Hlavní navigace

Raspberry vydává nový minipočítač Pi: Compute Module 3 pro embedded projekty

19. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Minidesek s procesory ARM je spousta, ale jedna „značka“ má mezi nimi výsadní postavení, a to původní Raspberry Pi. Před generací Pi 3 byly sice „malinám“ vyčítány slabé specifikace, ovšem Pi má nejpočetnější komunitu uživatelů a také nejlepší softwarovou podporu. A to je v vzhledem k nestandardizovanému stavu ARM čipů a velmi špatné situaci s jejich grafickými ovladači velké plus. Pi se dokonce uplatnilo i v komerčním embedded použití. Právě pro to nyní nadace Raspberry Pi uvádí novinku: výpočetní modul založený na hardwaru loni uvedeného Raspberry Pi 3.

Formát, který nadace označuje jako „Compute Module“ je speciální verze Pi, uzpůsobená pro použití ve strojích, robotech, či jiných větších zařízeních (může například z monitorů dělat all-in-one PC). Jde o desku nesoucí hlavní procesor a další nezbytné součástky, ale už ne konektory nebo třeba slot pro kartu (micro)SD. Veškerá konektivita je vyvedená jedním konektorem, který je spolu s tvarem desky pro jednoduchost převzatý z formátu modulů SO-DIMM DDR2. To dovoluje, aby si uživatel vše potřebné zařídil po svém – například pokud chce kolem destičky postavit tablet a rozměrné velké porty USB a RJ-45 pro Ethernet by mu jen překážely.

compute-module-mainNadace doposud nabízela jen první generaci modulu z roku 2014, která však byla založena na prvním Pi ještě s jednojádrovým čipem Broadcom BCM2835, již tehdy velmi zastaralým, a 512 MB paměti RAM. Nyní ale kompaktní provedení přebírá aktuální hardware z desky Raspberry Pi 3: čip BDCM2837 se čtyřmi jádry Cortex-A53 na taktu až 1,2 GHz, která dle výrobce mohou mít dohromady až desetinásobný výkon. Zároveň se také modulu zvětšila paměť RAM na 1 GB.

„Compute Module 3“, jak se zařízení oficiálně jmenuje, má dvě varianty. Základní typ nese přímo na PCB integrováno 4GB flashové úložiště typu eMMC, neboť modul nemá čtečku karet. Pokud by toto nevyhovovalo, lze pořídit verzi Compute Module 3 Lite. Ten úložiště připájené nemá, ale rozhraní eMMC/SD je vyvedeno na piny hlavního konektoru. V zařízení, do kterého je modul osazen, pak může být na toto rozhraní navázáno úložiště dle vlastní volby – čtečka paměťových karet, nebo třeba větší čip eMMC.

cm3-cm3l-sbs Raspberry Pi Compute Module 3 a Compute Module 3 Lite

Z modulu je vyvedena skoro celá výbava Raspberry Pi 3: HDMI 1.3a, USB 2.0, DPI, DSI, CSI, analogový kompozitní výstup videa, SD/eMMC, I2C, SPI, UART a 48 pinů GPIO. Co chybí, je Ethernet a bezdrátová konektivita Wi-Fi (plus Bluetooth), modul totiž nemá dotyčné přídavné čipy z běžného RPi 3.

Cena modulů je 30 dolarů za základní verzi a 25 dolarů za verzi Lite bez paměti flash. Jde ovšem o částky bez daně z přidané hodnoty, pro nás by tedy šlo o něco pod 800 a 950 korun. Současně byl také o něco zlevněn původní Compute Module se starým SoC (a cčetně 4GB eMMC), ten bude stát 25 dolarů bez DPH. Jeho výhoda proti novému hardwaru je v tom, že má nižší spotřebu a tak se pro některá použití bude nadále hodit více než Compute Module 3. Pro vývoj a experimentování s těmito moduly Raspberry Pi nabízí prototypovou desku (Compute Module IO Board V3), do které je možné modul osadit, napájet jej a používat různá z modulu vyvedená rozhraní a konektory.

Modul osazený v prototypové desce Compute Module IO Board V3 Modul osazený v prototypové desce Compute Module IO Board V3

Nové moduly jsou údajně do značné míry kompatibilní s těmi z roku 2014 a mělo by možné je použít ve dříve navržených zařízeních, pokud byly dodrženy určité zásady. Kompatibilita však není stoprocentní. PCB je o 1 mm širší, potřebuje tedy o vlásek více prostoru naproti slotu, do kterého se vkládá (montážní otvory zůstávají na stejném místě).

MMF23

Compute Module 3 má desku o 1 mm širší proti původní verzi (vpravo) Compute Module 3 má desku o 1 mm širší proti původní verzi (vpravo)

Druhým rozdílem je už zmíněná vyšší spotřeba procesoru BCM2837. Ten v zátěži může konzumovat výrazně více energie, takže mu mateřské zařízení musí zvládnout dodat větší napájecí proud. Zároveň také musí být schopné se vypořádat se zvýšeným zahříváním čipu v zátěži (což je u RPi 3 již známá věc).

Běžná Raspberry Pi jsou díky svému jménu oficiálně prodávána i řadou českých obchodů, nicméně verze Compute Module jsou v nabídce spíše ojediněle. Tuto novou generaci u nás zatím asi neseženete vůbec, ale měla by se již dát objednat u zahraničních oficiálních partnerů (Farnell UK, element14, RS Components).

Byl pro vás článek přínosný?