypadá seříznuté na ten nepravidelný tvar z nějakého už existujícího.

   P.S. tím žebrováním bez airflow myslíte ty trojúhelníky uprostřed? Těma by teoreticky ještě mohl být vyváděný vzduch od toho spodního ventilátoru.

   Ovšem když se podíváte na pasiv Founders Edition TUringů, tak tam je žeber bez airflowu fakt neurekom.

   https://www.overclock3d.net/gfx/articles/2018/09/14081324718l.jpg
   https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yJk7FBqDtMQJjdnMXyRdn5.jpg

   Zvlášť u 2080 Ti tam byl pěkně velký kus uprostřed, do kterého nic nefoukalo.

      • A nutno říct, že ani tak kontroverzní web jako je Chiphell neuvedl tuto informaci na svých stránkách.
       Jde jen o jedno neověřené foto na fóru. Uvidíme jak se to vyvine.

      • Chiphell je uvedený jak v textu, tak ve zdrojích.
       JO napsal: „VideoCardz k tomu píše, že BY TO MOHL BÝT“ – z toho jasně plyne, že je to pouze domněnka, neboli spekulace. (článek na videocardz začíná slovy „Údajné fotky..“
       Zbytečný příspěvek…

      • Já to nemyslel tak, že když to VideoCardz píše, tak je to pravda nebo že to musí odněkud mít zjištěný.
       Je to jejich spekulace, ale zmínil jsem to tady proto, protože mi přijde, že to je spekulace dost k věci a dost pravděpodobně by to tak mohlo být.

 1. vypadá to zajímavě, snad se zmůže AMD na nějakou kreativní odpověď, NV už je od vydávání vlastních nových chladičů nepochybný tahoun a AMD jen následuje, od vydání Vulkan toho moc nepředvedli.

 2. no zaujímavé dizajnovo, ale to chladenie je nejaké nelogické…. a to, že v skrinke, kde bude na 99% uložená tak, že predná strana karty do bude smerovať do spodu skrinky… a teraz to zásadné…teplý vzduch stúpa hore a na tejto karte to jeden ventilátor zase smeruje horúci vzduch opäť dole aby ho nasal prvý ventilátor karty….no jednoducho tu nefunguje správny airflow v skrinke… vpredu dole nasajem studený vzduch a v zadu hore (prípadne horné ventilátory ak ich skrinka má) vyfúknem horúci vzduch, ktorý by sa tam nahromatil aj bez ventilátorov tak, či tak..

  • nemáš pravdu, koupáš se na to špatně … spodní směruje vzduch na pcb a směrem dopředu skříně, horní nasává ve předu skříne studený od předních větráků a směruje ho dolů a dopředu … problém je akorát ten, že na procesor půjde míchaný studený s teplým … ten tam jde ale v každém případě … podle mě dobrý …

 3. NVIDIA ale kalkuluje s tím, že chce jít na trh první, aby se vyhnula potenciálnímu problému, kdy by její RTX 3000 série mohla být slabší než RX 6000 série od AMD, což je v případě souboje RTX 3080 (ne Ti verze) a velkého NAVI 2 s RDNA 2 dost pravděpodobný scénář.
  Otázka č1.
  Kdo,,, napsal výše uvedený sloupeček?
  Nápověda ( Garáž, slintání, pivo)

   • Nie nesuperia, tam majú Navi karty jasnú výhodu – výkonnostnú – aj cenovú.

    Nechcem sa nikoho dotknúť, ale budem úprimný. AMD ma v ponuke najvýkonnejšie karty pre normálnych aj náročných používateľov za lepšie ceny. Ak niekomu nestačí na hranie a náročnejšiu prácu s videom RX5700/XT, tak bude asi z profi sféry a tam to chápem.
    Ak si ale uteká šašek za dve svoje výplaty kupovať RTX 2080Ti, pretože chce všetko “na max”, tak je, prepáč, ale debilko 😉.
    Neni žiadne umenie vyhodiť peniaze za najvýkonnejší Hardware na trhu. Používať ale zdravý úsudok pri jeho výbere a skutočne potreby používateľa, už stojí minimálne aspoň za zamyslenie.

