Hlavní navigace

Samsung uvádí Exynos 8 Octa. V hlavní roli špičková grafika a procesor vlastní výroby

12. 11. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Korejský výrobce představil novou generaci SoC. Exynos s číslem 8 startuje modelem 8890. Čipem, který příští rok uvidíte v nejlepších smartphonech a tabletech Samsungu. Oproti současnému Exynosu 7420 (Galaxy S6) má rychlejší procesor, grafiku i lepší síťovou podporu.

Korejci se po vzoru Qualcommu, Nvidie nebo Applu pustili do návrhu vlastních procesorových jader. V Exynosu 8890 najdeme dva klastry po čtyřech jádrech stojící na architektuře big.Little. Malá úsporná jádra využívají referenční návrh ARMu, jde o běžné Cortexy-A53. Větší a výkonnější ale netvoří Cortex-A57 ani -A72, ale Samsungem navržená jádra Exynos M1 (64bitové architektury ARMv8).

Samsung Exynos 8 Octa 8890
Samsung Exynos 8 Octa 8890

Výrobce zatím nezveřejnil žádné detailní schéma ani specifikace, ale tvrdí, že jsou o třicet procent výkonnější a o 10 % úspornější než Cortex-A57 v předchozím Exynosu 7420. Neznáme takty ani detaily architektury, ale Cortex-A72 má být rychlejší až o 84 %, rovněž při nižší spotřebě.

Exynos 7420 využíval grafiku Mali-T760 MP8, Exynos 8890 dostane Mali-T880 MP12. ARM uvádí, že nová generace Mali je až o 80 % výkonnější a o 40 % úspornější. Samsung navíc použil o polovinu více výpočetních jednotek, takže hrubý výkon bude ještě vyšší. Nebo si Korejci pohrají s takty a udělají grafiku při menším nárůstu výkonu úspornější.

 

O čipu dále víme, že Samsung použil vlastní rozhraní pro propojení obou procesorových klastrů a grafiky. Místo referenčního CoreLink od ARMu má SCI (Samsung Coherent Interconnect). Na vlastní interface mimochodem vsadil i MediaTek. Nový Exynos je vyroben 14nm FinFET procesem v továrnách Samsungu.

Korejci SoC řadí do rodiny ModAP. Jde o jejich první highendový čip, který v sobě zároveň obsahuje i síťový modem. Ten podporuje LTE Advanced kategorie 12 a 13. První upřednostňuje download, teoretické rychlosti jsou 600/100 Mb/s. Druhá zrychluje upload a teoretická maxima jsou 390/150 Mb/s. Totéž zvládne i nový Snapdragon 820.

MM_AI

Právě s Qualcommem bude nový čip Samsungu soupeřit nejvíce. Snapdragon rovněž používá vlastní jádra kompatibilní s ARMv8, ale Qualcomm použil pouze čtyři, protože u nich evidentně dokáže škálovat výkon i spotřebu. To Samsung nejspíš neumí, když používá big.Little. Jak si povedou v praxi, na to si musíme počkat někdy do jara, až se začnou prodávat první produkty.

Zdroj: Samsung (1, 2), WCCFtech

Byl pro vás článek přínosný?