Hlavní navigace

Samsung kapituloval. Končí s vývojem vlastních mobilních procesorů

5. 11. 2019

Sdílet

Co byl před měsícem ještě pouhý drb, se teď konečně potvrdilo. Samsung ohlásil texaským úřadům, že z továrny v Austinu do konce roku propustí 300 zaměstnanců. Magazínu Android Authority pak upřesnil, že čistka se týká divize, jež se starala o návrh a vývoj vlastních procesorových jader, která Korejci využívali ve svých nejlepších mobilech. Čipy Exynos Mx zastávaly roli výkonných jader, která Samsung doplnil o úsporná referenční jádra ARMu. Od stejné firmy odebírá také grafické obvody Mali.

Mezi prvními spekulacemi a potvrzením zprávy Samsung paradoxně představil nový špičkový čipset Exynos 990, který obsahuje vlastní jádra Exynos M5 slibující 20% nárůst výkonu oproti čipům použitým v evropských edicích telefonů Galaxy S10 a Note10. Samsung tak evidentně chtěl zužitkovat již vyvinutý design. Exynos M6 již ale nepřijde a je otázkou, v jaké vývojové fázi se nacházel.

Roadmapa výkonných jader ARM určených i pro notebooky a PC

V čipsetech Samsungu tak od příštího roku budeme potkávat jen referenční procesory ARMu. Jenže které? Momentálně jsou hotové Cortexy-A77, ale od nich již Samsung pravděpodobně odvíjí své Exynosy M5, naznačuje to alespoň obdobný mezigenerační růst IPC o 20 %. Využít podobná jádra tedy zatím nedává smysl a v Koreji nejspíš budou upírat zrak k novým čipům, které zatím známe jen pod kódovým označením Hercules. V roadmapě ARMu se s nimi počítá na rok 2020 (představení je obvykle v létě) s tím, že budou připraveny pro 7nm i 5nm výrobu. Z hrubých náznaků zatím víme jen to, že zase přinese dvojciferný nárůst výkonu.

Kromě toho panují i další nejasnosti. Max Weinbach, redaktor XDA Developers, objevil v kódu androidí nadstavby One UI 2.0 beta zmínky o Exynosu 9830 a Snapdragonu 865, což jsou údajné čipsety, které bude používat řada Samsung Galaxy S11. Sebevědomě pak tvrdí, že nedávno představený Exynos 990 není vlajkovým SoC pro rok 2020.

https://twitter.com/MaxWinebach/status/1188604703959080960

O tom mám pochybnosti. Jednak má špičkové parametry, které jasně navazují na loňský Exynos 9820. A jednak jej Samsung představil na podzim přesně v době, kdy obvykle ukazuje čipy později použité právě v eskové řadě Galaxy. Jediné, čím se Exynos 990 vymyká, je trojciferné číslování. (No vlastně ještě nemá integrovaný modem, ale to může být důsledek optimalizace 7nm výroby. Menší čipy, méně zmetků.)

Pokud tedy Exynos 990 a údajný Exynos 9830 není jeden a tentýž čip, co by Exynos 9830 mohl přinést navíc, aby stihl únorovou premiéru Galaxy S11? Nabízí se samozřejmě nová grafika, kterou si Samsung licencuje od AMD. Zdá se mi však velmi nepravděpodobné, že by její návrh obě firmy připravily za pouhých několik měsíců. Holt se budeme muset nechat překvapit.

Byl pro vás článek přínosný?