    Takže aby som ti odpovedal stručnejšie. AMD ma v ponuke to, čo stačí 90% trhu a že niekto ma niečo výkonnejšie, ale neprimerane drahšie v ponuke, už väčšinu kupujúcich zaujímať nebude.
    Prestíž o najvýkonnejší model na trhu je asi fajn z hľadiska onej spoločnosti, ale nám môže byt ukradnutá v tomto prípade úplne 🙄

    • ty to ale píšeš tak, že AMD má a nVidia nemá ani hovno … docela by mě zajímalo, co máš pod stolem 😀 … můžeš být úpřimnej do aleluja, je to pořád jen tvůj silně subjektivní názor, který ti sice neberu, naprosto s ním ale nesouhlasím …

     • Ktorej časti nerozumieš konkrétne? Karty od RX5600XT po 5700XT sú vyhodnejsie, ako to, čo ponuka nvidia za podobne peniaze.
      Čo mám pod stolom nerieš, pretože to aj tak mám na stole a vôbec na tom nezáleží. Na fanboja to tu tiež neuhraš. Tieto veci sa ma ssi nikdy netykali a dnes už vôbec nie.
      Pred pár mesiacmi som bol v tom, že chcem 1660 super, alebo niečo lepšie od nvidie. Nakoniec si ale hovorím, že to AMD ma v ponuke zaujímavejšie karty a tak mám doma RX5700.

      Pre tvoju informáciu. Predtým som mal RX570 a pred ňou GTX970. Predňou bola dlho dlho nvidia, pretože AMD malo na trhu nič moc. A pre tou nvidiou to boli dlho dlho karty ATI.

      Ja píšem tak, ako vidím dnešnú situáciu a samozrejme subjektívne, pretože som to ja. Možno tam sám vidíš niečo, čo v tom texte neni, alebo je naopak práve tvoja myseľ zaťažená takýmito detskými hlúposťami.

      • kecálku, nic lešího pro tebe nemám … tyto bláboly možná platí na tvé okolí, nevím kde, s kým žiješ (ani mě to nezajímá, kdybys chtěl zase připsat nějakou ironickou poznámku -pod stolem vs na stole) … v čem je výhodnější 5700xt proti 2060s? Ve vyšší spotřebě, teple, hluku? No, nevím, jestli jsou tohle přednosti … máš, užívej si a nevnucuj nikomu svůj hodně zvlášní názor, že pokud někomu nestačí ta tvoje xt, že musí běžet pro konkurenční 2080TI …

      • Dneska je vyhodnější i RTX2070 proti čemukoliv od AMD. Jak píše gogo, možná dražší, ale s lepším hlukem a chlazením.

      • Proc by mely byt 5700XT mene vyhodne? Mas modely, ktere jsou tiche a levnejsi nez 2060S a 2070. Napriklad Pulse stoji okolo 400,- EU. Nejlevnejsi modely 2060S, ktera je pomalejsi, zacinaji na 400,-EU taky. 2070 na 440,- EU a porad je pomalejsi.
       Jestli je nejaka Navi od AMD zajimava, tak je to prave 5700XT a 5700. Jen treba vybrat model, ale to plati pro NV uplne stejne.

      • teď nevím jestli se víc směji nad tím Metalem, nebo Šmajdalfem 😀 … aby se toho tady někdo nechytnul … ale ano, není nad dobrý Progress, Epic, i jiné „metaly“

      • „já NIKDE nenapsal, že je 5700 méně výhodná …“

       A tohle je co?

       “ čem je výhodnější 5700xt proti 2060s? Ve vyšší spotřebě, teple, hluku? No, nevím, jestli jsou tohle přednosti „

      • ach jo … to je to, že není výhodnější, přinejlepším jsou na tom stejně … reagoval jsem jen na ty chválospěvy o „jednoznačné“ výhodnosti xt …

    • AMD nabízí, když nepočítám starý odpad, karty v cenovém rozmezí 5 až 12 tisíc. Vy říkáte, že pokrývají 90 % trhu, ovšem 75 % zákazníků má evidentně jiný názor.
     A pokud nevěříte průzkumům trhu, tak se stačí podívat na 10 nejprodávanějších grafik na Alze. 6 z nich se do toho cenového rozmezí nevejde. Buď jsou levnější nebo dražší.
     Fanatismus příznivců AMD poslední dobou nabývá úplně neskutečných rozměrů. To, že jejich značka je neschopná pokrýt trh, je chyba všech okolo, jen ne její. Zákaznící jsou hloupí, že nekupují AMD, a když člověk argumentuje, že v daném segmentu AMD nic nenabízí, tak mu vmetou do tváře, že je to právě proto, že je hloupý a chce něco, co chtít nemá.

     • Gogo1693 : žeby vo vyššom výkone a väčšej kapacite pamäte? Nezdá sa mi, že by ta 5700 bola nejak hlučná a to ani v mITX skrinke.
      Keď už dôjdu argumenty, tak sa bude omieľať kecalstvo a bla bla bla? Ja nikomu nevnucujem nič. Naopak ty akosi nevieš pobrať, že nemat na trhu najvýkonnejší model neznamená, že stojí za nič 🙄

      Radek Holeček : Pane a vy chápete písaný text, alebo Vám tiež treba polopate vysvetľovať, ako kamarátovi vyššie?

      90% trhu bolo myslene (a jasne uvedené) ako to, čo ste si vlastne sám napísal 😁 A teda, že drvivá väčšina zákazníkov pozerá po modeloch pod RX 5700XT a preto ma väčšina záujemcov karty menej výkonné, ako ona najvýkonnejšia RTX 2080ti, ktorá je pre pôvodcu príspevku, na ktorý som reagoval tak zásadná a považuje to evidentne za jediný argument, prečo je AMD mimo realitu a nvidia “valí”.

      A ako som už písal, fanbojstvo si strčte niekam, viete kam 🙄. Písal som, aké karty som vlastníl a to úplne nezodpovedá typickému fanbojovi. PC som skladal na základe výhodnejšej ponuky na trhu a myslieť si môžete čo chcete.

      Navyše sú väčšinou ľudia, ktorí obviňujú z tak prízemných slatanin, ako fanbojstvo práve tí, ktorí týmto trpia najviac 🤦🏻‍♂️

      • no 😀 evidentně jen potvrzuješ, co jsem napsal … keclálek, blábolíš, nevíš o čem … tedy, nic ve zlém, ale pokud už chceš někoho vojíždět, alespoň si zjisti fakta … 5700 nemá ani vyšší výkon, ani větší kapacitu paměti … víc snad psát nemusím …
       … já nikde ani jen nenaznačil, že je 5700xt špatná karta … čti po sobě …
       …pc si skládal na základě minimálních, resp. žádných znalostí … nejsi žádný fanboy, jsi kecálek …

      • Je zajímavé, jak svůj komentář měníte. V příspěvku na který jsem reagoval píšete, že AMD má v nabídce to, co stačí 90 % trhu. A teď píšete, že 90 % trhu nechce nic lepšího, než 5700XT. To je z mého pohledu dost podstatný rozdíl.
       Souhlasím, že těch, co si kupují karty za 12+ tisíc, moc není. Na druhou stranu je ale dost těch, co si kupují karty za 5- tisíc, pro něž AMD nemá taky nic.
       To, že nVidia je lepší, není způsobeno tím, že má lepší top model. Je to způsobeno tím, že pokrývá všechny cenové relace. Tedy nejen top produkty, ale i low produkty a všechno mezi tím. Vybere si opravdu každý.
       A ten příspěvek, na který jste reagoval, byl jen reakcí na jednoho vyšinutého DD, který dělá z nVidie idioty, protože prý musí své nové čipy uvést dříve, aby se svými netoprodukty náhodou neprohráli s top produktem AMD.
       Jinak mi v tom vašem povídání vadila hned první věta: „Navi karty jasnú výhodu – výkonnostnú – aj cenovú“
       A to nějak nevidím. Vidím, že za stejné peníze dostanu prakticky stejný výkon u obou značek. Takže kdybyste napsal, že AMD občas někde konečně dohnala konkurenci, tak v pohodě, ale vychvalovat je, jak mají „jasnou výhodu“, tak to už opravdu je fanatismus.

      • nVidia nejen, že pokrývá široké cenové spektrum, ale v dané kategorii nabízí i zajímavé technologie navíc, za což si někdo může rád připlatit. A nemluvím o RT. Např. G-sync momentálně nabízí víc než free-sync, gamestream/moonlight je nejlepší streamovací techlologie na trhu, od RTX2060 výše mají karty virtual-link konektor. Zkrátka, výhodnost AMD je jen pro někoho a prodeje tomu odpovídají.

      • Nielen technológie čo spomína Maor. Ide aj o podporu DX 12 Ultimate, kde nie je iba RT, ale aj Variable rate shading, Mesh shaders a Sampler feedback. Túto podporu majú iba RTX grafiky z tých dnešných a sú teda viac future proof. Nemusia ťa zaujímať, ale ani by som sa netvaril, že neexistujú.

      • to mareknr: Variable rate shading, Mesh shaders a Sampler feedback niesu technológie, bez ktorých by sa nedalo fungovať, pri hrách bez raytracingu a v rozlíšeniach nižších ako je 2160p..tam je už momentálne dosť výkonu… tie technológie vlastne „len“ zvyšujú efektivitu a samozrejme FPS hlavne pri 4k, pri Raytracingu alebo pri VR setoch , kde GPU najviac trpí nedostatkom výkonu…akoby by bolo vynútené ich použitie, aby sa to hýbalo, nakoľko tie scény sú veľmi komplexné, čo sa týka detailu…

       RDN2 sľubuje o 50% lepšiu efektivitu (výkon na watt) a bude mať formu Raytracingu a zrejme aj VRS, Mesh shaders a Sampler feedback (viď demo Unreal 5 enginu na PS5 v podobe „Lumen“ a „Nanite“ ), jednoducho to už musí ísť ruka v ruke, lebo nároky na výkon sú brutálne a treba si podchytiť miesta kde zmena detailu nieje viditeľná a dokáže tak nabrať celkom dosť výkonu.

      • @zero8324: Viem o čom sú tie technológie. Ak sa v hrách začnú využívať, tak z nich budú ťažiť aj súčasné RTX grafiky. Na rozdiel od ich protajskov od AMD. Ak to u niekoho nehrá rolu, nie je to problém. Kúpi si lacnejsiu alternatívu u AMD. Ale vyhoda to proste je. A to, že si kvôli tomu niekto kúpi GPU od NV, nie je pre to hlupák. Pomer cena/výkon nie je jediný parameter pre kúpu GPU.

      • to mareknr: verím, že každý má svoje priority, pre mňa ako občasného hráča v 4K je to výkon/cena (čiže úžitková hodnota), preto som pred rokom kúpil v super cene bazárovú referenčnú Vegu64 s fullcover blokom WaterCool za 300€ (cena nového bloku je 140€)…taký výkon/cena mi nevedela ponúknuť ani GTX1080, ani 5700ka ani rtx2070 …keby som vedel v tej dobe kúpiť za 200€ GTX1080, tak ju kúpim, ale to sa nedá doteraz… a vážne uvažujem, keď padne cena VEGA64 pod 150€, tak idem do multiGPU a bude ťažké aby ma o tom presvedčila RTX 3080 alebo RX 6800.

      • @zero8324: Práve v 4K by som chcel mať podporu technológií, ktorých použitie dokáže zvýšiť FPS bez viditeľných dopadov (resp. s minimálnymi dopadmi) na obraz. Preto by som určite nešiel do Crossfire ani SLI so staršími kartami a radšej by som kúpil jednu z novších grafík z radov Amper resp. RDNA2 od NV alebo AMD. Podpora využitia dvoch kariet išla do úzadia a boli by to vyhodené peniaze. Okrem toho keď uvažuješ o kúpe ďalšej Vegy ak klesne s cenou pod 150E, nemyslím si, že ťa presvedčia nové karty z výkonnostnej úrovne RTX 3080, ktoré budp stáť niekoľkonásobne viac.

       Ja osobne už som s hraním na PC v podstate rezignoval kvôli stále sa zvyšujúcim cenám GPU (prešiel som s hraním na konzole). A k môjmu starému PC ešte s Core i7 3770K na 4.5GHz plánujem už iba jeden upgrade na RTX 3070 (aktuálne mám GTX 1080) a potom už dlho nič, pretože už by to chcelo vymeniť celý základ a nechce sa mi dávať na to peniaze. Aj keď by sa ku 4K rozlíšeniu hodila výkonnejšia grafika, kašlem už na to.

    • „Ak niekomu nestačí na hranie a náročnejšiu prácu s videom RX5700/XT, tak bude asi z profi sféry“
     Každý druhý PC kde som narval 5700/XT bol určený na Full HD hranie – 1080p a RX5700/XT. Vitaj v roku 2020, náročné hry, módy, RTX, 120-144-240Hz monitory.
     5700XT je dosť silná karta, bez debát ale zase to nie je žiaden zázrak, nie ak máš napr. hore uvedený „hoc len“ 144Hz monitor a hráš sa.

     • Kto chce kŕmiť 120-140 Hz monitory, tak mu RX 5700XT alebo RTX 2070 musí stačiť…s prípadnými malými dropmi si Freesync alebo Gsync monitor musí poradiť. https://www.youtube.com/watch?v=Zkk_p5l3qgA

      Kto ale rozmýšľa rozumom, tak prihliada aj na cenu…kde na prvý pohľad sa nájdu 2 vetrákové modely v podobnej cene (cca 400€), ale poriadne 3 vetrákové chladenie, tam už je to horšie a hrá do karát v prospech Radeonu (423€ vs 539€) v prípadne nVidie by som už radšej išiel do 2070S za tiež 539€ v 3vetrákovej verzii (iná sa asi ani nerobí, zrejme kvôli produkovanému teplu, veď vlastne je to už priškrtená RTX 2080)….v prípade Radeonu za ušetrených takmer 120€ sa dá investovať do rýchlejších RAM-iek alebo ich kapacity, rýchleho SSD alebo do rýchlejšieho procesora…to ani nevravím o tom, že v súboji 5700xt vs RTX2070 má zvyčajne navrch práve Radeon, a v súboji 5700xt vs rtx270s je vo väčšinou vyrovnané… https://www.youtube.com/watch?v=TjamKZHp9Kc

      Takže musím sa prikloniť k názoru, že 5700xt je výhodnejšia kúpa ako v prípade RTX 2070/2070S. Vo vyššom segmente (napr. RTX 2080S za 780€ …uff) už nVidia nemá konkurenciu, čo sa však má onedlho zmeniť, tak to bude zaujímavé aj pre hráčov v 4K

      • můžeš se přiklánět kam chceš … už jen to tvrzení „poriadne trojvetrákové chladenie“ kulhá na obě nohy … 3 větráky skoro vždy znamená podstatně menší průměr větráků, vyšší otáčky, vyšší hluk … dva větší větráky s dobrým pasivem jsou na 99% lepší volbou … a to tvoje srovnávání je taky kapitola 😀 … takových videí na youtube vyrobím za den padesát s výsledkem zrcadlovým … njn, kdo chce psa bít, klacek si najde … když už tady mluvíme o výhodnosti, i z těch radeonů je výhodnější 5700 bez xt … kdo ji má, potvrdí …

      • to gogo1963: Ty asi netušíš čo je to „statický tlak“, pokiaľ máš väčší pasív s viac rebrami blízko pri sebe (väčšia plocha chladenia a aj tepelná kapacita) tak je výhodnejšie mať viac menších ventilátorov s ekvivalentným prietokom na plochu, ako menej väčších …jednoducho tie väčšie to nepretlačia cez rebrá, aj keď majú naprázdno vyšší prietok a nižšiu hlučnosť. Noctua sa minimálne 10 rokov snaží zlepšovať tento parameter, aby ju malo zmysel dávať napríklad na radiátory vodného chladenia a nielen na vyfukovanie vzduchu zo skrine.

       apropo k tým videám…ty by si taký rozsiahli test nestihol za deň ani raz, nie že päťdesiat…vieš koľko je tam merania a potom aj strihu…vidieť že si to ešte nikdy ani neskúšal. Väčšinou robota na pár dní, ak to má byť kvalitne spravené.

      • hlavně že ty tušíš všechno 😀 Něco z toho (testy), co jsem psal byla nadsázka, ty to ale žereš kompletně … co se týče statického tlaku, na ten ti s prominutím seru … nikdy bych si nedal do compu tří větrákovou kartu … měl jsem ji jednou (strix), ještě teď mi šumí v uších … cokoliv nad 1600 otáček do compu nedám, sedím vedle něj … že to nevadí tobě, to je jasné a já ti to neberu … s tím videem, věřím, že si dal někdo tu práci, hlavně aby ten radeon v testech vyšel lépe … v reálu je všechno jinak

    • Nalijme si sklenku cisteho vina soudruhu.
     Tohle rikaji jen ti, co na to nemaji a zavidi.
     Nikdo nema pravo nekoho oznacit za debilka, jen kvuli tomu, ze si koupi neco drazsiho.
     At si kazdej setri treba tri vyplaty. Je to jeho vec. To “sorry jako” mame tu demokracyjy

     Nebo jsem debilko, kdyz jsem poridil 535D a pritom bych mohl koupit fabii za 30k? Ktera me taky odveze?
     Takhle to chces merit?
     Na to bmw jsem taky setril nekolik vyplat.
     Zavist, nic nez zavist.

     • Nie každý je ochotný utratiť viac peňazí, len kvôli značke, ale nikto ti to naštastie zakázať nemôže. Ja preferujem zásadu „Hodnota za peniaze“ (čiže pomer cena/výkon).

      S tými autami pletieš hrušky s jablkami….keď už zrovnávaš päťkovú radu BMW zo Škodou, tak aspoň s Octaviou alebo SuperB-om a nie s takmer najnižším segmentom aký existuje. Ale zrejme si mal skôr na mysli zrovnánie jazdeniek s rôznymi ročníkmi, tak tam sa to cenovo vie priblížiť a skok v konforte môže byť značný, ak máš šťastie na kus.

  • A uvádět slabší kartu po silnější kartě konkurence vypadá méně dobře z pohledu marketingu, než když vydáte kartu, konkurence ji následně překoná a vy dodatečně tak jen upravíte cenu, speciálně když NV vydá jen reference a na nereference za „novou“ cenou si počkáme déle. NVIDIA tedy nechce riskovat. Velmi pravděpodobně udělá papírové oznámení nových karet s minimální dostupností jen referenčních kusů, což všechno klidně může proběhnout už v třeba zase v srpnu (jako s RTX 2000) a předběhnout tak očekávané oznámení AMD RDNA 2 série, jež se očekává někdy konec září – začátek listopadu s tím, že reálně budou karty obou společností dostupné právě až v tom listopadu. Existují spekulace, že i u AMD chtějí udělat představení ještě dříve, každopádně klasických nereferenčních variant nových karet se nedočkáme velmi pravděpodobně dříve, než v závěru roku. Nicméně souboj referencí bude zajímavý, protože AMD také mění svůj referenční design a velká NAVI určitě nevyjde s blower chladičem jako RX 5000 série.

   • Dobre, myslím, že za ďalšiu reakciu mi to ani nestojí, pretože rozdiel v tom neni žiadny, akurát je tých 90% vysvetlenych z iného uhlu 😁

    Jeden si žije v ilúzii o kecalstve a druhý o fanatizme. 🙄

    Tu 2060 super som si sekol s 2060, čo sa týka kapacity pamäte. Faktom sle stále zostava, že 5700XT je väčšinou o niečo malo výkonnejšia a určite verzie sa dajú kúpiť lacnejšie, ako najlacnejšia 2060s. Tak či onak na tom nezáleží. Čo som chcel som napísal a v dobe, keď somja kupoval kartu bola podstatne výhodnejšia ta 5700.
    Pointou prvého príspevku bolo, že záujem trhu sa neodvíja od najvýkonnejšieho modelu a že autor pôvodného príspevku to ma v hlave trochu popletené.

    A zase píšem viac, než bolo v pláne… Bavte sa sami chalani 😁

    • 5700 a 5700XT jsou z NAVI rady bohuzel jedine 2 karty, ktere se cenove opravdu vyplati koupit oproti konkurenci. 5600XT uz ma podobny pomer vykon/cena jako 1660S a to je na nabidku AMD bohzuel malo. Speedil to napsal spravne. Kdyz prijdes s rocnim zpozdenim s kartama na trh, tak je musis udelat necim atraktivni..5600XT a 5500XT jsou super karty, ale v nicem nad NV nevycnivaji a pokud maji podobny pomer vykon/cena jako konkurence, prijdou pozde..tak kde je pak duvod jim dat prednost. Takze se pak neda divit tomu, ze se ani nejak extra neprodavaji, narozdil od 5700/XT ktere jsou jednak povedene, ale hlavne cenove spravne (vzhledem k AMD postaveni na trhu).

 4. Podľa tieňovania na lopatkách toho vrchného ventilátora pri napájaní, to vyzerá že sú reverzne prehnuté proti ich zatočeniu, z toho by to vychádzalo na rovnaké otáčanie v protismere hodinových ručičiek ako na spodnom ventilátore pri výstupoch a teda mal by vzduch vyfukovať prečo hore z karty. Pre účinnosť ventilátora je podstatnejšie prehnutie lopatiek ako zatočenie, a potom ak by oba ventilátory mali mať rovnaký smer fúkania, prečo by nepoužili identické ale s opačným smerom otáčania. Ten vonkajší krúžok na lopatkách už pár výrobcov používa, malo by to o trochu zvýšiť účinnosť a znížiť hluk od lopatiek.

 5. No, osobne aby som sa vyjadril diplomaticky, seri*m na referenčný model – či už tento nVidie alebo aj ten s ktorým sa vytasí AMD.
  Hlavne nech tá nová 3080ka ukáže čo dokáže 7nm „od nVidie“ a nestojí 899€.
  Potom totiž môžeme čakať že aj modely pod 3080ku budú stáť za to a že aj AMD bude musieť tlačiť na nové karty.

  Uvidíme…

   • na vodníka jedině neref. EVGA nebo MSI. Tihle výrobci mají modulární vzduchové chladiče a jde pak použít jen uni blok na die a na zbytku karty nechat pasivní chladiče. Od doby dvoučipové GTX690 není moc smysl dávat na kartu fullcover blok, pokud je ve škříni aspoň trochu průvan.

 6. Paráda, takže RTX 3080Ti tu bude včaššie ako som predpokladal. Očakávam podstatné zvýšenie výkonu v programoch na báze AI a samozrejme enkódovanie videa H.265, tam je to procesorová bída, hodinový projekt HEVC 10-bit 200Mb/s trvá 16c/32c procesoru 8 hodín, proti tomu GTX 1080Ti / RTX 2080Ti to majú exportnuté za 50 minút vo vysokej kvalite.
  Odšum 10 ks 26MPx fotografií v AI Denoise trvá 150 sek, takže zvyšovanie výkonu je silne potrebné.